Ստրասբուրգում ավարտվեց ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանը
Հունիսի 30-ին Ստրասբուրգում ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի լիագումար նիստում քննարկվում էր «Անտառային հրդեհներ. բնապահպանական հետեւանքները եւ տարածքային պլանավորման քաղաքականությունների ազդեցությունը» հարցը, որի շուրջ նստաշրջանի սկզբից հանձնաժողովների նիստերում ադրբեջանական պատվիրակության անդամները ելույթներ էին ունենում՝ դատապարտելով Լեռնային Ղարաբաղին՝  տարածքները հրդեհելու համար:
Հարցի շուրջ ելույթ ունեցավ ՀՀ Աժ նախագահ, Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Տիգրան Թորոսյանը: Նա նշեց, որ պարոն Թխուեկային կարեւոր եւ լավ զեկույց  է պատրաստել, ուր արդարացիորեն նշում է, որ վերջին տարիներին կլիմայական պայմանների փոփոխության պատճառով առաջացող երաշտը ոչ միայն գյուղատնտեսությանն է մեծ վնաս պատճառում, այլեւ զգալիորեն մեծացրել է անտառային հրդեհների թիվն ու տարածքները: Միանգամայն անհրաժեշտ են այն առաջարկությունները, որ զեկուցողն անում է անտառային հրդեհների դեմ պայքարելու համար: Այնուհետեւ պարոն Թորոսյանը նշեց. «Խնդիրն, իսկապես, շատ կարեւոր է, սակայն ես հավանաբար ելույթ չէի ունենա, եթե ադրբեջանցի մեր գործընկերը՝ տիկին Հաջիեւան այս դահլիճում ձեզ կոչ չաներ դիմել իմ աջակցությանը՝ որպես գործընկեր եւ Հայաստանի խորհրդարանի նախագահ: Ես գնահատում եմ ադրբեջանցի մեր գործընկերների վստահությունն իմ նկատմամբ եւ ցանկանում եմ արձագանքել՝ առանց սպասելու ձեր դիմումին: Ես կօգնեմ մեր գործընկերներին՝  առայժմ միայն այսօր քննարկվող հարցի շրջանակներում, քանի որ հարգանք ունեմ կանոնակարգի նկատմամբ: Մեկ շաբաթ է, ինչ Ադրբեջանի պատվիրակությունն այստեղ աղմկում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանի երկայնքով հայերը հրդեհում են անտառները: Ցավում եմ, որ ամենամեղմ գնահատականը, որ կարելի է տալ այս շոուին, էժանագին քաղաքական սպեկուլյացիան է:
Ահա թե ինչու: Երեք տարի առաջ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները, մտահոգված, որ սահմանամերձ արոտավայրերում հրդեհներ են բռնկվում, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջոցով առաջարկել էր Ադրբեջանի իշխանություններին համագործակցել եւ մշակել համատեղ մեխանիզմներ՝ դրանք կանխելու համար: Ադրբեջանը չարձագանքեց այդ առաջարկին: Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի մոտեցումներիակնհայտ տարբերությունը հրդեհների խնդրին երեւում է նաեւ վերջին իրադարձությունների զարգացումներից: Մինչ Ադրբեջանը աղմկում է, հունիսի 15-ին Լեռնային Ղարաբաղի արտաքին գործերի նախարարությունը դիմել է ԵԱՀԿ նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակ՝ պահանջելով անցկացնել տեղանքի մոնիտորինգ՝ իրավիճակը գնահատելու եւ Ադրբեջանի կեղծ մեղադրանքները հերքելու համար: ԵԱՀԿ ներկայացուցիչները մի քանի օր է, ինչ ուսումնասիրում են սահմանամերձ տեղանքը եւ որեւէ ընդհանուր բան Ադրբեջանի հայտարարությունների հետ չեն հայտնաբերել:
Ցավոք, հայերի եւ Հայաստանի նկատմամբ տարածվող ատելությունը, ագրեսիվ կեցվածքը, սուտը, կեղծիքը եւ մտացածին մեղադրանքներն այն միջոցները, որոնք Ադրբեջանը կիրառում է ամենուրեք՝ ցանկացած հարցի քննարկման ժամանակ: Այդ նպատակով անգամ կեղծվում են Եվրոպայի խորհրդի փաստաթղթերը: Սա անարգանք է ԵԽԽՎ-ի նկատմամբ, Եվրոպայի Խորհրդի արժեքների ու սկզբունքների նկատմամբ: ԵԽԽՎ հանդուրժողականությունն իր սկզբունքներն ու արժեքները չհարգող երկրի նկատմամբ սկսում է դառնալ նոր խթան նման պահվածքի համար»:
Հայաստանի պատվիրակության անդամ Հերմինե Նաղդալյանը եւս ելույթ ունեցավ այդ թեմայով՝ նա շնորհակալություն հայտնեց պարոն  Ինյակի Թխուեկային՝ բովանդակալից զեկույցի համար եւ հանգամանալից ներկայացնելով հրդեհների ծագման պատճառներն ու հետեւանքները, կանխարգելման ու մարման ժամանակակից տեխնոլոգիաները, անդրադարձավ նաեւ ադրբեջանական պատվիրակության պահվածքին. այն է՝  բոլոր սեփական պրոբլեմները արդարացնել եւ բարդել հարեւան Հայաստանի վրա: Տիկին Նաղդալյանի կարծիքով՝ հրդեհները առաջին հերթին հենց ղարաբաղցիներին են վնասում եւ ոչ մի իմաստ չունի ոչնչացնել սեփական գյուղատնտեսական տարածքներն ու բերքը: Տիկին Նաղդալյանը նաեւ նշեց, որ ադրբեջանական պատվիրակության ներկայացրած լուսանկարները իրականում հենց ադրբեջանական էլ ծագում ունեն՝ եւ լուսանկարների վրա երեւում են ադրբեջանական պաստառներ: Այս քաղաքական սպեկուլյացիայի նպատակը համաշխարհային հանրության ուշադրության շեղումն է  Ադրբեջանի տարածքում հայկական խաչքարների ոչնչացման փաստից:

30 июня на заседании летнего пленарного зседания ПАСЕ в Страсбурге обсуждался вопрос ,,Лесные пожары: экологические последставия и влияние политики регионального планирования”, по которому на заседаниях комиссий с начала сессии члены азербайджанской делегации выступали с заявлениями, обвиняя Нагорный Карабах в поджогах зеленых территорий.
По вопросу выступил Председатель НС РА, руководитель делегации Армении в ПАСЕ Тигран Торосян. Он отметил, что г-н Тхуека подготовил важный и хороший доклад, в котором справедливо отмечено, что возникшая за последние годы по причине изменений климатических условий засуха нанесла вред не только сельскому хозяйству, но и в значительной мере увеличила число и территории лесных пожаров. Предложения, вносимые докладчиком по борьбе с лесными пожарами, однозначно необходимы. Затем г-н Торосян отметил: ,,Проблема действительно очень важная, однако я, по всей вероятности, не выступил бы, если наш азербайджанский коллега, г-жа Хаджиева, не призвала зал обратиться к моему как коллеги и Председателя парламента Армении содействию. Я ценю доверие наших азербайджанских коллег ко мне и заявляю, что я, не ожидая ваших заявлений, помогу нашим коллегам, пока только в рамках обсуждаемого сегодня вопроса, поскольку я уважаю Регламент. В течение недели азербайджанская делегация здесь поднимает шум о том, что армяне поджигают леса на всем протяженнии границы между Нагорным Карабахом и Азербайджаном. Сожалею, но самая умеренная оценка этому шоу – это дешевая политическая спекуляция. Вот почему три года назад власть Нагорного Карабаха, озабоченная вспышками пожаров на приграничных пастбищах, предложила власти Азербайджана сотрудничать и разработать при содействии сопредседатей Минской группы ОБСЕ совместный механизм для предотвращения пожаров. Азербайджан не откликнулся на это предложение. Очевидная разницаподходов к вопросу пожаров Нагорного Карабаха и Азербайджана проявляется и в развитии последних событий. Между тем как Азербайджан шумит по этому поводу, 15 июня Министрерство иностранных дел Нагорного Карабаха обратилось в офис личного представителя Председателя ОБСЕ с требованием провести мониторинг местности, оценить положение и опревергнуть лживые обвинения Азербайджана. Представители ОБСЕ уже несколько дней исследуют приграничные районы и ничего общего с заявлениями Азербайджана пока не обнаружили.
К сожалению, распространяемая в отношение армян и Армении ненависть, агрессивная позиция, ложь, клевета и вымышленные обвинения – это методы, применяемые Азербайджаном во время обсуждения любого вопроса. С этой целью даже производится подлог документов Совета Европы. Это проявление неуважения в отношение ПАСЕ, а также в отношение ценностей и принципов Совета Европы. Терпимость ПАСЕ в отношение страны, неуважающей ее принципы и ценности, становится новым стимулом для такого поведения”.
Член делегации Армении Эрмине Нагдалян также выступила по этой теме: она выразила благодарность г-ну Иняки Тхуеке за содержательный доклад, и, обстоятельно представив причины и последствия возникновения пожаров, современные технологии предупреждения и их гашения, обратилась к поведению азербайджанской делегации, выражающемся в оправдании собственных проблемм и попытках взвалить вину на соседнюю Армению. По мнению г-жи Нагдалян, пожары наносят вред в первую очередь карабахцам, и нет никакого смысла уничтожать собственные сельскохозяйственные территории и урожай. Г-жа Нагдалян также отметила, что представленные азербайджанской делегацией фотографии в действительности имеют именно азербайджанское происхождение: на фотографиях видны азербайджанские плакаты. Целью этой политической спекуляции является отвлечение внимания международной общественности от факта уничтожения армянских памятников.