Սեպտեմբերի 27-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ Իտալիայի Սենատի արտաքին եւ պաշտպանության հարցերով հանձնաժողովի առցանց համատեղ նիստը:
Ողջունելով իտալացի գործընկերներին` հայ խորհրդարանականները ներկայացրել են Լեռնային Ղարաբաղում տիրող հումանիտար իրավիճակն ու  տարածաշրջանի անվտանգային իրադրությունը:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը բարձրաձայնել է Լաչինի միջանցքի փակվելուց հետո վերջին տասն ամիսների ընթացքում  Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած իրողությունները, խոսել սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ սանձազերծված հերթական լայնածավալ ռազմական հարձակման հետեւանքով ստեղծված իրավիճակի մասին:
ԱԺ մշտական հանձնաժողովի անդամներ Էդուարդ Աղաջանյանը եւ Մարիա Կարապետյանն էլ անդրադարձել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առկա դժվարություններին, ընթացող բանակցային գործընթացին:
Իտալացի խորհրդարանականները հայ գործընկերներին աջակցելու պատրաստակամություն են հայտնել եւ խոստացել անել հնարավոր ամեն ինչ` Իտալիայի կառավարության ուշադրության առանցքում պահելու առկա ծանր իրավիճակը եւ մեծացնելու Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշումը:

27 сентября состоялось совместное онлайн-заседание Постоянной комиссии НС по внешним связям и Комиссии по иностранным делам и обороне Сената Италии.
Приветствуя итальянских коллег, армянские парламентарии представили гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе и положение с безопасностью в регионе.
Председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян коснулся реалий в Нагорном Карабахе за последние десять месяцев после закрытия Лачинского коридора, представил ситуацию, созданную очередным широкомасштабным военным нападением Азербайджана против народа Нагорного Карабаха 19 сентября.
Члены внешнеполитической комиссии НС Э.Агаджанян и М.Карапетян также обратились к существующим сложностям в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, продолжающемуся переговорному процессу.
Итальянские парламентарии выразили готовность поддержать своих армянских коллег, пообещали сделать все возможное для привлечения внимания итальянского правительства к текущей сложной ситуации и усиления давления на Азербайджан.