Առաջարկվող լրացմամբ ամրագրվում է, որ ՀՀ օդանավակայանների պաշտոնական պատվիրակությունների սրահից օգտվող օտարերկրյա պատվիրակությունների, ՀՀ պաշտոնատար անձանց սպասարկման կարգը, ինչպես նաեւ այդ սրահից օգտվող օտարերկրյա պատվիրակությունների եւ ՀՀ պաշտոնատար անձանց ցանկը սահմանվում է վարչապետի որոշմամբ: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը հոկտեմբերի 18-ին երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած ««Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապահովման, սպասարկման եւ սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նշված օդանավակայանների պաշտոնական պատվիրակությունների սրահից կկարողանան օգտվել նաեւ պաշտոնատար անձանց ընտանիքի անդամները:
ԱԳ փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո ստացվել են առաջարկներ, որոնց մեծ մասն ընդունվել է:
Նա տեղեկացրել է նաեւ, որ նշված օրենքի համապատասխան հոդվածում սահմանված է, որ ՀՀ նախագահը, վարչապետը, ԱԺ նախագահը, հանրապետության պաշտոնաթող նախագահը, ինչպես նաեւ նրանց ուղեկցող ընտանիքի անդամները կարող են օգտվել ՀՀ օդանավակայանների առանձնացված հատուկ սրահից: «Հաշվի առնելով  2018 թվականի սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքներով վարչապետի լիազորությունների լայն շրջանակը՝ առաջարկում ենք օրենքի 1-ին մասի դրույթը տարածել նաեւ 2018 թվականից հետո պաշտոնաթող վարչապետների վրա»,- ասել է փոխնախարարը: Հանձնաժողովն ընդունել է այս բովանդակային առաջարկը: Ընդունված մնացած առաջարկները տեխնիկական բնույթի էին:

Предлагаемым дополнением устанавливается, что порядок обслуживания иностранных делегаций и должностных лиц РА, пользующихся залом официальных делегаций аэропортов РА, а также перечень иностранных делегаций и должностных лиц РА, пользующихся этим залом, определяется решением премьер-министра. 18 октября. Постоянная комиссия НС по внешним связям обсудила во втором чтении предложенный правительством проект о внесении дополнений в закон “Об обеспечении деятельности, обслуживании и социальных гарантиях должностных лиц”.
Члены семей должностных лиц также смогут пользоваться залом официальных делегаций указанных аэропортов.
Заместитель министра иностранных дел П.Ованесян сообщил, что после первого чтения были получены предложения, большая часть которых принята.
Он также проинформировал, что соответствующей статьей указанного закона предусмотрено, что Президент РА, Премьер-министр РА, Председатель НС, экс-президент республики, а также сопровождающие их члены семьи могут пользоваться специальным залом аэропортов РА. "Учитывая широкий спектр полномочий премьер-министра в итоге конституционных изменений 2018 года, предлагаем распространить после 2018 года действие положения первой части закона на премьер-министров в отставке", - отметил замминистра. Комиссия приняла предложение. Остальные рекомендации – технического   характера.