Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեությունը կբարելավվի. նախագծով մի շարք խնդիրներ կլուծվեն. Արդարադատության նախարարի տեղակալ
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեության ընթացքում արձանագրվել են մի քանի խնդիրներ, որոնք կարգավորելով կբարելավենք կոմիտեի գործունեությունը` ապահովելով ավելի բարձր արդյունքների ամրագրում: Այս մասին ԱԺ հերթական նիստերի ընթացքում ասել է Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը` առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Զեկուցողը նշել է, որ առաջին հերթին խոսքը վերաբերում է կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական ստորաբաժանումները նեղ մասնագիտական գիտելիքներ ունեցող կադրերով համալրելու խնդրին: «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» օրենքի ներկայիս խմբագրմամբ օպերատիվ հետախուզական գործունեություն իրականացնող պաշտոններ զբաղեցնող բոլոր անձանց համար նախատեսված են ֆիզիկական պատրաստակամության բարձր նշաձող, առողջական վիճակի հետ կապված առավել խիստ պահանջներ, քան հանրային ծառայության այլ պաշտոններ զբաղեցնող անձանց համար:
«Այս հանգամանքը շատ դեպքերում խոչընդոտում է աշխատանքի ընդունել այնպիսի մասնագետների, որոնք ունեն բարձր մասնագիտական գիտելիքներ, սակայն որոշ առումով չեն համապատասխանում ֆիզիկական պատրաստակամության ներկայիս օրենսդրական պահանջներին: Հարկ է նշել, որ արդի պայմաններում գրեթե հիմնովին փոխվել են հանցագործությունների ինչպես կատարման եղանակները, այնպես էլ դրանց բացահայտման համար այլեւս առաջնային են դարձել մտավոր վերլուծական աշխատանքը, հատկապես պահանջված են այս համատեքստում տնտեսագիտության, ՏՏ եւ վերլուծաբանության ոլորտի մասնագետները»,- ասել է Արդարադատության փոխնախարարը:
Գործադիրի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ անհրաժեշտություն է առաջացել օրենսդրական մակարդակով ամրագրել այնպիսի կարգավորումներ, որոնք հնարավորություն կընձեռեն կատարել կադրերի ճիշտ ընտրություն, չսահմանափակվել միայն ֆիզիկական պատրաստակամության եւ առողջական վիճակի հետ կապված խիստ պայմաններով եւ հանցագործությունների բացահայտման աշխատանքների մեջ ընդգրկել բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների` ամբողջովին օգտագործելով իրենց մասնագիտական հմտություններն օպերատիվ հետախուզական գործունեության ընթացքում:
Նախագծով առաջարկվում է կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական ծառայությունում աշխատանքի ընդունվելու համար սահմանված ֆիզիկական պատրաստակամության շեմը նվազեցնել, իրավական հիմք ստեղծել կոմիտեի ծածկագրված ծառայողների պաշտոնի նշանակելու կապակցությամբ օրենքով ամրագրված կարգավորումները կիրառելու համար, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահին լիազորել մրցույթ հայտարարել պաշտոնը թափուր մնալուց երեք ամսվա ընթացքում, ինչպես նաեւ սահմանել օպերատիվ-հետախուզական գործառույթներ իրականացնող ստորաբաժանման այն պաշտոնները ու դրանց նշանակման պայմանները եւ կարգը, որոնց գործառույթների իրականացումը պայմանավորված է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, տնտեսագիտության եւ այլ բնագավառների հատուկ մասնագիտական գիտելիքների եւ հմտությունների կիրառմամբ: «Առաջարկվում է նաեւ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ծառայողների համար նախատեսել գործունեության իրավական կարգավորումներ` ֆիզիկական ուժ, հատուկ միջոցներ եւ զենք կիրառելու համար»,- նշել է փոխնախարարն ու հավելել, որ նախագծի ընդունմամբ կապահովվի Հակակոռուպցիոն կոմիտեում առավել բանիմաց եւ հմուտ մասնագետների ընտրություն, առավել արդյունավետ կիրականացվի թափուր պաշտոնների համար անցկացվող մրցույթը: Բացի այդ, կկարգավորվի Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ծառայողների կողմից  ֆիզիկական ուժ, հատուկ միջոցներ եւ զենք կիրառելու կարգը, ինչը կնպաստի կոմիտեի առջեւ դրված խնդիրների լուծմանը:
Հարակից զեկույցում Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Մինասյանը տեղեկացրել է, որ հանձնաժողովն առաջին ընթերցմամբ նախագծին տվել է դրական եզրակացություն:

Deputy Minister of Justice: Activity of Anti-Corruption Committee will be improved - a number of problems will be solved with draft
During the activity of the Anti-Corruption Committee, several problems were recorded, by regulating which we will improve the activity of the Committee, ensuring higher results. The Deputy Minister of Justice Ara Mkrtchyan said this during the NA regular sittings, presenting the draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on the Anti-Corruption Committee for debate in the first reading.
The rapporteur noted that, first of all, it refers to the issue of replenishing the operational- intelligence units of the Committee with personnel with narrow professional knowledge.
“In many cases, this circumstance hinders the hiring of those specialists who have high professional knowledge, but in some respects do not meet the current legal requirements of physical readiness. It should be noted that in modern conditions both the ways of committing crimes have changed almost completely, and intellectual analytical work has become the priority for their detection, experts in the field of economics, IT and analysis are especially in demand in this context,” the Deputy Minister of Justice said.
The representative of the executive body stated that there is a necessity to fix such regulations at the legislative level, which will make it possible to make the right selection of personnel, not to be limited only by strict conditions regarding physical readiness and health condition, and to include highly qualified specialists in the work of crime detection, fully using their professional skills during operational intelligence activities.
The draft proposes to reduce the threshold of physical readiness set for employment in the operative-intelligence service of the Committee, to create a legal basis for applying the regulations established by law in connection with the appointment of coded employees of the Committee, to authorize the Chairman of the Anti-Corruption Committee to announce a tender within three months after the position becomes vacant. “It is also proposed to provide legal regulations for the activities of the employees of the Anti-Corruption Committee for the use of physical force, special means and weapons,” the Deputy Minister mentioned. In addition, the procedure for the use of physical force, special means and weapons by the employees of the Anti-Corruption Committee will be regulated, which will promote solving the problems of the Committee.
In the related report, the member of the Standing Committee on State and Legal Affairs Lilit Minasyan informed that the Committee endorsed the draft in the first reading.