Նախագծով առաջարկվում է վավերացնել Համաշխարհային փոստային միության (ՀՓՄ) 27-րդ համագումարի շրջանակում ընդունված «Փոստային վճարումների ծառայությունների մասին» համաձայնագիրը, որը կնպաստի փոստային կապի ունիվերսալ ծառայությունների որակի եւ հասանելիության բարձրացմանը: Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` սեպտեմբերի 27-ի նիստում այս մասին ասել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը` ներկայացնելով ««Փոստային վճարումների ծառայությունների մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նշվել է, որ համաձայնագրով կարգավորվում են փոստային դրամական միջոցների փոխադրության հետ կապված բոլոր ծառայությունները, այդ թվում` թղթային փոխադրումները եւ էլեկտրոնային փոխանցումները, սահմանվում են նշանակված օպերատորների պարտականությունները եւ պատասխանատվության հետ կապված հարցերը:
Ըստ փոխնախարարի` օպերատորների միջեւ կնքված պայմանագրով սահմանվում են դրամական փոխանցումների արժույթը, մեկ գործարքի առավելագույն գումարը, փոխանցումների վճարման առավելագույն ժամկետը, փոխհաշվարկի պարբերականությունը, իրականացման տեխնոլոգիան, կողմերի պատասխանատվությունը, պարտավորությունները եւ այլ դրույթներ:
Նշվել է նաեւ, որ համաձայնագրի նպատակն է Հայաստանի Հանրապետության նշանակած օպերատորին ներգրավել ֆինանսական վճարումների ծառայությունների բոլոր տեսակի ցանցերում, որը հնարավորություն կընձեռի ՀՓՄ ցանկացած անդամ պետության հետ հնարավորինս սեղմ ժամկետներում փոստային դրամական փոխադրությունների փոխանակում իրականացնել ե'ւ թղթային, ե'ւ էլեկտրոնային եղանակով:
Հայաստանի Հանրապետությունը 1992 թվականից անդամակցում է ՀՓՄ-ին, որը Միջկառավարական միջազգային կազմակերպություն է եւ ունի ՄԱԿ-ի մասնագիտացված գործակալության կարգավիճակ:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը նշել է, որ ըստ ԱԺ աշխատակազմի փորձագիտական եւ վերլուծական վարչության` համաձայնագրից բացակայում է կարեւոր երկու փաստաթուղթ:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ներկայացուցիչը տեղեկացրել է, որ հարցը լիագումար նիստում քննարկվելուց առաջ կներկայացվեն բոլոր փաստաթղթերը:

“Проектом предлагается ратифицировать соглашение “О почтовых платежных услугах”, принятое в рамках 27-го Конгресса Всемирного почтового союза (ВПС), что посодействует повышению качества и доступности универсальных услуг почтовой связи”, - отметил 27 сентября на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам заместитель министра высокотехнологичной промышленности Д.Саакян, представляя проект закона о ратификации соглашения “О почтовых платежных услугах".
Отмечено, что документ регулирует все услуги, связанные с почтовыми переводами денег, включая бумажные и электронные переводы, определяет обязанности и ответственность назначенных операторов.
По словам замминистра, валюта денежных переводов, максимальная сумма одной операции, максимальный срок выплаты переводов, периодичность расчетов, технология осуществления, ответственность сторон, обязательства и другие положения определены договором, заключенным между операторами.
Цель соглашения – вовлечение назначенного Республикой Армения оператора во все виды сетей финансовых платежных услуг, что предоставит возможность обмениваться почтовыми денежными переводами как в бумажной, так и в электронной форме с любым государством-членом ВПС в кратчайшие сроки.
Республика Армения с 1992 г. – член   ВПС, являющегося межправительственной международной организацией и имеющей статус специализированного учреждения ООН.
Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Б.Тунян заметил, что, по мнению Экспертно-аналитического управления Аппарата НС, в соглашении отсутствуют два важных документа.
Представитель Министерства высокотехнологичной промышленности РА сообщил, что до обсуждения вопроса на пленарном заседании все документы будут представлены.