ԵԱՀԿ ԽՎ նախատեսվող արտակարգ նիստում կքննարկվեն տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հեռանկարները. ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահը՝ Ալեն Սիմոնյանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 28-ին Դուբլինում հանդիպել է ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Պիա Կաումային:
ՀՀ ԱԺ նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ ԵԱՀԿ ԽՎ նորընտիր նախագահը կխրախուսի անդամ բոլոր պետությունների միջեւ երկխոսությունն ու համագործակցությանն ուղղված քայլերը: Ալեն Սիմոնյանը ողջունել է ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանը Երեւանում անցկացնելու որոշումը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի կառավարությունն ու Ազգային ժողովն ամենայն պատասխանատվությամբ պատրաստվում են բոլոր գործընկերներին նոյեմբերին հյուրընկալել Հայաստանում: Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ իրականացված ադրբեջանական հարձակման մանրամասներին եւ դրա հետեւանքներին՝ Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրել է բռնի տեղահանվածների խնդիրներն ու իրավիճակի բարդությունը: Գործընկերոջ խնդրանքով նա անդրադարձել է նաեւ գործողությունների այն ծրագրին, որով Հայաստանը սկսել է ընդունել ԼՂ-ից տեղահանված մեր հայրենակիցներին:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի տարածքային ամբողջականության եւ ինքնիշխանության դեմ Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար իրականացվող ագրեսիան՝ անթույլատրելի համարելով պաշտոնական Բաքվի անթաքույց նկրտումները: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանում ակնկալում են, որ ԵԱՀԿ ԽՎ-ն՝ որպես ժողովրդավարական արժեքների պաշտպան եւ կոնֆլիկտները խաղաղ ճանապարհով լուծելուն կողմնակից կառույց, իր դիրքորոշումը կհայտնի մեր երկրի դեմ իրականացվող գործողությունների շուրջ: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներն անշրջելի են, եւ ժողովրդավարությունն է մեր երկրի առաջնային օրակարգը: Կողմերը քննարկել են նաեւ տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը՝ առանձնացնելով մարտահարավերներն ու դրանց անմիջական ազդեցությունը Հայաստանի վրա:
ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահը նշել է, որ ամենօրյա ռեժիմով հետեւում են զարգացումներին՝ հետաքրքրվելով Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ ադրբեջանական սպառնալիքներով: Նա նշել է, որ առաջիկայում ԵԱՀԿ ԽՎ արտակարգ նիստ է պլանավորվում, որին նախատեսում են Հայաստանի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի պատվիրակությունների ղեկավարների մասնակցությունը. կքննարկվեն տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հեռանկարները:

The RA NA President Alen Simonyan met the President of the Organization for Security and Co-operation in Europe Parliamentary Assembly (OSCE PA) Pia Kauma in Dublin on September 28.
The RA NA President expressed conviction that the newly elected OSCE PA President will encourage the dialogue and steps towards cooperation between all the member states. Alen Simonyan welcomed the decision to hold the Autumn Session of the OSCE PA in Yerevan, underscoring that the Government of Armenia and the National Assembly are preparing to host all the colleagues in Armenia in November. Touching upon the details of the Azerbaijani offensive against the Armenians of Nagorno-Karabakh and its consequences, Alen Simonyan presented the problems of the forcibly displaced and the complexity of the situation. At his colleague’s request, he also referred to the action plan by which Armenia started accepting our compatriots displaced from Nagorno-Karabakh.
The parties discussed the regular aggression by Azerbaijan against the territorial integrity and sovereignty of Armenia, considering the undisguised ambitions of official Baku unacceptable. The RA NA President noted that in Armenia they expect that the OSCE PA, as a defender of democratic values and a structure in favor of resolving conflicts peacefully, will express its position on the actions against our country. The RA NA President mentioned that the democratic reforms implemented in Armenia are irreversible, and democracy is the primary agenda of our country. The parties also discussed the situation in the region, highlighting the conflicts and their direct impact on Armenia.
The OSCE PA President noted that they follow the developments on a daily basis, inquiring about Azerbaijani threats against the territorial integrity of Armenia. She noted that an extraordinary meeting of the OSCE PA is planned in the near future, where the Heads of the delegations of Armenia, Georgia and Azerbaijan are expected to attend: The prospects of establishing peace in the region will be discussed.