ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի խոսքը «Կանանց դերը ժողովրդավարության, խաղաղության եւ անվտանգության խթանման գործում» միջազգային գագաթնաժողովում
Սիրելի՛ բարեկամներ,
Հայաստանի Ազգային ժողովի անունից ցանկանում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել այսօր արտահայտած բոլոր տեսակետների համար:
Հայաստանի խորհրդարանը, Հայաստանի կառավարությունը եւ «Կին քաղաքական առաջնորդներ» համաշխարհային ցանցը ստիպված են եղել հետաձգել Երեւանում կայանալիք գագաթնաժողովը, սակայն մենք կարեւոր ենք համարում կիսել ժողովրդավարության, խաղաղության եւ անվտանգության կառուցման գործում կանանց դերի մասին մեր ուղերձները: Հակամարտությունների եւ ճգնաժամերի աճի պայմաններում դրանք առավել արդիական են, քան երբեւէ՝ տարբեր մայրցամաքներում, տարբեր մշակույթներում եւ քաղաքական համակարգերում:
Հայաստանում կանայք կազմում են խորհրդարանականների երեսուներեք տոկոսը: Այնուամենայնիվ, մեզ դեռեւս պակասում է իրական ներկայացուցչությունը տեղական եւ տարածաշրջանային մակարդակներում, ինչպես նաեւ հավասար ներկայացուցչությունը պաշտպանական ոլորտում:
Մի քանի շաբաթ առաջ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի ճնշող մեծամասնությունը կանայք եւ երեխաներ են, եւ նրանց ձայնը երբեք չի լսվել միջազգային համաժողովներում, իսկ արդարության կոչերը մերժվել են:
Մենք հեշտությամբ կարող ենք տեսնել այս սարսափելի իրականությունը գրեթե յուրաքանչյուր հակամարտության եւ արտակարգ իրավիճակների դեպքում, երբ խոցելի խմբերի մարգինալացումը եւ օտարումը, ինչպես նաեւ հիմնարար իրավունքների մերժումը վերածվում են ճգնաժամերի, բռնությունների եւ պատերազմների:
Մենք խորապես համոզված ենք, որ Մարդու իրավունքները, խաղաղությունն ու անվտանգությունը փոխկապակցված են եւ ամրապնդում են միմյանց: Գենդերային հավասարությունը եւ կանանց նշանակալի մասնակցությունը կարեւոր հիմք են երկրում արդարություն հաստատելու եւ սահմաններից դուրս երկխոսությունը շարունակելու համար:
Ներկայում Հայաստանն ընդունում է ավելի քան հարյուր հազար փախստական Լեռնային Ղարաբաղից, որոնք վերապրել են անմարդկային շրջափակումը, էթնիկ զտումները եւ այլ սարսափելի հանցագործություններ: Բայց ես համոզված եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի կանայք լինելու են կայուն լուծումների համար պայքարի առաջնագծում, պայքարելու են հայրենի հողում խաղաղ ապրելու, անվտանգության եւ արժանապատվության իրավունքի համար, ինչպես նաեւ պայքարելու են ճնշումներից եւ խտրականությունից զերծ ժողովրդավարական հասարակություն կառուցելու իրավունքի համար:
Պատերազմը եւ մեր տարածաշրջանում արտակարգ հումանիտար իրավիճակները մեզ ստիպեցին հետաձգել գագաթնաժողովը, բայց նաեւ ստիպեցին մեզ ավելի վճռականորեն միավորել ուժերը՝ ամրապնդելու կին առաջնորդների կարծիքների բազմազանությունը, կանխելու հակամարտություններն այլուր՝ նախաձեռնելով երկխոսություն եւ խաղաղություն պահանջելով:
Հայաստանը բարձր է գնահատում Կին քաղաքական առաջնորդների ղեկավարության եւ թիմի կողմից գագաթնաժողովի նախապատրաստման ուղղությամբ կատարված հսկայական աշխատանքը: Անկեղծորեն հույս ունեմ, որ շուտով հնարավորություն կունենանք ողջունելու բոլորիդ Երեւանում:

Выступление Председателя НС А.Симоняна на международном саммите “Роль женщин в укреплении демократии, мира и безопасности”
"Дорогие друзья,
от имени Национального Собрания Армении хотел бы выразить признательность за все высказанные сегодня точки зрения.
Парламенту Армении, правительству РА и глобальной сети женщин-политических лидеров пришлось отложить саммит в Ереване, но мы считаем важным поделиться нашими посланиями о роли женщин в построении демократии, мира и безопасности. В условиях нарастания конфликтов и кризисов они как никогда актуальны на разных континентах, в разных культурах и политических системах.
Тридцать три процента парламентариев Армении – женщины. Тем не менее, нам все еще не хватает реального представительства на местном и региональном уровнях, а также равного представительства в оборонной сфере.
Подавляющее большинство армян, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха Азербайджаном несколько недель назад, составляют женщины и дети, и их голоса никогда не были услышаны на международных форумах, а призывы к справедливости – отвергнуты.
Мы можем легко увидеть эту ужасную реальность практически в каждом конфликте и чрезвычайных ситуациях, когда маргинализация и отчуждение уязвимых групп, а также отрицание основополагающих прав оборачиваются кризисами, насилиями и войнами.
Мы глубоко убеждены, что права человека, мир и безопасность взаимосвязаны и подкрепляют друг друга. Гендерное равенство и значительное участие женщин – важная   основа для установления справедливости в стране и продолжения диалога за пределами границ.
В настоящее время Армения принимает более ста тысяч беженцев из Нагорного Карабаха, переживших бесчеловечную блокаду, этнические чистки и другие ужасающие преступления. Но я уверен, что женщины Нагорного Карабаха будут в авангарде борьбы за стабильные решения, будут бороться за право мирно жить на своей родной земле, за безопасность и достоинство, а также за право на построение свободного от угнетения и дискриминации демократического общества.
Война и гуманитарные чрезвычайные ситуации в нашем регионе вынудили нас отложить саммит, но также заставили нас более решительно объединить усилия для плюрализма мнений женщин-лидеров, предотвращения конфликтов повсеместно, инициируя диалог и требование мира.
Армения высоко оценивает колоссальную работу руководства и команды женщин-политических лидеров по подготовке саммита. Искренне надеюсь, что вскоре у нас будет возможность приветствовать всех вас в Ереване".