Խորհրդարանը քննարկել է Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը
Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 3-ին քննարկել է «1998 թվականի հուլիսի 17-ին ստորագրված` Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը վավերացնելու եւ կանոնադրության 12-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն Միջազգային քրեական դատարանի իրավազորությունը հետադարձորեն ճանաչելու մասին հայտարարություն ընդունելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը հայտնել է, որ այս պահի դրությամբ 123 պետություն անդամակցում է Միջազգային քրեական դատարանի կանոնադրությանը: Հայաստանը Հռոմի կանոնադրությունը ստորագրել է դեռեւս 1999 թվականի հոկտեմբերի 1-ին, որից հետո վավերացման գործընթացը կասեցվել էր, քանի որ Սահմանադրական դատարանը 2004 թվականին կանոնադրությունում ամրագրված որոշ պարտավորություններ համարել էր Սահմանադրությանը հակասող:
Զեկուցողը ներկայացրել է հարցի նախապատմությունը` հիշեցնելով, որ կանոնադրության վավերացման քննարկումները վերստին սկսվել են մեկ տարի առաջ, երբ ՀՀ ինքիշխան  տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվեց լայնածավալ ագրեսիա, որի ընթացքում կատարվեցին պատերազմական ծանրագույն հանցագործություններ նաեւ ՀՀ սուվերեն տարածքում: Այդ պահից սկսած վերստին սկսվել են քննարկումները կանոնադրության վավերացման եւ իրավազորությունը հետադարձորեն ճանաչելու հարցի վերաբերյալ: Արդյունքում` 1990 թվականին ընդունված Հռոմի կանոնադրության վավերացման եւ իրավազորության ճանաչման նախագիծը Կառավարության կողմից հավանության արժանացավ 2022 թվականի դեկտեմբերի 29-ին, որից հետո այն ներկայացվեց Սահմանադրական դատարան: Սահմանադրական դատարանը 2023 թվականի մարտի 24-ին կայացրեց որոշում, որում նշվում է, որ ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանում են կանոնադրությամբ նախատեսված պարտավորությունները: ՍԴ-ին ներկայացվել էին ե'ւ վավերացման  ենթակա, ե'ւ իրավազորությունը հետադարձորեն ճանաչելու նախագծերը:
«Միջազգային քրեական դատարանն իր իրավազորության առարկայի շրջանակում քննություն է իրականացնում ծանրագույն միջազգային հանցագործությունների վերաբերյալ եւ դատարանի նպատակն է պատասխանատվության ենթարկել ծանրագույն միջազգային հանցագործություններ կատարած անձանց: Խոսքը վերաբերում է պատերազմական հանցագործություններին, մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններին, ցեղասպանությանը: Կանոնադրությունում կան նաեւ նոր փոփոխություններ, որոնցից մեկը Կամպալայում տեղի ունեցած համաժողովում իրականացված փոփոխությունն է, որը կատարվել է 2010 թվականին եւ որով ավելացվել է ագրեսիայի հանցագործությունը նշված հանցագործությունների շարքին»,- ասել է Եղիշե Կիրակոսյանը: Նրա խոսքով այս պահին վավերացման է ներկայացվել նախագծի` առանց Կամպալայի փոփոխության տարբերակը: Զեկուցողը հնարավոր է համարել հետագայում Կամպալայի փոփոխության վավերացումը:
Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչը կարծիք եւ հույս է հայտնել, որ փաստաթղթի վավերացումը կարող է էական նշանակություն ունենալ ՀՀ տարածքում վերոնշյալ հանցագործությունները կանխարգելելու եւ բացառելու տեսանկյունից:
Զեկուցողին հարցեր են ուղղել ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հետաքրքրվել է, թե հետխորհրդային երկրներից որոնք են վավերացրել փաստաթուղթը: Եղիշե Կիրակոսյանը տեղեկացրել է, որ այն վավերացրել է երկու երկիր: Վրաստանը Հռոմի կանոնադրությունը վավերացրել է 2004 թվականին, իսկ Տաջիկստանը, որը ե'ւ ՀԱՊԿ, ե'ւ ԱՊՀ անդամ պետություն է, 2002 թվականին:
Բաբկեն Թունյանը հարցրել է, թե ինչ է Հայաստանին տալու փաստաթղթի վավերացումը: Հիմնական զեկուցողը պարզաբանել է, որ Հռոմի կանոնադրության վավերացումը սահմանում է դատարանի իրավազորությունը Հայաստանի Հանրապետության տարածքի նկատմամբ: Այն որոշակիորեն երաշխիք է տալու, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ցանկացած ծանրագույն հանցագործություն ենթակա կլինի Միջազգային քրեական դատարանի իրավազորությանը, եւ այն անձանց համար, որոնք մտադրություն ունեն կատարելու նման հանցագործություն, սա առնվազն կանխարգելիչ ազդեցություն կունենա: «Կարծում եմ, որ դա պակաս հիմնավորում չէ, որպեսզի վավերացման հարցը քննարկենք: Հատկապես հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանի սուվերեն տարածքում այսօր էլ դեռ գտնվում են Ադրբեջանի զինված ստորաբաժանումներ. կանոնադրության վավերացումը վերստին հիմնավորվում է այս տրամաբանությամբ»,- ասել է զեկուցողը:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի դիտարկմամբ այս հարցն արդեն 20 տարի է Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգում է: «Փաստաթղթի բովանդակությունը, բնույթը, արմատներն այնպիսին են, որ կարծես թե Հայաստանը պետք է լիներ առաջին երկիրը, որ պետք է վավերացներ այն: Այն իր արմատներով գնում-հասնում է 1915 թվականի մայիսի 24, երբ Անտանտի պետությունները` Ռուսական կայսրությունը, Ֆրանսիան եւ Մեծ Բրիտանիան, առաջին անգամ օգտագործեցին «մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործություններ» եզրույթը` Հայոց ցեղասպանությունը մեղադրելու համար: Այս փաստաթուղթն է առաջին անգամ պատմության մեջ ամրագրում կոնսոլիդացված տեսքով, թե որոնք են մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործությունները: Այս հարցով ՄԱԿ-ը սկսել է զբաղվել 1946-47 թվականներին: Ստատուտը որեւիցե բովանդակային քրեական արարք չի նախատեսում: Այն պարզապես ամրագրում է այն բոլոր արարքները, որոնք աշխարհի գրեթե բոլոր պետությունների օրենսդրության մեջ ամրագրված են. ցեղասպանություն, ռազմական հանցագործություններ, մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործություններ»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահը` պարզաբանելով, թե ինչու է հարցը քննարկվում այս պահին: «Այն հանգամանքը, որ ՀՀ տարածքում է գտնվում էթնիկ զտման` մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործության արդյունքում բռնի տեղահանված անձերի ստվար խումբ, հիմք է տալիս, որ Հայաստանը Միջազգային քրեական դատարանում կարող է պնդել, որ վերջինս ունի իրավազորություն այս արարքի նկատմամբ»:
Նախագիծը քննարկվել է գլխադասային հանձնաժողովի նիստում` արժանանալով դրական եզրակացության:
Պատգամավորներն իրենց ելույթներում անդրադարձել են Միջազգային քրեական դատարանին Հայաստանի անդամակցության դրդապատճառներին:
Խորհրդարանը 60 կողմ, 22 դեմ ձայնով ընդունել է օրենքի նախագիծը:  ԱԺ «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» ընդդիմադիր խմբակցությունները դեմ են քվեարկել:

Парламент обсудил Римский статут МУС
3 октября НС обсудило проект закона "О ратификации подписанного 17 июля 1998 г. Римского статута Международного уголовного суда (МУС) и принятии заявления об ретроактивном признании юрисдикции МУС в соответствии со ст.12.3 Статута.
Представитель по международно-правовым вопросам Е.Киракосян сообщил, что в настоящее время членами Статута МУС являются 123 страны. Армения подписала Римский статут 1 октября 1999 г., после чего процесс ратификации был приостановлен, поскольку Конституционный суд (КС) в 2004 г. посчитал предусмотренные в статуте некоторые обязательства противоречащими Конституции.
Докладчик представил предысторию вопроса, напомнив, что дебаты по ратификации Статута возобновились год назад, когда Азербайджан осуществил широкомасштабную агрессию против суверенной территории РА, в ходе которой развернулась тяжелейшая война, преступления были совершены на суверенной территории РА. С этого момента вновь начались обсуждения ратификации Статута и признания юрисдикции задним числом (ретроактивно). В результате проект ратификации и признания юрисдикции Римского статута, принятого в 1990 г., был одобрен правительством 29 декабря 2022 г., после чего был передан в КС. 24 марта 2023 г. КС принял решение, в котором констатировал, что предусмотренные законом обязательства соответствуют Конституции РА. В КС были внесены проекты о ратификации и ретроактивном признании юрисдикции.
“МУС расследует серьёзные международные преступления в пределах своей юрисдикции, и цель суда — привлечь к ответственности тех, кто совершил серьёзные международные преступления. Речь идет о военных преступлениях, преступлениях против человечности, геноциде. В Статуте также есть новые изменения, одним из которых является внесенная на конференции в Кампале в 2010 г. поправка, добавившая в список преступлений агрессию”, - подчеркнул Е.Киракосян. По его словам, на данный момент на ратификацию вынесен вариант проекта без изменений Кампалы. Докладчик счел возможным ратифицировать Кампальскую поправку в будущем.
Е.Киракосян выразил надежду, что ратификация документа может иметь существенное значение с точки зрения предотвращения и исключения вышеупомянутых преступлений на территории Республики Армения.
Депутаты фракции “Гражданский договор”   задали вопросы докладчику.
Председатель НС А.Симонян поинтересовался, какая из постсоветских стран ратифицировала документ. Е.Киракосян сообщил, что документ ратифицирован двумя странами. Грузия ратифицировала Римский статут в 2004 г., Таджикистан, который является членом ОДКБ и СНГ, - в 2002 г.
Б.Тунян поинтересовался, что даст Армении ратификация документа. Основной докладчик пояснил, что ратификация Римского статута определяет юрисдикцию суда на территории РА. Это даст определенную гарантию того, что любое тяжкое преступление на территории Армении будет подпадать под юрисдикцию МУС, а для тех, кто намеревается совершить такое преступление, это будет иметь как минимум сдерживающий эффект. "Думаю, что это не меньший повод обсудить вопрос ратификации. Особенно с учетом того, что вооруженные формирования Азербайджана до сих пор находятся на суверенной территории Армении, ратификация Статута опять же основана на этой логике", - отметил Е.Киракосян.
По словам председателя Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданяна, этот вопрос стоит во внешнеполитической повестке Армении уже 20 лет. “Содержание, характер, корни документа таковы, что, казалось, Армения должна была быть первой страной, которая его ратифицировала. Его корни уходят в 24 мая 1915 г., когда государства Антанты – Российская империя, Франция и Великобритания – впервые использовали термин “преступления против человечности” для обвинения в Геноциде армян. Впервые в истории этим документом в сводной форме   отмечены   преступления против человечности. ООН начала заниматься этим вопросом в 1946-1947 гг. Статут не предусматривает каких-либо существенных уголовных деяний. В нем приведены все действия, которые закреплены в законодательстве практически всех государств мира, - геноцид, военные преступления, преступления против человечности”, - отметил председатель комиссии, уточнив, почему вопрос обсуждается именно в данный момент. “Тот факт, что на территории Армении находится большая группа лиц, насильственно перемещенных в результате этнической чистки – преступления против человечности, дает основание Армении утверждать в МУС, что последний обладает юрисдикцией в отношении этого деяния".
Проект обсужден на заседании профильной комиссии и получил положительное заключение.
Депутаты в своих выступлениях коснулись мотивации членства Армении в МУС.
Парламент принял законопроект 60 голосами “за” и 22 – “против”. Оппозиционные фракции НС “Армения” и “Честь имею” проголосовали против.