Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է հստակեցնել ՀՀ դիվանագիտական ծառայության մարմինների անունից նոտարական գործողություններ կատարող անձանց շրջանակը, բարձրացնել փաստաթղթերի իսկության ստուգման արդյունավետությունը, կրճատել հավելյալ ծախսերը, համապարփակ կարգավորել հետախուզվող անձի նկատմամբ նոտարական գործողություն կատարելու մերժման կարգը. ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը՝ առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով «Նոտարիատի մասին» եւ «Հյուպատոսական ծառայության մասին» օրենքներում Կառավարության հեղինակած փոփոխությունները:
Հարցը քննարկվել է Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հոկտեմբերի 20-ի նիստում: Այն վարել է հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը:
Ըստ փոխնախարարի՝ «Նոտարիատի մասին» օրենքում փոփոխություններով նախատեսվում է վերացնել իրավակիրառ պրակտիկայում առաջացած խնդիրներն ու անհամապատասխանությունները, ճզմիչ կնիքի պարտադիր առկայությունը, ավելացնել «QR» կոդի եւ «e-verify» համակարգի վերաբերյալ դրույթներ:
Նշվել է, որ «Հյուպատոսական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններով էլ հնարավորություն կընձեռվի խուսափել իրավական ակտերի միջեւ առկա հակասություններից եւ հստակեցնել հյուպատոսական պաշտոնատար անձի, այդ թվում՝ հյուպատոսների եւ փոխհյուպատոսների կողմից մատուցվող նոտարական ծառայությունները:
«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը հետաքրքրվել է՝ արդյո՞ք հետախուզվող անձի նկատմամբ նոտարական բոլոր գործողությունների համար է նախատեսվում մերժում եւ որքանո՞վ է կիրառվող սահմանափակումը համաչափ անձի հիմնարար իրավունքների ապահովման տեսանկյունից:
Վահան Կոստանյանը նշել է, որ սահմանափակումը գործել է 1996 թվականի օրենքով. «Գործընթացը որոշակիորեն փոխվել է՝ հաշվի առնելով այն, որ մեր հյուպատոսներն էլեկտրոնային հյուպատոսական համակարգի միջոցով հիմա կարողանում են տեղում ստուգել՝ անձը հետախուզման մեջ է գտնվո՞ւմ, թե՝ ոչ»: Անդրադառնալով հետախուզման մեջ գտնվող անձանց տեղում նույնականացնելուն՝ զեկուցողը նշել է, որ «Հյուպատոսական ծառայության մասին» օրենքով հյուպատոսներն իրավունք չունեն բացի հյուպատոսական ծառայության մատուցումից այլ գործողություններ իրականացնել:
Արծվիկ Մինասյանի խոսքով եթե հետախուզվող անձն իր ոտքով գալիս ու ներկայանում է իրավասու պետության հյուպատոսական ծառայություն իրականացնող մարմին, ապա դրանից ավելի լավ ինֆորմացիոն աղբյուր հնարավոր չէ գտնել. «Մյուս կողմից էլ հնարավորություն կտրվի չսահմանափակել քաղաքացիների սահմանադրական այլ իրավունքների իրացումը»: Արծվիկ Մինասյանն առաջարկել է առաջինից երկրորդ ընթերցում հարցը քննարկել Արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչների հետ եւ գտնել ավելի լավ լուծումներ: Առաջարկն ընդունելի է համարել Վահան Կոստանյանը:
Հարակից զեկուցող, պատգամավոր Արփինե Դավոյանը նշել է, որ Արծվիկ Մինասյանի ներկայացրած մտահոգությունն առկա է եղել օրենքում մինչ Կառավարության կողմից նախագծերի փաթեթով հանդես գալը: Պատգամավորը համաձայնել է, որ առաջարկը պետք է քննարկվի համալիր եւ լայն շրջանակների հետ:

Circle of persons carrying out notarial acts on behalf of RA diplomatic service bodies is clarified by the initiative
It is proposed to clarify the circle of persons carrying out notarial acts on behalf of RA diplomatic service bodies by the initiative, to raise the efficiency of checking the authenticity of documents, to decrease the additional expenses, to comprehensively regulate the denial order of notarial acts towards the person in search: The RA Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan said, presenting for debate the amendments authored by the Government to the laws on Notary and on Consular Service.
The issue was debated at the sitting of the Standing Committee on State and Legal Affairs, moderated by the Committee Chair Vladimir Vardanyan, on October 20.
According to the Deputy Minister, it is designed by the amendments to the law on Notary to remove the problems and discrepancies caused in the legal practice, the availability of the compression seal, to add provisions on QR code and e-verify system.
It was noted that an opportunity will be created with the amendments to the law on Consular Service to avoid the contradictions existing between the legal acts and to clarify the notarial services being rendered by the consular official, including the consuls and vice consuls.
The Secretary of the Armenia Faction Artsvik Minasyan was interested in the fact if refusal of designed for all notarial acts towards the person in search and how proportional is the applying restriction in terms of ensuring the person’s fundamental rights.
Vahan Kostanyan noted that the restriction was in force by the law of 1996: “The process has been changed to some extent, taking into account the fact that our consuls can check on the spot through electronic consular system if the person is in search or not,” Regarding the identification of the person being in search on the spot, the rapporteur mentioned that by the law on Consular Service the consuls have no right to carry out other actions besides rendering consular service.
According to Artsvik Minasyan, if the person in search comes and introduces to the body implementing consular service of the competent state, then it is not possible to find better information source from it: “On the other hand, an opportunity will be given not to restrict the execution of the citizens’ other constitutional rights.” Artsvik Minasyan proposed the attendees to debate the issue from the first to the second reading with the representatives of the Ministry of Justice and find better solutions. Vahan Kostanyan considered the proposal acceptable.
The co-rapporteur, MP Arpine Davoyan noted that Artsvik Minasyan’s concern was in the law before the Government came up with the package of drafts. The MP agreed that the proposal should be debated in complex was and with wide circles.