ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ, ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 27-ին մասնակցել է Հայաստանում Չինաստանի դեսպանատան կազմակերպած Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության անկախության 74-րդ տարեդարձի առթիվ ընդունելությանը, հանդես եկել բացման խոսքով:
«Ձե'րդ գերազանցություն, դեսպան Ֆան,
հարգելի' բարեկամներ,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Չինաստանի ազգային օրվա` ՉԺՀ կազմավորման 74-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Անցյալ տարի մենք նշեցինք Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը եւ այդ կապակցությամբ ցանկանում եմ արձանագրել, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր հայ-չինական բարեկամական համագործակցությունը, որը հիմնված է ավանդական սերտ կապերի վրա, կայուն զարգացել եւ ամրապնդվել է, իսկ մեր ժողովուրդների ու պետությունների միջեւ ձեւավորվել են փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված սերտ կապեր:
Չինաստանը Հայաստանի առաջնային առեւտրական գործընկերներից մեկն է, եւ մենք մեծապես կարեւորում ենք Չինաստանի հետ բարեկամական փոխգործակցության հետագա ամրապնդումը: Մենք շարունակում ենք ամրապնդել փոխշահավետ համագործակցությունը` ավելի ընդլայնելով գործընկերության շրջանակը, այդ թվում` առեւտրի, զբոսաշրջության, մշակույթի, կրթության եւ այլ ոլորտներում:
Ընթացիկ տարվա հունիսին կայացավ առեւտրատնտեսական հարցերով հայ-չինական համատեղ հանձնաժողովի հերթական նիստը, որի շրջանակում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները վստահաբար իրենց մեծ ներդրումը կունենան երկկողմ հարաբերությունների հետագա ամրապնդման հարցում: Կայացել են քաղաքական խորհրդակցություններ երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների միջեւ:
Որպես ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավար` հուսով եմ, որ առաջիկայում հնարավորություն կունենանք էլ ավելի ակտիվացնելու նաեւ միջխորհրդարանական մեխանիզմները եւ կազմակերպելու միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերի փոխայցեր:
Մենք սատարում ենք չինական կողմին վերջինիս համար զգայուն հարցերի շուրջ` հետեւողականորեն աջակցելով Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությանը «Մեկ Չինաստանի» հարցում, ինչպես նաեւ համագործակցում գլոբալ մարտահրավերներին դիմագրավելու օրակարգի շուրջ:
Հայաստանի կառավարությունն արժեւորում է Չինաստանի կառավարության օգնության քաղաքականությունը, որի շրջանակում Հայաստանին պարբերաբար տրամադրվում են դրամաշնորհներ, տեխնիկական օգնություն, արտոնյալ վարկեր: Չինական կողմի աջակցությամբ ՀՀ պետական ապարատի տարբեր պաշտոնյաներ պարբերաբար վերապատրաստման դասընթացներ են անցնում Չինաստանի տարբեր քաղաքներում: Զարգացմանն ուղղված օգնությունը տարիների ընթացքում նպաստել է մեր երկրի տարբեր ոլորտների կարողությունների ավելացմանը, որի համար հայտնում ենք մեր խորին շնորհակալությունը: Ներկայումս կողմերը համատեղ քննարկում են Հանրային հեռուստաընկերության նոր տաղավարի կառուցման ծրագիրը:
Հարգելի' բարեկամներ, հայ ժողովուրդը ներկայումս անցնում է ծանր փորձություններով: Պատմության ընթացքում չինացի ժողովրդին նույնպես բաժին են հասել արհավիրքներ, որոնք չին ժողովուրդը հաղթահարել է համբերությամբ, տոկունությամբ եւ համառ աշխատանքով:
Այսօրվա տոնը խորհրդանշում է չին ժողովրդի պատմական վերելքի սկիզբը եւ նրա մեծ խորհուրդը մեզ հույս է ներշնչում, որ հին ժողովուրդները եւ հին քաղաքակրթություններն ունակ են հաղթահարելու դժվարությունները եւ կառուցելու նոր ու արդիական հասարակություն»,- նշել է ԱԺ փոխնախագահը եւ եզրափակել խոսքը` կրկին շնորհավորելով չին բարեկամներին ազգային տոնի կապակցությամբ:
Ներկաներին ողջունել է նաեւ ՀՀ-ում Չինաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆան Յոնը: Նա դեսպանատան անունից շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն գործընկերներին, որոնք մշտապես աջակցում են հայ-չինական հարաբերությունների զարգացմանը եւ իրենց ներդրումն են ունենում երկու երկրների բարեկամության ամրապնդման գործում: Դեսպանի խոսքով վերջին 74 տարիների ընթացքում Չինաստանն ունեցել է զարգացման հսկայական ձեռքբերումներ, որոնք փոխել են աշխարհը:

27 сентября вице-спикер НС, руководитель группы дружбы Армения-Китай А.Аршакян принял участие в приеме к 74-й годовщине независимости КНР, организованном посольством Китая в РА и выступил с речью:
“Ваше Превосходительство, посол Фан,
дорогие друзья!
Сердечно поздравляю вас с 74-й годовщиной основания КНР – национальным днем Китая.
В прошлом году мы отметили 30-летие дипломатических отношений между Арменией и Китаем, и в этой связи хотел бы констатировать, что с установлением дипломатических отношений армяно-китайское дружественное сотрудничество, основанное на традиционных тесных контактах, неуклонно развивалось и укреплялось, а между нашими народами и государствами сложились опирающиеся на взаимоуважении тесные связи.
Китай является одним из основных торговых партнеров Армении, и мы придаем большое значение дальнейшему укреплению дружественного взаимодействия с КНР. Мы продолжаем укреплять взаимовыгодное сотрудничество, еще больше расширяя сферы партнерства, в том числе в торговле, туризме, культуре, образовании и других областях.
В июне текущего года состоялось очередное заседание армяно-китайской совместной комиссии по торгово-экономическим вопросам, достигнутые в его рамках договоренности, безусловно, внесут большой вклад в дальнейшее укрепление двусторонних отношений. Состоялись политические консультации между внешнеполитическими ведомствами двух стран.
Как руководитель группы дружбы НС Армения-Китай, надеюсь, что в ближайшем будущем у нас будет возможность еще более активизировать межпарламентские механизмы и организовать взаимные визиты межпарламентских групп дружбы.
Мы поддерживаем китайскую сторону по чувствительным для нее проблемам, последовательно содействуем КНР в вопросе “Одного Китая”, а также сотрудничаем в повестке противодействия глобальным вызовам.
Правительство РА ценит политику помощи правительства Китая, в рамках которой Армении регулярно предоставляются гранты, техническая помощь и льготные кредиты. При поддержке китайской стороны различные должностные лица госаппарата РА периодически проходят курсы переподготовки в разных городах КНР. Содействие развитию на протяжении многих лет способствовало усилению потенциала нашей страны в различных сферах, за что выражаем нашу глубокую признательность. В настоящее время стороны совместно обсуждают план строительства нового павильона Общественной телекомпании Армении.
Дорогие друзья, армянский народ ныне проходит через тяжелые испытания. В ходе истории китайскому народу также достались бедствия, которые он преодолевал терпением, стойкостью и упорным трудом.
Сегодняшний праздник символизирует начало исторического подъема китайского народа, и его великий посыл вселяет в нас надежду, что древние народы и древние цивилизации способны преодолеть трудности и построить новое, современное общество", - подчеркнул вице-спикер НС и в заключение речи еще раз поздравил китайских друзей с национальным праздником.
Участников встречи также приветствовал Чрезвычайный и Полномочный посол Китая в РА Фан Йон. От имени посольства он поблагодарил всех партнеров, постоянно поддерживающих развитие армяно-китайских отношений и способствующих укреплению дружбы двух стран. По словам посла, за последние 74 года Китай добился в развитии колоссальных достижений, которые изменили мир.