Խորհրդարանը քննարկել է Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը
Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 3-ին քննարկել է «1998 թվականի հուլիսի 17-ին ստորագրված` Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը վավերացնելու եւ կանոնադրության 12-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն Միջազգային քրեական դատարանի իրավազորությունը հետադարձորեն ճանաչելու մասին հայտարարություն ընդունելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը հայտնել է, որ այս պահի դրությամբ 123 պետություն անդամակցում է Միջազգային քրեական դատարանի կանոնադրությանը: Հայաստանը Հռոմի կանոնադրությունը ստորագրել է դեռեւս 1999 թվականի հոկտեմբերի 1-ին, որից հետո վավերացման գործընթացը կասեցվել էր, քանի որ Սահմանադրական դատարանը 2004 թվականին կանոնադրությունում ամրագրված որոշ պարտավորություններ համարել էր Սահմանադրությանը հակասող:
Զեկուցողը ներկայացրել է հարցի նախապատմությունը` հիշեցնելով, որ կանոնադրության վավերացման քննարկումները վերստին սկսվել են մեկ տարի առաջ, երբ ՀՀ ինքիշխան  տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվեց լայնածավալ ագրեսիա, որի ընթացքում կատարվեցին պատերազմական ծանրագույն հանցագործություններ նաեւ ՀՀ սուվերեն տարածքում: Այդ պահից սկսած վերստին սկսվել են քննարկումները կանոնադրության վավերացման եւ իրավազորությունը հետադարձորեն ճանաչելու հարցի վերաբերյալ: Արդյունքում` 1990 թվականին ընդունված Հռոմի կանոնադրության վավերացման եւ իրավազորության ճանաչման նախագիծը Կառավարության կողմից հավանության արժանացավ 2022 թվականի դեկտեմբերի 29-ին, որից հետո այն ներկայացվեց Սահմանադրական դատարան: Սահմանադրական դատարանը 2023 թվականի մարտի 24-ին կայացրեց որոշում, որում նշվում է, որ ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանում են կանոնադրությամբ նախատեսված պարտավորությունները: ՍԴ-ին ներկայացվել էին ե'ւ վավերացման  ենթակա, ե'ւ իրավազորությունը հետադարձորեն ճանաչելու նախագծերը:
«Միջազգային քրեական դատարանն իր իրավազորության առարկայի շրջանակում քննություն է իրականացնում ծանրագույն միջազգային հանցագործությունների վերաբերյալ եւ դատարանի նպատակն է պատասխանատվության ենթարկել ծանրագույն միջազգային հանցագործություններ կատարած անձանց: Խոսքը վերաբերում է պատերազմական հանցագործություններին, մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններին, ցեղասպանությանը: Կանոնադրությունում կան նաեւ նոր փոփոխություններ, որոնցից մեկը Կամպալայում տեղի ունեցած համաժողովում իրականացված փոփոխությունն է, որը կատարվել է 2010 թվականին եւ որով ավելացվել է ագրեսիայի հանցագործությունը նշված հանցագործությունների շարքին»,- ասել է Եղիշե Կիրակոսյանը: Նրա խոսքով այս պահին վավերացման է ներկայացվել նախագծի` առանց Կամպալայի փոփոխության տարբերակը: Զեկուցողը հնարավոր է համարել հետագայում Կամպալայի փոփոխության վավերացումը:
Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչը կարծիք եւ հույս է հայտնել, որ փաստաթղթի վավերացումը կարող է էական նշանակություն ունենալ ՀՀ տարածքում վերոնշյալ հանցագործությունները կանխարգելելու եւ բացառելու տեսանկյունից:
Զեկուցողին հարցեր են ուղղել ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հետաքրքրվել է, թե հետխորհրդային երկրներից որոնք են վավերացրել փաստաթուղթը: Եղիշե Կիրակոսյանը տեղեկացրել է, որ այն վավերացրել է երկու երկիր: Վրաստանը Հռոմի կանոնադրությունը վավերացրել է 2004 թվականին, իսկ Տաջիկստանը, որը ե'ւ ՀԱՊԿ, ե'ւ ԱՊՀ անդամ պետություն է, 2002 թվականին:
Բաբկեն Թունյանը հարցրել է, թե ինչ է Հայաստանին տալու փաստաթղթի վավերացումը: Հիմնական զեկուցողը պարզաբանել է, որ Հռոմի կանոնադրության վավերացումը սահմանում է դատարանի իրավազորությունը Հայաստանի Հանրապետության տարածքի նկատմամբ: Այն որոշակիորեն երաշխիք է տալու, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ցանկացած ծանրագույն հանցագործություն ենթակա կլինի Միջազգային քրեական դատարանի իրավազորությանը, եւ այն անձանց համար, որոնք մտադրություն ունեն կատարելու նման հանցագործություն, սա առնվազն կանխարգելիչ ազդեցություն կունենա: «Կարծում եմ, որ դա պակաս հիմնավորում չէ, որպեսզի վավերացման հարցը քննարկենք: Հատկապես հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանի սուվերեն տարածքում այսօր էլ դեռ գտնվում են Ադրբեջանի զինված ստորաբաժանումներ. կանոնադրության վավերացումը վերստին հիմնավորվում է այս տրամաբանությամբ»,- ասել է զեկուցողը:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի դիտարկմամբ այս հարցն արդեն 20 տարի է Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգում է: «Փաստաթղթի բովանդակությունը, բնույթը, արմատներն այնպիսին են, որ կարծես թե Հայաստանը պետք է լիներ առաջին երկիրը, որ պետք է վավերացներ այն: Այն իր արմատներով գնում-հասնում է 1915 թվականի մայիսի 24, երբ Անտանտի պետությունները` Ռուսական կայսրությունը, Ֆրանսիան եւ Մեծ Բրիտանիան, առաջին անգամ օգտագործեցին «մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործություններ» եզրույթը` Հայոց ցեղասպանությունը մեղադրելու համար: Այս փաստաթուղթն է առաջին անգամ պատմության մեջ ամրագրում կոնսոլիդացված տեսքով, թե որոնք են մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործությունները: Այս հարցով ՄԱԿ-ը սկսել է զբաղվել 1946-47 թվականներին: Ստատուտը որեւիցե բովանդակային քրեական արարք չի նախատեսում: Այն պարզապես ամրագրում է այն բոլոր արարքները, որոնք աշխարհի գրեթե բոլոր պետությունների օրենսդրության մեջ ամրագրված են. ցեղասպանություն, ռազմական հանցագործություններ, մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործություններ»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահը` պարզաբանելով, թե ինչու է հարցը քննարկվում այս պահին: «Այն հանգամանքը, որ ՀՀ տարածքում է գտնվում էթնիկ զտման` մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործության արդյունքում բռնի տեղահանված անձերի ստվար խումբ, հիմք է տալիս, որ Հայաստանը Միջազգային քրեական դատարանում կարող է պնդել, որ վերջինս ունի իրավազորություն այս արարքի նկատմամբ»:
Նախագիծը քննարկվել է գլխադասային հանձնաժողովի նիստում` արժանանալով դրական եզրակացության:
Պատգամավորներն իրենց ելույթներում անդրադարձել են Միջազգային քրեական դատարանին Հայաստանի անդամակցության դրդապատճառներին:
Խորհրդարանը 60 կողմ, 22 դեմ ձայնով ընդունել է օրենքի նախագիծը:  ԱԺ «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» ընդդիմադիր խմբակցությունները դեմ են քվեարկել:

Parliament debates the Rome Statute of the International Criminal Court
On October 3, the National Assembly debated the draft law on Ratifying the Rome Statute of the International Criminal Court signed on 17 July 1998 and on Adopting the Statement on Retroactively Recognizing the Jurisdiction of the International Criminal Court in accordance with Article 12.3 of the Statute.
The Representative on International Legal Matters Yeghishe Kirakosyan stated that currently 123 countries are members of the Statute of the International Criminal Court. Armenia signed the Rome Statute on 1 October 1999, after which the ratification process was suspended, as the Constitutional Court considered some of the obligations stipulated in the Statute to be contrary to the Constitution in 2004.
The rapporteur presented the background of the issue, reminding that the debates on the ratification of the Statute started again a year ago, when Azerbaijan carried out a large-scale aggression against the sovereign territory of the Republic of Armenia, during which the most serious war crimes were committed in the RA sovereign territory as well. From that moment on, the debates regarding the ratification of the Statute and the issue of retroactively recognizing the jurisdiction started again. As a result, the draft of ratification and recognition of jurisdiction of the Rome Statute adopted in 1990 was approved by the Government on 29 December 2022, after which it was submitted to the Constitutional Court. On March 24, 2023, the Constitutional Court made a decision stating that the obligations provided for by the Statute correspond to the RA Constitution. Drafts for ratification and retroactive recognition of jurisdiction were submitted to the Constitutional Court.
“The International Criminal Court investigates serious international crimes within the scope of its jurisdiction, and the purpose of the Court is to bring to justice those who have committed serious international crimes. We are talking about war crimes, crimes against humanity, genocide. There are also new amendments in the Statute, one of which is the amendment implemented at the conference in Kampala, which was made in 2010 and which added the crime of aggression to the list of crimes,” Yeghishe Kirakosyan said. According to him, at the moment, the version of the draft without Kampala Amendment has been submitted for ratification. The rapporteur considered it possible to ratify the Kampala Amendment in the future.
The Representative on International Legal Matters expressed an opinion and hope that the ratification of the document can be of significant importance in terms of preventing and excluding the above-mentioned crimes in the RA territory.
The deputies of the NA Civil Contract Faction asked questions to the rapporteur.
The NA President Alen Simonyan inquired which of the post-Soviet countries ratified the document. Yeghishe Kirakosyan informed that it was ratified by two countries. Georgia ratified the Rome Statute in 2004, and Tajikistan, which is both a CSTO and CIS member state, in 2002.
Babken Tunyan asked what the ratification of the document will give to Armenia. The key rapporteur explained that the ratification of the Rome Statute defines the Court's jurisdiction over the territory of the Republic of Armenia. It will provide a certain guarantee that any serious crime in the territory of the Republic of Armenia will be subject to the jurisdiction of the International Criminal Court, and for those who intend to commit such a crime, this will at least have a preventive effect. “I think that this is no less justification to debate the issue of ratification. Especially taking into consideration the fact that the armed units of Azerbaijan are still located in the sovereign territory of Armenia: The ratification of the Statute is again based on this logic,” the rapporteur said.
According to the Chair of the Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan, this issue has been on Armenia’s foreign policy agenda for 20 years. “The content, nature, roots of the document are such that it seems that Armenia should have been the first country to ratify it. Its roots go back to May 24, 1915, when the Triple Entente states - the Russian Empire, France and Great Britain - first used the term ‘crimes against humanity’ to accuse the Armenian Genocide. For the first time in history, this document sets out in a consolidated form what crimes against humanity are. The UN started dealing with this issue in 1946-1947. The Statute does not provide for any substantive criminal act. It simply stipulates all the actions that are enshrined in the legislation of almost all the states of the world: Genocide, war crimes, crimes against humanity,” the Committee Chair said, clarifying why the issue is being debated at this time. “The fact that there is a large group of people forcibly displaced as a result of ethnic cleansing, a crime against humanity, in the territory of Armenia gives grounds for Armenia to claim at the International Criminal Court that the latter has jurisdiction over this act.”
The draft was debated at the sitting of the Head Committee and was endorsed.
In their speeches, the MPs touched upon the reasons for Armenia's membership in the International Criminal Court.
The Parliament adopted the draft law with 60 for and 22 against votes. The NA Armenia and With honor opposition Factions voted against.