Գործող օրենսդրությամբ ՊՈԱԿ-ների, ՀՈԱԿ-ների եւ ՓԲԸ-ների տնօրենների, միեւնույն գործառույթն իրականացնող առաջնային բուժօգնություն իրականացնող բժշկական հիմնարկների տնօրենների թեկնածուներին ներկայացվող պահանջները տարբերվում են միմյանցից: Այս նախագծով պահանջները միասնական ենք դարձնում: Առողջության առաջնային պահպանման կազմակերպությունները պետք է դառնան կա՛մ համայնքային, կա՛մ պետական ենթակայության: ««Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին», ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթն Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ներկայացնելիս նշել է հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը: Նրա խոսքով նախարարության հետ օրենսդրական առաջարկը բազմիցս քննարկվել է: Անհրաժեշտ է միասնական կազմակերպաիրավական ձեւի բերել ամբողջ առաջնային օղակը:
Առողջապահության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանը տեղեկացրել է, որ առողջության առաջնային պահպանման շուրջ 250 կազմակերպություն կա, որոնցից շուրջ 150-ը մարզային ենթակայության են, իսկ 100-ը՝ համայնքային: «Կառավարության 2021-2026 թվականների զարգացման ծրագրի շրջանակում ներկա պահին համապատասխան աշխատանքներ են իրականացվում, որ առողջության առաջնային պահպանման կազմակերպությունների կազմակերպաիրավական ձեւերը դառնան միանման, որ կառավարման տեսանկյունից ավելի հեշտ լինի գործընթացների իրականացումը»,- մանրամասնել է փոխնախարարը:

“Согласно действующему законодательству, требования, предъявляемые к кандидатам на должности директоров ГНКО, ОНКО и ЗАО, директорам учреждений первичной медицинской помощи, выполняющих одну и ту же функцию, отличаются друг от друга. Предлагаемым проектом мы унифицируем требования. Организации первичной медпомощи должны стать либо общинного, либо государственного подчинения”, - отметил председатель Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения Н.Зейналян при представлении на заседании пакета о внесении поправок в законы “О государственных некоммерческих организациях (ГНКО)”, “О медицинской помощи и обслуживании населения”, “О местном самоуправлении”. По его словам, законопроект неоднократно обсуждался с М инистерством здравоохранения . Необходимо привести все первичное звено к единой организационно-правовой форме.
Заместитель министра здравоохранения А.Назарян сообщил, что в стране действуют около 250 организаций первичной медпомощи, из них около 150 - областного подчинения, а 100 – общинного. “В рамках государственной программы развития на 2021-2026 гг. в настоящее время проводятся соответствующие работы по унификации организационно-правовых форм организаций первичной медпомощи, что позволит облегчить реализацию процессов с точки зрения управления", - пояснил замминистра.