Օրենսդրական նախաձեռնությամբ կսեղմվի խաղամոլության դեմ պայքարի օղակը
Առաջարկվում է կարգավորել խաղային հաշիվներին գումարների մուտքագրման հետ կապված հարաբերությունները: Սահմանվում է, որ ինտերնետ շահումով խաղերի դեպքում հատուկ խաղային հաշիվը կարող է համալրվել բացառապես տվյալ խաղացողին պատկանող բանկային (այդ թվում՝ քարտային) հաշիվների միջոցով:
Արգելվում է տոտալիզատորի մասնակիցների հաշիվներին դրամական միջոցներ մուտքագրել եւ ելքագրել կանխիկ եղանակով: Նշված հաշիվները համալրվում են, եւ հաշիվներից գումարը ելքագրվում է միայն անկանխիկ եղանակով: Տոտալիզատորի մասնակցի հաշիվը կարող է համալրվել բացառապես տվյալ խաղացողին պատկանող բանկային (այդ թվում՝ քարտային) հաշիվների միջոցով:
ԱԺ պատգամավորներ Գեւորգ Պապոյանի եւ Հասմիկ Հակոբյանի հեղինակած ««Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ ««Վիճակախաղերի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերը քննարկվել են Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հոկտեմբերի 16-ի նիստում:
Ըստ հիմնական զեկուցող, հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանի՝ առաջին ընթերցումից հետո հարցը քննարկվել է Կառավարության, ԿԲ-ի, շահումով խաղերի կազմակերպիչների հետ: Ըստ այդմ՝ ներկայացվել են նոր առաջարկություններ, որոնք ներառվել են օրենսդրական փաթեթում:
Արդյունքում ներկայացվել է լրամշակված օրենսդրական փաթեթ:
Ըստ Գեւորգ Պապոյանի՝ առաջարկվում է առաջին հոդվածի Դ կետը շարադրել նոր խմբագրությամբ՝ «ինտերնետ շահումով խաղի կազմակերպիչը հատուկ խաղային հաշիվը համալրելու համար օգտագործվող բանկային հաշիվը կամ քարտը տվյալ խաղային հաշվի իրավատեր խաղացողին պատկանելու հանգամանքը ստուգում է լիազոր մարմնի եւ ՀՀ ԿԲ-ի կողմից համատեղ սահմանված կարգով՝ ստուգումն իրականացնելով բացառապես խաղացողի համաձայնությամբ»:  Նշվել է, որ ստուգման կարգը լիազոր մարմինը եւ ԿԲ-ն պետք է համատեղ մշակեն:
Երկրորդ փոփոխությունը, ըստ հիմնական զեկուցողի, գրեթե նույնությամբ ներառվել է նաեւ վիճակախաղի մասնակցի վերաբերյալ դրույթում. «Վիճակախաղի կազմակերպիչը հատուկ խաղային հաշիվը համալրելու համար օգտագործվող բանկային հաշիվը կամ քարտը տվյալ խաղային հատուկ հաշվի իրավատեր մասնակցին՝ խաղացողին պատկանելու հանգամանքը ստուգվում է լիազոր մարմնի եւ ԿԲ-ի կողմից համատեղ սահմանված կարգով՝ ստուգումն իրականացնելով բացառապես խաղացողի համաձայնությամբ»:
Երրորդ փոփոխությունն այն է, որ օրենքն ուժի մեջ կմտնի 2024 թվականի ապրիլի 1-ից, ինչը հնարավորություն կտա բիզնեսին այդ ընթացքում վերազինվել եւ իրականացնել կազմակերպչական աշխատանքներ:
Հանձնաժողովականները ողջունել են օրենսդրական նախաձեռնության ընդունումը, միաժամանակ մտահոգություն են հայտնել խաղացողների թվի ավելացման կապակցությամբ:
Հանձնաժողովի նախագահը փաստել է, որ խաղադրույքներ կատարողների տեմպը կտրուկ ընկել է: Ըստ նրա՝ եթե նախկինում երկրաչափական պրոգրեսիայով էր աճը, հետո դարձել է թվաբանական պրոգրեսիայով, ապա այժմ` սիմվոլիկ տոկոսներով է աճ գրանցվում:
Նրա հավաստմամբ մոտենում ենք զրոյական աճի փուլին: «Կարծում եմ՝ նախկինում ընդունված օրենքների նախագծերն աշխատել են»,- ասել է պատգամավորը:
«Մենք առաջարկում ենք այն փոփոխությունը, որ քաղաքացիները կարող են իրենց խաղային հաշիվը լիցքավորել բացառապես միայն իրենց պատկանող բանկային, քարտային հաշիվներից: Սա հիմնարար փոփոխություն է»,- ասել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը:
Նշվել է, որ նպատակը ոչ թե այն է, որ մարդիկ անպայման, անկանխիկ խաղան, այլ՝ իմանան, թե ով է խաղում, դրանով հստակեցնենք նաեւ պետության քաղաքականությունն այս կամ այն ոլորտում:
«Բանկերն այս տվյալների հիման վրա նայելու են, տեսնելու, որ եթե տվյալ մարդը խաղամոլ է, վարկ չեն տալու: Օրինակն ինձ վրա վերցնեմ: Եթե ես խաղամ, հետո փորձեմ վարկ վերցնել, ամենայն հավանականությամբ կզրկվեմ այդ հնարավորությունից: Եթե պարզվի, որ ես ստանում եմ 400 հազար դրամ, բայց 4 միլիոնի խաղում եմ, սա արդեն հարց է»,- նշել է Գեւորգ Պապոյանը:
Ըստ նրա՝ մեկ օրում, մեկ օրենքով առկա խնդիրները չեն լուծվում, որոշակի երկար ժամանակահատվածում միայն կարող են համակողմանի լուծումներ գտնվել:
Նշվել է, նաեւ որ օտարերկրյա օնլայն խաղատները եւ բուքմեյքերական գրասենյակները, որոնք տոկոսադրույքներ են ընդունում Հայաստանից, պետք է լիցենզավորվեն այն պայմաններով, ինչ եւ տեղի ընկերությունները:
Հարակից զեկուցող, ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը նշել է. «Վիճակագրության տեսանկյունից միտումը դանդաղում է: Հիշեցնեմ, թե ոլորտն ինչ աստիճանի մեծ աճ էր ունենում: Օրինակ՝ 2016 թվականին ՀՆԱ-ն ընդամենը 0.2 տոկոսով աճել էր, իրականում, եթե շահումով խաղերի ոլորտի աճը չլիներ, մենք ռեցեսիայի մեջ էինք փաստացի լինելու: Այսինքն՝ ոլորտի աճը մյուս ոլորտների նկատմամբ տարիներով շատ բարձր է եղել: Այս ամիսներին ընդհանուր ծառայությունների ոլորտն աճել է 14 տոկոսով, իսկ շահումով խաղերի ոլորտը՝ 7 տոկոսով: Չնայած նրան, որ աճը կա, սակայն այլեւս այն աճը չէ, որ ծառայությունները քարշակող ոլորտը լինի»,- ասել է փոխնախարարը: Օրինակ՝ կացության ծառայություններն աճել են 30 տոկոսով, տեղեկատվական ծառայությունները՝ 51 տոկոսով, տրանսպորտը՝ 30 տոկոսով եւ այլն:
Ավագ Ավանեսյանը հավելել է. «Կարելի է առնվազն փաստել, որ այլ ծառայությունների համեմատ շահումով խաղերի ոլորտն այլեւս ամենաարագ աճող ոլորտներից մեկը չէ: Սակայն ոլորտն աճի մակարդակով ամենավերջինը չէ: Ֆինանսական եւ ապահովագրական գործունեության ոլորտն ավելի դանդաղ է աճել, քան շահումով խաղերի ոլորտը»:
Ըստ նրա՝ տնտեսական արագընթաց աճի ժամանակ մի քիչ տարօրինակ կլիներ, որ սա, որը զվարճության ոլորտի մաս է հանդիսանում, աճ չունենար: Ավելին՝ համաշխարհային թրենդը շարունակում է միջինում 10 տոկոս աճել, հիմա աճը 10-15 տոկոս է:
Փոխնախարարի հավաստմամբ Ֆինանսների նախարարության քաղաքականությունն է փորձել ոլորտը պահել թափանցիկ, օրենսդրական կանոնների շրջանակներում, նվազեցնել դրա սոցիալական վնասները, այլ ոչ թե ընդհանրապես արգելել: Նշվել է, որ այլ ծառայությունների համեմատ շահումով խաղերի ոլորտն այլեւս ամենաարագ աճող ոլորտներից մեկը չէ:
Բանավոր առաջարկություն է ներկայացրել ՀՀ ԿԲ-ի իրավաբանական վարչության պետ Արմեն Ալոյանը, ինչը կդառնա քննարկման առարկա:
Քննարկման արդյունքում հանձնաժողովականները դրական եզրակացություն են տվել լրամշակված օրենսդրական նախաձեռնությանը:

Fight against gambling to be tightened by legislative initiative
It is proposed to regulate the relations connected with the entry of the sums to the game accounts. It is set that in case of internet gambling games the special game account can be replenished exclusively through banking accounts (including card) belonging to the given player. It is banned to enter monetary means to the accounts of totalizer’s participants and cash out. The mentioned accounts acre replenished, and the sum from the accounts is cashed out only in cashless way. The account of the totalizer’s can be replenished exclusively through banking accounts (including card) belonging to the given player.
The draft laws on Making Addendum to the Law on Gambling Games, Internet Gambling Games and Casinos and on Making Addendum to the law on Lotteries authored by the NA deputies Gevorg Papoyan and Hasmik Hakobyan were debated at the sitting of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs on October 16.
According to the key rapporteur, the Committee Chair Gevorg Papoyan, after the first reading the issue was debated with the Government, the Central Bank (CB) and the organizers of the gambling. Accordingly, new proposals were presented, which were included in the legislative package.
As a result, legislative package was revised.
According to Gevorg Papoyan, it is proposed to write down the D paragraph of Article 1 with new edition. It was noted that the authorized body and the CB should jointly revise the order of checking.
The second amendment was also included in the provision of the lottery participant with almost in the same way.
The third amendment is that the law will enter into force from April 1, 2024, which will give opportunity to the business to be equipped and do organizational works.
The Committee members welcomed the adoption of the legislative initiative, at the same time expressed concern about the increase of the players’ number.
The Committee Chair documented that the rate of making bets has abruptly fallen down. According to him, if before the increase was with geometric progression, then became with arithmetical progression, now – increase is registered with symbolic interests.
As he assured, we are approaching to the phase of zero growth. “I believe that draft laws adopted before worked,” the MP said.
“We propose amendment that the citizens can pay for the gaming account only from the banking, card accounts belong to them. This is a fundamental amendment,” the Chair of the of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs said.
It was noted that the purpose is not that people certainly will play cashless, but will know who plays, and we’ll specify by that also the policy of the state in this or that sphere.
“The banks based on these data will look and see that if the given person is a gambler, then will not give credit. Let me give an example, if I play, then try to take credit, most probably, I will be deprived of possibility. If it turns out that I receive 400.000 AMD, but I play for 4 million AMD, this is already a problem,” Gevorg Papoyan noted.
According to him, the existing problems are not solved in one day, by one law, during a certain long period we can only find comprehensive solutions.
It was noted that also the foreign online games and bookmaker offices, which receive interest rates from Armenia, should be licensed in conditions, as the local companies do.
The co-rapporteur, the RA Deputy Minister of Finance Avag Avanesyan mentioned: n terms of statistics the tendency slows down,” the Deputy Minister said.
Avag Avanesyan added: “We can at least document that the sphere of the gambling games compared with other services is not one of the quickest increasing spheres. However, the sphere is not the latest at the level of increase. The financial and insurance activity sphere has increased slower than the sphere of the gambling games.”
According to him, in the economic speedy increase it will be a little strange that this being part of amusement sector, would not increase. Moreover, the international trend continues increasing in average 10%, now – the increase is 10% - 15%.
As the Deputy Minister assured, the policy of the Ministry of Finance is to try keeping the sphere transparent, within the frameworks of legislative rules, decrease its social damages, but not ban at all.
The Head of the RA CB Legal Department Armen Aloyan presented an oral proposal, which will become a matter of debate.