Մեր կողմից բավարար քայլեր չեն արվել ԼՂ բնակչության հանդեպ ադրբեջանական ագրեսիան կանխելու գործում. գերմանացի խորհրդարանականը՝ Ալեն Սիմոնյանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 23-ին ընդունել է ԳԴՀ Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Միխայել Ռոթի գլխավորած պատվիրակությանը:
Գործընկերները կարեւորել են երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը եւ միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Բաքվի էթնիկ զտման քաղաքականության հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղի հայաթափմանը եւ առաջացած խնդիրներին: Գերմանացի խորհրդարանականը նկատել է, որ ԼՂ բնակչության հանդեպ ադրբեջանական ագրեսիան կանխելու գործում բավարար քայլեր չեն արվել իրենց կողմից:
Ալեն Սիմոնյանը ՀՀ Ազգային ժողովի եւ իր անունից շնորհակալություն է հայտնել սեպտեմբերի 21-ին Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի վերաբերյալ սկզբունքային եւ հասցեական ելույթի համար:
Կողմերը քննարկել են Ադրբեջանի դեմ հնարավոր պատժամիջոցներ կիրառելու անհրաժեշտությունը: ՀՀ ԱԺ նախագահը վերահաստատել է, որ Հայաստանը որդեգրել է խաղաղության օրակարգ եւ առաջարկում է տարածաշրջանային խաղաղության ճանապարհային քարտեզ:

Немецкий парламентарий – А.Симоняну: “Мы не предприняли достаточных шагов в предотвращении азербайджанской агрессии против населения НК”
23 октября Председатель НС А.Симонян принял делегацию, возглавляемую председателем Комиссии Бундестага ФРГ по иностранным делам Михаэлем Роттом.
Партнеры подчеркнули стабильное развитие двусторонних дружественных отношений и углубление межпарламентского сотрудничества.
На встрече затронуты деарменизация Нагорного Карабаха и проблемы, возникшие вследствие проводимой Баку политики этнической чистки. Немецкий парламентарий отметил, что они не предприняли достаточных шагов в предотвращении азербайджанской агрессии против населения НК.
А.Симонян от имени НС РА и себя лично поблагодарил за принципиальное и адресное выступление в ходе заседания Совета Безопасности ООН по НК-вопросу 21 сентября по развязанной Азербайджаном войне в Нагорном Карабахе.
Стороны обсудили необходимость применения возможных санкций против Азербайджана. Председатель НС подтвердил, что Армении привержена мирной повестке и предлагает дорожную карту регионального мира.