Օրենքում լրացում կատարելու անհրաժեշտությունը պայմանավորված է հեռուստաալիքների եւ առանձին հաղորդումների վարկանիշավորման եւ հեռուստալսարանի պահանջարկի ու նախընտրությունների ուսումնասիրության համակարգի ներդրման միտումներով:
««Տեսալսողական մեդիայի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հոկտեմբերի 20-ի արտահերթ նիստում:
Նախագծի հեղինակ Սիսակ Գաբրիելյանը, կարեւորելով նախագիծը, նշել է, որ ցանկացած կարգավորում նախեւառաջ պետք է տեղի ունենա հենց ոլորտի շահառուների, այսինքն` հեռուստաընկերությունների լիիրավ եւ անկաշկանդ մասնակցությամբ:
«Երկրորդ սկզբունքը եւ կարեւորագույն կետերից մեկն այն է, որ այս կարգավորման բացակայությունը, ըստ էության, անպաշտպան էր դարձնում հենց նույն հեռուստաընկերություններին, որոնք, փաստացի, կարող էին տիրապետել գովազդից եկող հոսքերի, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով այդ բաշխումը, ըստ իրենց, տեղի էր ունենում անարդար: Օրինակ` եթե որեւէ գովազդային ընկերություն գովազդ էր պատվիրում հեռուստաընկերություններում, տեղի էր ունենում չափում»,- նշել է հանձնաժողովի նախագահը:
Առաջարկվում է լիազորել, որ Հանրային մուլտիպլեքսում առկա հեռուստաընկերությունների առնվազն 50 եւ ավելի տոկոսը կարողանա ստեղծել մի խորհուրդ, որը կընտրի հեռուստաընկերությունների չափումներն իրականացնող կազմակերպությանը: Վերջինիս տվյալներն էլ հիմք կհանդիսանան գովազդի բաշխման համար:
«Խոսքը գնագոյացման մասին չէ, այլ նրա, որ հեռուստաընկերությունները վստահ լինեն` իրենց ընտրած կազմակերպությունը ճիշտ տվյալներ է ներկայացնում հեռուստաընկերությունների ռեյտիգների վարկանիշների վերաբերյալ եւ ըստ դրա էլ` գովազդատուների կողմից արդարացիորեն կբաշխվի գումարը»,- ընդգծել է Սիսակ Գաբրիելյանը:
Նշվել է, որ ներկայում Հայաստանում գործում է մի ընկերություն, որի իրականացրած չափումները չեն արտացոլում հեռուստալսարանի իրական պատկերը:
Հիմնական զեկուցողը նշել է, որ հանդիպել է բոլոր հեռուստաընկերությունների ներկայացուցիչների հետ, եւ բոլորն էլ համակարծիք են եղել այս կարգավորմանը: Նախագիծը քննարկվել է նաեւ գործադիր մարմնում:
Հանձնաժողովի անդամ Հակոբ Ասլանյանը հետաքրքրվել է, թե խորհրդի հետ ինչ կապ է ունենալու պետությունը: Սիսակ Գաբրիելյանը պարզաբանել է, որ թե' Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովը, եւ թե' Պետական եկամուտների կոմիտեն իրականացնելու են իրենց վերահսկողական գործառույթները: Հանձնաժողովի անդամները կարծում են, որ առաջարկվող կարգավորումը միտված է պաշտպանելու ե'ւ գովազդատուների, ե'ւ հեռուստաընկերությունների շահերը:
Նախագծի վերաբերյալ Կառավարության դրական դիրքորոշումը ներկայացրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ավետ Պողոսյանը: «Օրինագիծը կարգավորում է ոլորտը` մեկ, պետության մասնակցությունը զրոյական է` երկու, եւ պետության համար ֆինանսական բեռ չի ավելացնում` երեք: Սրանք այն բավարար պայմաններն են, որոնք նախագծի վերաբերյալ մեր կարծիքը դարձնում են դրական»,- ընդգծել է նա:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել նախագծին: Այն կառաջարկվի ընդգրկել ԱԺ առաջիկա նիստերի օրակարգի նախագծում:

Необходимость внесения поправок в закон обусловлена ​​тенденциями внедрения системы оценки (рейтинга) телеканалов и отдельных программ, изучения спроса и предпочтений телеаудитории.
20 октября на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта обсужден в первом чтении проект о внесении дополнений в закон "Об аудиовизуальных медиа".
Автор законодательной инициативы С.Габриелян, представляя важность проекта, отметил, что любое регулирование должно происходить, прежде всего, при полноценном и беспрепятственном участии бенефициаров сферы, т.е. телекомпаний.
“Второй принцип и один из важнейших пунктов заключается в том, что отсутствие этого регулирования сделало беззащитными те самые телекомпании, которые, по сути, могли владеть потоками, идущими от рекламы, но почему-то это распределение, по их мнению, происходило несправедливо. Например, если рекламная компания заказывала рекламу на телеканалах, ее измеряли", - отметил председатель комиссии.
Предлагается разрешить не менее 50% и более телекомпаний, охваченных Общественным мультиплексом, создать Совет, который будет выбирать организацию, осуществляющую измерения телекомпаний. Данные последних станут основой для распространения рекламы.
"Дело не в ценообразовании, а в том, чтобы телекомпании были уверены: выбранная ими организация представляет правильные данные о рейтингах телекомпаний, и в соответствии с этим суммы будут справедливо распределены рекламодателями", - подчеркнул С.Габриелян.
Отмечено, что в настоящее время в Армении действует компания, показатели которой не отражают реальную картину телеаудитории.
Основной докладчик заметил, что встречался с представителями всех телеканалов, и все они согласились с предлагаемым регулированием. Проект также обсуждался в исполнительном органе.
Член комиссии А.Асланян поинтересовался, какие отношения сложатся между Советом и государством. С.Габриелян уточнил, что свои надзорные функции будут выполнять Комиссия по телевидению и радио и КГД. Члены комиссии считают, что предлагаемое урегулирование направлено на защиту интересов как рекламодателей, так и телекомпаний.
Положительную позицию правительства по проекту представил заместитель министра высокотехнологичной промышленности А.Погосян. "Во-первых, законопроект регулирует сферу; во-вторых, участие государства – нулевое; в-третьих, не увеличивает финансовую нагрузку на государство. Это достаточные условия для нашего положительного вердикта по проекту”, - подчеркнул он.
Комиссия вынесла по проекту положительное заключение – для включения в проект повестки дня предстоящих заседаний НС.