Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Կորեայի Հանրապետության առեւտրի նախարարին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 24-ին հանդիպել է Կորեայի Հանրապետության առեւտրի նախարար Ան Դոկգունին:
Հանդիպմանը քննարկվել է օրենսդիր-գործադիր փոխգործակցության արդյունքում իրականացվող օրենսդրական բարեփոխումների ուղիղ ազդեցությունը մի շարք ոլորտների վրա: Կորեացի նախարարը նշել է, որ Հայաստանում է՝ կիսելու առեւտրի, արդյունաբերության, արտադրության ոլորտների՝ իր երկրի լավագույն եւ հաջողված փորձը: Նա ՀՀ ԱԺ նախագահին է ներկայացրել Երեւանում իր ունեցած հանդիպումների մանրամասները՝ նշելով, որ ակնկալում է ակտիվ փոխգործակցություն հայաստանյան իշխանության տարբեր ճյուղերի հետ:
Զրուցակիցները փոխադարձ կարեւորել են երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների համակողմանի զարգացումը:
«Մենք հավատում ենք, որ դեռեւս կա հսկայական չօգտագործված ներուժ քաղաքական, տնտեսական, գիտական, կրթական, ինչպես նաեւ նորարարության եւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը ներկայացրել է Հայաստանում գտնվող ԼՂ հայրենակիցների հումանիտար խնդիրներին առնչվող իրավիճակը՝ նշելով, որ այդ խնդիրների լուծումն այսօր ամենահրատապն է մեր երկրի համար:
Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից առաջ քաշվող «Խաղաղության խաչմերուկի» գաղափարը՝ շեշտելով տարածաշրջանի խաղաղության համար ճանապարհային քարտեզի կարեւորությունը:

Alen Simonyan Meets with Minister for Trade of the Republic of Korea
On October 24, the RA NA President Alen Simonyan met with the Minister for Trade of the Republic of Korea Ahn Dukgeun.
At the meeting the direct influence of the legislative reforms being implemented on a number of spheres as a result of legislative-executive cooperation was discussed. The Korean Minister noted that he is in Armenia to share the best and succeeded experience of his country in the spheres of trade, industry and production. He presented to the RA NA President the details of the meetings that he had in Yerevan, mentioning that he expects active interaction with different branches of Armenia’s power.
The interlocutors mutually highlighted the comprehensive development of the relations between the two countries.
“We believe that still there is unused potential in the political, economic, scientific, as well as innovation and high technology spheres,” Alen Simonyan noted.
The RA NA President introduced the situation regarding the humanitarian problems of the compatriots of Nagorno Karabakh being in Armenia, mentioning that the solution of those problems are most urgent for our country today.
Alen Simonyan presented the idea of the Crossroad of Peace being proposed by Armenia, stressing the importance of the roadmap for the peace of the region.