Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի, Սնանկության դատարանի եւ Վարչական դատարանի դատավորների համար 60 տոկոս հավելում կսահմանվի. Լեւոն Բալյան
Նախագծի ընդունումը պայմանավորված է առաջին ատյանի դատարանների դատավորներին տրվող վարձատրության համակարգի վերանայման անհրաժեշտությամբ եւ բխում է դատավորների անկախությունը երաշխավորելու, ինչպես նաեւ առաջին ատյանի դատարանների դատավորների առկա թափուր պաշտոնները համալրելու նպատակով համապատասխան բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների համար գրավչություն ապահովելու անհրաժեշտությամբ: Այս մասին ԱԺ լիագումար նիստի ընթացքում ասել է Արդարադատության նախարարի տեղակալ Լեւոն Բալյանը`  առաջին ընթերցմամբ խորհրդարանականներին ներկայացնելով ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
«Դատավորների` «կարմիր նշակետը» հատող գերծանրաբեռնվածությունը եւ այդ ծանրաբեռնվածության ու դատավորների ներկայիս վարձատրության անհամապատասխանությունը ցայտուն է: Ընդ որում, վիճակագրության արդյունքներով քննվող դատական գործերի քանակով եռաստիճան դատական համակարգում ծանրաբեռնվածության ամենամեծ բեռը կրում են հենց առաջին ատյանի դատարանների դատավորները: Արդյունքում` դատական համակարգում արդեն իսկ նկատվում են իրական ռիսկեր համապատասխան բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների կողմից առաջին ատյանի դատարանների դատավորների առկա թափուր պաշտոնները համալրելու ցանկության եւ շահագրգռվածության բացակայության մասով»,- նկատել է Արդարադատության փոխնախարարը:
Ըստ զեկուցողի` պետք է նկատի ունենալ, որ օրենքում նախկինում կատարված փոփոխությունների արդյունքում հավելում է սահմանվել Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավորների համար, այնուհետեւ վերանայվել են նաեւ Վճռաբեկ դատարանի եւ Սահմանադրական դատարանի դատավորների վարձատրության չափերը: Որպես նշված փոփոխությունների տրամաբանական շարունակություն` անհրաժեշտ է վերանայել նաեւ դատական համակարգում ծանրաբեռնվածության մեծ բեռ կրող առաջին ատյանի դատարանների դատավորների վարձատրության չափը, ինչի համատեքստում նախագծով առաջարկվում է 2024 թվականի հունվարի 1-ին 60 տոկոս հավելում սահմանել Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի, Սնանկության դատարանի եւ Վարչական դատարանի դատավորների համար` ապահովելով դատավորի բարձր կարգավիճակին եւ պատասխանատվությանը համապատասխանող վարձատրությունը:
Նախագծին վերաբերող հարցով է հանդես եկել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը, ով զեկուցողից հետաքրքրվել է` քանի՞ դատավոր է լինելու նախագծի շահառու եւ բյուջեի վրա որքա՞ն հավելյալ ծախս է ենթադրում  նախագծի ընդունումը:
«Օրենքի գործողությունը տարածվելու է 206 դատավորի նկատմամբ. նրանք կազմում են դատական համակարգի ավելի քան 66 տոկոսը: Մոտավոր հաշվարկով նախագիծը բյուջեի վրա 1 մլրդ 400 մլն դրամի ծանրաբեռնվածություն է առաջացնելու»,- հարցին ի պատասխան նշել է գերատեսչության ներկայացուցիչը:
Նախագծի հարակից զեկույցը ներկայացրել է Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Մինասյանը: Պատգամավորը հայտնել է, որ այն քննարկվել է դեռեւս տարեսկզբին` դատաիրավական բարեփոխումների շրջանակում:
«2022-2026 թվականների ռազմավարության շրջանակում բարձրացվել են Հակակոռուպցիոն դատարանի, Վերաքննիչ դատարանի եւ Վճռաբեկ դատարանի դատավորների աշխատավարձերը: Փոփոխությունն ապահովելու է որակյալ կադրերի ներգրավում առաջին ատյանի դատարանների ատյանում: Առաջին ատյանի յուրաքանչյուր դատավոր տարեկան 2000 դատական գործ է քննում»,- նշել է պատգամավորն ու հավելել, որ հանձնաժողովն առաջին ընթերցմամբ նախագծին տվել է դրական եզրակացություն:
«Առաջին ատյանի դատավորների եկամուտների ավելացումը դատաիրավական բարեփոխումների մեր փոփոխություններից մեկն է, որը եւս պետք է ուղղված լինի դատական համակարգի առողջացմանը: Գործող աշխատավարձերի պարագայում կադրերի անընդհատ հոսունություն ենք ունենում: Նման ծանրաբեռնվածության, բարձր պատասխանատվություն պահանջող աշխատանքի ու ցածր վարրձրատրության դեպքում դատավորները նախընտրում են գնալ մասնավոր ոլորտ, ունենալ բարձր եկամուտ ու քիչ ծանրաբեռնվածություն: Կադրային հոսունությունը կանգնեցնելու ու լավ մասնագետներին համակարգ ներագրավելու համար կարեւոր է, որ արժանապատիվ վարձատրություն ապահովենք»,- մտքերի փոխանակության ընթացքում ասել է Արուսյակ Ջուլհակյանն ու կոչ արել գործընկերներին դրական քվեի արժանացնել օրենքի նախագիծը:

Levon Balyan: 60% surcharge for judges of Court of General Jurisdiction of First Instance, Court of Bankruptcy and Administrative Court
The adoption of the draft is conditioned by the necessity of reviewing the system of remuneration being given to the judges of the judges of the first instance and stems from the fact of providing attractiveness for guaranteeing the judges’ independence, as well as replenishing the existing vacancy posts of the judges of the courts of the first instance. During the NA plenary sitting the Deputy Minister of Justice Levon Balyan said this, presenting in the first reading to the parliamentarians the draft law on Making Addenda to the Law on Remuneration of the Persons Holding State Positions and State Service Positions.
According to the rapporteur, as a logic continuity of the mentioned amendments, it is necessary also to review the amount of the remuneration of the judges of the courts of the first instance bearing a great burden of overloading in the judicial system, and in that context, it is proposed by the draft to set 60% surcharge on January 1, 2024 for the judges of the Court of General Jurisdiction of First Instance, Court of Bankruptcy and Administrative Court, providing the remuneration corresponding to the judge’s high status and responsibility.
The deputy of the Civil Contract Faction Arusyak Julhakyan inquired about the number of the judges being beneficiary of the draft and how much expenditure implies the adoption of the draft.
“The law will enforce will spread on 206 judges: they comprise more than 66% of the judicial system. The draft will cause 1billion 400 AMD loading on the budget by approximate calculation.
The member of the Standing Committee on State and Legal Affairs Lilit Minasyan presented the co-report of the draft. The MP informed that it was debated at the beginning of the year within the framework of the judicial-legal reforms.
“Within the framework of the strategy for 2022-2026 the salaries of the judges of the Anti-Corruption Court, the Court of Appeal and the Court of Cassation. The amendment will provide involvement of qualified specialists in the instance of the courts of first instance. Every judge of the first instance examines annually 2000 judicial cases,” the MP noted and added that Committee endorsed the draft in the first reading.
“The increase of the incomes of the first instance judges is one of our changes of judicial=legal reforms, which also should be directed to the recuperation of the judicial system. In case of the current salaries, the outflow of employees takes place. In the event of such loading, work requiring high responsibility and low payment, the judges prefer to move to the private sector, to have high income and little loading. It is important to provide dignified payment for stopping the specialists’ outflow and engaging good specialists in the system,” Arusyak Julhakyan said during the exchange of ideas and called her colleagues to vote for the draft law.