Նախագծի ընդունման արդյունքում ակնկալվում է նվազեցնել շրջանառության հարկ վճարողների իրացման շրջանառությունների թերհայտարարագրման հնարավոր ռիսկերը` իրականացնելով արդյունավետ հարկային վարչարարություն: Ներկայացնելով «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը` ասել է Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Կարեն Թամազյանը: Հարցն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` սեպտեմբերի 27-ի նիստում:
Նախագծով առաջարկվում է նաեւ կարգավորել ապրանքների ձեռքբերման փաստաթղթավորման պահանջների նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու հետ կապված հարցերը: Դրամարկղային գործառնությունների հաշվառման նպատակով դրամարկղային գրքերի վարումը կատարվելու է էլեկտրոնային եղանակով:
«Նախատեսվում է հստակեցնել ընտրված ապրանքների գծով չափագրման ուսումնասիրության շրջանակում գույքագրում իրականացնելու դրույթը: Ընդ որում` նախագծի կարգավորումներով հստակ սահմանվում է, որ հարկային մարմինն իրավունք ունի նման գործողություն իրականացնել այն հարկ վճարողների մոտ, որոնց ձեռքբերման կամ իրացման շեմը տարվա ընթացքում գերազանցում է 24 մլն դրամը»,- մանրամասնել է հիմնական զեկուցողը:
Օրենսդրությամբ հստակեցվում է չփաստաթղթավորված ապրանքներ հայտնաբերելու պատասխանատվությունը: Մասնավորապես, սահմանվում է, որ շրջանառվող հարկ վճարողների մոտ ապրանքների ձեռքբերման գործարքների փաստաթղթավորման պահանջի փաստը չհայտնաբերվելու դեպքում համալիր հարկային ստուգմամբ նրանցից կգանձվի ապրանքների ձեռբերման գնի 20 տոկոսի չափով տուգանք:
Ըստ Կարեն Թամազյանի` պատասխանատվություն կսահմանվի այն դեպքերի համար, երբ օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների ընթացքում կհայտնաբերվեն այնպիսի դեպքեր, երբ գույքը հանձնվում է վարձակալության կամ պետական գրանցում չի ստացել այդ վաձակալության գործարքը կամ նախապես հարկային մարմին հայտարարություն չի ներկայացվել ֆիզիկական անձի կողմից վարձակալության գործարքի առկայության վերաբերյալ:
Սահմանվում է նաեւ, որ ապահովագրական գործակալները եւ ապահովագրական բրոքերները հատուկ հարկման, մասնավորապես, շրջանառության համակարգում չեն գործելու:
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանի` ո՞րն է պարտադիր փաստաթղթավորման պահանջում փոփոխություն կատարելու նպատակը հարցին ի պատասխան` ՊԵԿ նախագահի տեղակալն ասել է. «Փոփոխություն կատարելու հիմքը հավասարության ապահովումն է»:

As a result of adoption of the draft, it is expected to reduce the possible risks of under-declaration of sales turnover of circulation taxpayers by implementing effective tax administration. Presenting the draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Tax Code, the Deputy Chairman of the State Revenue Committee (SRC) Karen Tamazyan said this. The issue was debated in the first reading at the sitting of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs on September 27.
“It is planned to clarify the provision of conducting an inventory within the scope of the measurement study for the selected products. Moreover, the regulations of the draft clearly define that the tax authority has the right to carry out such an action on those taxpayers whose acquisition or sale threshold exceeds 24 million AMD during the year,” the key rapporteur detailed.
The legislation specifies the responsibility for detecting undocumented goods. In particular, it is established that in case of non-detection of the requirement of documenting the transactions of purchase of goods, a fine of 20% of the purchase price of the goods will be charged to them through complex tax inspection.
According to Karen Tamazyan, responsibility will be established for those cases when, during operative investigative measures, such cases are discovered when the property is leased or the lease transaction has not received state registration, or a statement has not been submitted to the tax authority in advance regarding the existence of a lease transaction by a physical entity.
It is also established that insurance agents and insurance brokers will not operate in the system of special taxation, in particular, circulation system.
In response to the question of the Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan what the purpose of making amendments to the mandatory documentation requirement is, the Deputy Chairman of the SRC said: “The basis for making an amendment is to ensure equality.”