Նախագծով առաջարկվում է սահմանել ՀՀ վերադարձի վկայական տրամադրելու համար մեկ միասնական պետական տուրքի դրույքաչափ, քանի որ ներկայում Հայաստան վերադարձի վկայական տրամադրելու համար պետական տուրքի դրույքաչափերը սահմանված են երկու դեպքերի համար: Առաջին` երբ Հայաստան վերադարձի համար դիմողը չի ներկայացնում անձը հաստատող փաստաթուղթ եւ երկրորդ` երբ անձը ներկայացնում է օգտագործման համար ոչ պիտանի կամ ժամկետանց փաստաթուղթ:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի լրամշակված նախագիծը, որը ներկայացրել է Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը:
Առաջարկվում է նաեւ ուժը կորցրած ճանաչել այլեւս գոյություն չունեցող ՔԿԱԳ գործառույթի համար սահմանված դրույքաչափը եւ ավելացնել գործնականում մատուցվող մեկ այլ հյուպատոսական  ծառայության դրույքաչափ, որը ներկայում սահմանված չէ: Երրորդ փոփոխությամբ առաջարկվում է սահմանել տեսակապի միջոցով որոշ հյուպատոսական ծառայություններ մատուցելու համար նախատեսված պետական տուրքի դրույքաչափեր,  չորրորդ փոփոխությամբ էլ առաջարկվում է վերացնել 16 տարին լրանալուց հետո առաջին անգամ անձնագիր ստացող ՀՀ քաղաքացիներին պետական տուրքի վճարումից ազատելու վերաբերյալ դրույթը:
Առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո Կառավարությունն իր հեղինակած նախագծում կատարել է մեկ փոփոխություն, որը վերաբերում է օրենքն ուժի մեջ մտնելու ժամկետին:

Проектом предлагается установить единую ставку государственной пошлины за выдачу свидетельства на возвращение в Армению, поскольку в настоящее время ставки госпошлины за выдачу свидетельства на возвращение в РА установлены для двух случаев. Во-первых, когда возвращающийся в Армению не предъявляет документ, удостоверяющий личность; во-вторых, когда лицо предъявляет недействительный или просроченный документ.
Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам обсудила во втором чтении доработанный проект о внесении изменений и дополнений в закон “О государственной пошлине", который представил заместитель министра иностранных дел В.Костанян.
Также предлагается считать утерявшим силу тариф, установленный для уже не существующей функции ЗАГС-а, и добавить ставку на другую оказываемую на практике консульскую услугу, которая в настоящее время не установлена. Третья поправка предлагает установить ставки госпошлины за оказание отдельных консульских услуг по видеосвязи, а четвертым изменением предлагается исключить положение об освобождении от уплаты госпошлины граждан РА, впервые получающих паспорт по исполнении 16 лет.
После принятия в первом чтении правительство внесло в проект поправку, касающуюся даты вступления закона в силу.