ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը հոկտեմբերի 10-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանի հերթական նիստում:
«Ժամանակ առ ժամանակ ես կցանկանայի լռել այստեղ, ոչինչ չասել, քանի որ շատ հաճախ եմ ունենում այն զգացումը, որ բոլորը խոսում են, բայց ոչ ոք չի լսում: Իրոք, շատ բարդ է չհամաձայնել զեկուցողի հետ, իր զեկույցի հետ, այո՛, իհարկե, ծայրահեղ աջ գաղափարախոսությունը պետք է դատապարտվի: Մենք պետք է պայքարենք անհանդուրժողականության, ռասիզմի, այլատյացության, հակաիսլամական շարժումների դեմ, բայց, ցավոք, կեղծավորությունը հասել է այն աստիճանի, որ առանց ինքդ քեզ նայելու հեշտ է խոսել երեւույթի մասին:
Պարո՛ն Սեյիդով, Դուք խոսեցիք բոլոր զարգացումների մասին, բայց ոչինչ չասացիք հայերի մասին, հակահայկական հռետորաբանության մասին, որն առկա է Եվրոպայի խորհրդի որոշ երկրներում: Դուք չասացիք դա, ես հասկանում եմ Ձեզ: Դուք չցանկացաք ներառել ձեր զեկույցում նաեւ պետականորեն հովանավորվող ծայրահեղ աջ գաղափարախոսությունների դեպքերը: Դուք չեք ուզում խոսել այդ մասին, եւ ես Ձեզ լիովին հասկանում եմ:
Հարգելի՛ գործընկերներ, գիտեք՝ այսօր ոչ ոք, ինքն իրեն ֆաշիստ կամ նացիստ չի անվանում, այո՛, մենք հիանալի հասկանում ենք, որ նոր ռասիստական գաղափարախոսությունները հիմնված են մեկ այլ երեւույթի՝ ռասայական ատելության վրա, որը շատ լավ քողարկվում է տարբեր գեղեցիկ անուններով: Ծայրահեղ աջ գաղափարախոսություն...
Գիտեք, երբ քննարկում ենք ծայրահեղ աջ գաղափարախոսությունների մասին զեկույցը, ականատես ենք լինում մի շարք ելույթների, որոնք ծայրահեղ աջ գաղափարախոսությունների փայլուն դրսեւորումներն են:
Այդ պատճառով եմ ասում, որ գուցե ավելի լավ է լռել:
Ես չեմ կարող կողմ քվեարկել այս նախագծին՝ վերը նշված պատճառներով պայմանավորված, բայց կցանկանայի հարցնել պարոն Սեյիդովին, եթե մի քանի տարի հետո Ձեր երեխաները, թոռները գան Ձեզ մոտ եւ հարցնեն՝ ի՞նչ տեղի ունեցավ Լեռնային Ղարաբաղում հայերի հետ, ի՞նչ պատասխան եք կարողանալու տալ:

10 октября член делегации НС РА в ПАСЕ В.Варданян выступил на очередном пленарном заседании ПАСЕ:
“Время от времени мне хочется здесь помолчать, ничего не сказать, потому что очень часто у меня такое ощущение, что все говорят, но никто не слушает. Действительно, крайне сложно не согласиться с докладчиком, с его докладом, – конечно же, ультраправую идеологию надо осудить. Мы должны бороться с нетерпимостью, расизмом, ксенофобией, антиисламскими движениями, но, к сожалению, лицемерие дошло до того, что об этом явлении легко говорить, не оглядываясь на себя.
Г-н Сеидов, вы коснулись всех развитий, однако ничего не сказали об армянах, об антиармянской риторике, существующей в некоторых странах Совета Европы. Вы этого не сказали, я понимаю Вас. Вы не хотели включать в свой доклад случаи спонсируемой государством ультраправой идеологии. Вы не хотите об этом говорить, и я Вас вполне понимаю.
Уважаемые коллеги, вы знаете, сегодня никто не называет себя фашистом или нацистом, - мы прекрасно понимаем, что в основе новых расистских идеологий лежит другое явление – расовая ненависть, которая очень хорошо маскируется под разными красивыми названиями. Ультраправая идеология...
Вы знаете, когда обсуждаем доклад об ультраправых идеологиях, мы являемся свидетелями ряда выступлений, которые являются блестящими проявлениями крайне правых идеологий.
Вот почему я говорю, что, возможно, лучше промолчать.
Я не могу проголосовать за этот проект по вышеуказанным причинам, но хотел бы спросить г-на Сеидова: если через несколько лет ваши дети и внуки придут к Вам и спросят, что случилось с армянами в Нагорном Карабахе, какой ответ сможете дать?”