Նախագծի ընդունման արդյունքում ակնկալվում է նվազեցնել շրջանառության հարկ վճարողների իրացման շրջանառությունների թերհայտարարագրման հնարավոր ռիսկերը` իրականացնելով արդյունավետ հարկային վարչարարություն: Ներկայացնելով «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը` ասել է Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Կարեն Թամազյանը: Հարցն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` սեպտեմբերի 27-ի նիստում:
Նախագծով առաջարկվում է նաեւ կարգավորել ապրանքների ձեռքբերման փաստաթղթավորման պահանջների նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու հետ կապված հարցերը: Դրամարկղային գործառնությունների հաշվառման նպատակով դրամարկղային գրքերի վարումը կատարվելու է էլեկտրոնային եղանակով:
«Նախատեսվում է հստակեցնել ընտրված ապրանքների գծով չափագրման ուսումնասիրության շրջանակում գույքագրում իրականացնելու դրույթը: Ընդ որում` նախագծի կարգավորումներով հստակ սահմանվում է, որ հարկային մարմինն իրավունք ունի նման գործողություն իրականացնել այն հարկ վճարողների մոտ, որոնց ձեռքբերման կամ իրացման շեմը տարվա ընթացքում գերազանցում է 24 մլն դրամը»,- մանրամասնել է հիմնական զեկուցողը:
Օրենսդրությամբ հստակեցվում է չփաստաթղթավորված ապրանքներ հայտնաբերելու պատասխանատվությունը: Մասնավորապես, սահմանվում է, որ շրջանառվող հարկ վճարողների մոտ ապրանքների ձեռքբերման գործարքների փաստաթղթավորման պահանջի փաստը չհայտնաբերվելու դեպքում համալիր հարկային ստուգմամբ նրանցից կգանձվի ապրանքների ձեռբերման գնի 20 տոկոսի չափով տուգանք:
Ըստ Կարեն Թամազյանի` պատասխանատվություն կսահմանվի այն դեպքերի համար, երբ օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների ընթացքում կհայտնաբերվեն այնպիսի դեպքեր, երբ գույքը հանձնվում է վարձակալության կամ պետական գրանցում չի ստացել այդ վաձակալության գործարքը կամ նախապես հարկային մարմին հայտարարություն չի ներկայացվել ֆիզիկական անձի կողմից վարձակալության գործարքի առկայության վերաբերյալ:
Սահմանվում է նաեւ, որ ապահովագրական գործակալները եւ ապահովագրական բրոքերները հատուկ հարկման, մասնավորապես, շրջանառության համակարգում չեն գործելու:
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանի` ո՞րն է պարտադիր փաստաթղթավորման պահանջում փոփոխություն կատարելու նպատակը հարցին ի պատասխան` ՊԵԿ նախագահի տեղակալն ասել է. «Փոփոխություն կատարելու հիմքը հավասարության ապահովումն է»:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ, ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 27-ին մասնակցել է Հայաստանում Չինաստանի դեսպանատան կազմակերպած Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության անկախության 74-րդ տարեդարձի առթիվ ընդունելությանը, հանդես եկել բացման խոսքով: «Ձե'րդ գերազա...
Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Դուբլինում մասնակցելու է Եվրոպական խորհրդարանական մեծամասշտաբ գագաթնաժողովին
Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Դուբլինում է` մասնակցելու Եվրոպական խորհրդարանական մեծամասշտաբ գագաթնաժողովին: Գագաթնաժողովին մասնակցում են Եվրոպայի խորհրդի 46 անդամ պետությունների խորհրդարանների խոսնակներ, դիտորդ երկրների խորհրդարանականներ, ինչպես նաեւ ...
Սեպտեմբերի 27-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ Իտալիայի Սենատի արտաքին եւ պաշտպանության հարցերով հանձնաժողովի առցանց համատեղ նիստը: Ողջունելով իտալացի գործընկերներին` հայ խորհրդարանականները ներկայացրել են Լեռնային Ղարաբաղում տիրող հումանիտար իրավիճակն ու...
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` սեպտեմբերի 27-ի հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ: ««Հարկային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է ուժը կորցրած ճանաչել «Հարկային ծառայության մասին» ...
Առաջարկվող լրացումներն ու փոփոխությունները նպաստելու են քաղաքացիների սպառողական իրավունքների պաշտպանությանը, զբոսաշրջային գործունեության ծառայություններին եւ սուբյեկտներին ներկայացվող պահանջների հստակեցմանը, համայնքներում զբոսաշրջության զարգացմանը, տնտեսական, մարդկային ռեսուրսների համաչափ զարգացմանը...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել Համաշխարհային փոստային կոնվենցիայի վավերացմանը վերաբերող հարցին
ՀՓՄ-ի կոնվենցիան այն հիմնական փաստաթուղթն է, որը կարգավորում է ՀՀ-ի փոստային նշանակված օպերատորի իրավահարաբերությունները, փոխհարաբերությունները եւ պարտավորությունները ֆիզիկական ու իրավաբանական անձանց նկատմամբ. ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` սեպտեմբերի 27-ի հերթական նիստում քննարկման ներկ...
Մաքսային հսկողության գոտիներում կսահմանվեն վարքագծի պարտադիր կանոններ
Առաջարկվում է հստակեցնել մաքսային ծառայողների կողմից անձանց վարչական ձերբակալման ենթարկելու հիմքերը` դրանք դարձնելով գործնականում ավելի կիրառելի, առավել մոտարկելով վարչական ձերբակալման ենթարկելու վարույթային նպատակներին: Միեւնույն ժամանակ, սահմանվում է մաքսային հսկողության գոտիներում վարքագծի կանոնն...
Նախագծով առաջարկվում է վավերացնել Համաշխարհային փոստային միության (ՀՓՄ) 27-րդ համագումարի շրջանակում ընդունված «Փոստային վճարումների ծառայությունների մասին» համաձայնագիրը, որը կնպաստի փոստային կապի ունիվերսալ ծառայությունների որակի եւ հասանելիության բարձրացմանը: Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողով...

As a result of adoption of the draft, it is expected to reduce the possible risks of under-declaration of sales turnover of circulation taxpayers by implementing effective tax administration. Presenting the draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Tax Code, the Deputy Chairman of the State Revenue Committee (SRC) Karen Tamazyan said this. The issue was debated in the first reading at the sitting of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs on September 27.
“It is planned to clarify the provision of conducting an inventory within the scope of the measurement study for the selected products. Moreover, the regulations of the draft clearly define that the tax authority has the right to carry out such an action on those taxpayers whose acquisition or sale threshold exceeds 24 million AMD during the year,” the key rapporteur detailed.
The legislation specifies the responsibility for detecting undocumented goods. In particular, it is established that in case of non-detection of the requirement of documenting the transactions of purchase of goods, a fine of 20% of the purchase price of the goods will be charged to them through complex tax inspection.
According to Karen Tamazyan, responsibility will be established for those cases when, during operative investigative measures, such cases are discovered when the property is leased or the lease transaction has not received state registration, or a statement has not been submitted to the tax authority in advance regarding the existence of a lease transaction by a physical entity.
It is also established that insurance agents and insurance brokers will not operate in the system of special taxation, in particular, circulation system.
In response to the question of the Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan what the purpose of making amendments to the mandatory documentation requirement is, the Deputy Chairman of the SRC said: “The basis for making an amendment is to ensure equality.”
On September 27, the Vice President of the RA National Assembly, the Head of the Armenia-China Friendship Group Hakob Arshakyan took part in the reception on the occasion of the 74th anniversary of the independence of the People’s Republic of China organized by the Embassy of China to Armenia and ga...
Delegation led by Alen Simonyan to attend large-scale European Parliamentary Summit in Dublin
The delegation led by the NA President of the Republic of Armenia Alen Simonyan is in Dublin to take part in the large-scale European Parliamentary Summit. The Speakers of Parliaments of 46 member states of the Council of Europe, the parliamentarians of observer states, as well as the Heads of inter...
On September 27, the online joint meeting of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations and the on Foreign Affairs and Defence Committee of Senate of Italy took place.Welcoming their Italian colleagues, the Armenian parliamentarians presented the humanitarian situation in Nagorno Karabakh and...
A number of legislative initiatives were debated in the second reading at the regular sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs on September 27. According to the key rapporteur, the Deputy Chairman of the RA State Revenue Committee Artur Manukyan, no proposals were presented after the...
Addenda and Amendments being proposed to the law on Tourism debated
The proposing addenda and amendments will promote the protection of the citizens’ consumer rights, the tourism activity services and the specification of the demands being presented to the entities, the development of tourism in the communities, the proportional development of the economic, human re...
Committee endorses issue of ratifying Universal Postal Convention
The Universal Postal Convention is the main document that regulates the legal relations, relationships and obligations of the designated postal operator of the Republic of Armenia towards physical and legal entities: Presenting the draft law on ratifying the Universal Postal Convention for debate at...
Compulsory rules of behaviour to be set in customs control zones
It is proposed to specify the bases of the administrative arrest of the persons by the customs employees, making them practically more applicable, more approximating the proceedings goals of being subject to administrative arrest. At the same time, the power of the Government of the adoption of the ...
The draft proposes to ratify the Agreement on Postal Payment Services adopted within the framework of the 27th Congress of the Universal Postal Union (UPU), which will promote increasing the quality and availability of universal postal communication services. At the sitting of the Standing Committee...