Ներկայում Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 47.1-րդ հոդվածով սահմանվում է ախտաբանաանատոմիական հերձումների եւ հետազոտությունների անցկացման պայմանների խախտումների համար պատասխանատվություն եւ հղում կատարվում «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքի 24-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերին: Սակայն նշված օրենքը 2020 թվականի մայիսի 30-ին շարադրվել է նոր խմբագրմամբ եւ տվյալ պահին գործող խմբագրմամբ համապատասխան հոդվածը սահմանում է ամբողջությամբ այլ, չվերաբերող կարգավորում: Տեսչական մարմինը վերահսկողության արդյունքում խախտումներ հայտնաբերելու դեպքում վարչական պատասխանատվության միջոցներ կիրառելու հնարավորություն փաստացի չի ունենում: Այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Պետրոս Մարտիրոսյանը` երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացնելով «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Հարցը քննարկվել է ՀՀ ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հոկտեմբերի 18-ի նիստում:
Առաջարկվող փոփոխություններով կշտկվեն գործող հոդվածում առկա անհամապատասխանությունները` նշված ոլորտում տեսչական վերահսկողության արդյունավետությունն ապահովելու նպատակով:

“В настоящее время ст.47.1 Кодекса РА об административных правонарушениях определяет ответственность за нарушение условий проведения патологоанатомических вскрытий и исследований, а также делается ссылка на ч.2 и 3 ст.24 закона "О медицинской помощи и обслуживании населения". Однако указанный закон 30 мая 2020 г. был изложен в новой редакции, а действующая редакция определяет совершенно иное, не применяемое регулирование. При выявлении нарушений в результате контроля инспекционный орган фактически не имеет возможности применить административные меры”, - отметил руководитель офиса по координации работ инспекционных органов Аппарата Премьер-министра РА П.Мартиросян, представляя во втором чтении законопроект о внесении изменений в Кодекс РА об административных правонарушениях. 18 октября законодательная инициатива обсуждена на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения.
Предлагаемыми изменениями устраняются существующие несоответствия в действующей статье – для   обеспечения эффективности инспекционного контроля в указанной сфере.