Հարիս Գեորգիադեսի ղեկավարած պատվիրակությունն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Այս դժվարին ժամանակահատվածում մենք եկել ենք ձեզ հետ կիսելու ձեր ցավը: Մեր հարաբերությունները պատմական եւ եղբայրական հենք ունեն, դրանց զարգացման մեծ ներուժ կա. ասել է Կիպրոս-Հայաստան միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Հարիս Գեորգիադեսը:
Նրա ղեկավարած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 3-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանի ուղեկցությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Պատվիրակության անդամները ծաղկեպսակ եւ ծաղիկներ են խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ հարգել Հայոց ցեղասպանության  Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Հյուրերը եղել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, դիտել Հայոց մեծ եղեռնը հավաստող ցուցանմուշները, ծանոթացել վավերագրերին: Հարիս Գեորգիադեսը գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում` նշելով. «Մենք աջակցում ենք արդարության վերականգնմանը, հայ ժողովրդի պատմական պայքարին»:

Делегация во главе с Харисом Георгиадесом посетила мемориальный комплекс в Цицернакаберде
“В это сложнейшее время мы пришли разделить с вами вашу боль. Наши отношения имеют историческую и братскую основу, есть большой потенциал для их развития", - подчеркнул председатель межпарламентской комиссии Кипр-Армения Харис Георгиадес.
3 октября возглавляемая им делегация посетила мемориальный комплекс в Цицернакаберде в сопровождении председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданяна. Члены делегации возложили венок и цветы к Вечному огню, почтили молчанием память Св.Мучеников Геноцида армян.
Гости посетили Музей-институт Геноцида армян, где ознакомились с экспонатами и   документами, свидетельствующими о преступлении. Харис Георгиадес внес запись в Памятную книгу почетных гостей, отметив: “Мы поддерживаем восстановление справедливости, историческую борьбу армянского народа”.