Լավ չեմ պատկերացնում` ինչպե՞ս է փոխարինվելու երեք երկրների փոխվարչապետներից կազմված հանձնաժողովն այլ հարթակով: Պատկերացում չունեմ նաեւ` ի՞նչ մակարդակով են իրականացվելու Հայաստան-Ադրբեջան հանդիպումները, ո՞րն է լինելու աշխատանքային խումբը: Այս մասին հոկտեմբերի 26-ին ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում ասել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը:
Խմբակցության ղեկավարը նշել է, որ Գրանադայում ՀՀ-ն հաղթանակ չի գրանցել: «Ավելին` առնվազն անկլավների մասով անասելի խոցելիություն է ստեղծվել: Վտանգ է առաջանում երկու միջպետական կարեւորագույն ճանապարհների կորստի. Ադրբեջանն առնվազն ուղիղ վերահսկողություն է ունենալու Հայաստանը Վրաստանին կապող ճանապարհներից մեկի նկատմամբ»,- նշել է Հայկ Մամիջանյանը:
Պատգամավորն անդրադարձել է  նաեւ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ նախօրեին հրապարակված հարցազրույցին: Հայկ Մամիջանյանը նշել է, որ նոր գործընկերների փնտրտուքը վտանգ է պարունակում եւ խոսել հայ-ռուսական հարաբերություններից` մասամբ արտահայտելով իր դժգոհությունը:
«Որպես ՀՀ քաղաքացի` միշտ չէ, որ գոհ ու բավարարված եմ լինում ռազմավարական դաշնակցի եւ միջազգային կառույցների գործելաոճից ու արձագանքներից»,- նշել է Հայկ Մամիջանյանը:
Ի թիվս այլ հարցերի` Հայկ Մամիջանյանն անդրադարձ է կատարել Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը փախստականի կարգավիճակ տրամադրելու հնարավորությանն ու հավանականությանը, Հռոմի ստատուտին, Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերություններին ու զինտեխնիկայի վաճառքին:

“Не очень представляю себе, как комиссия, состоящая из вице-премьеров трех стран, будет заменена другой платформой. Не имею также понятия, на каком уровне пройдут встречи Армения-Азербайджан, какая будет рабочая группа”, - заявил 26 октября руководитель фракции "Честь имею” А.Мамиджанян в ходе парламентских брифингов по итогам пленарных заседаний НС.
Лидер фракции отметил, что в Гранаде РА не зафиксировала победы. “Более того, по меньшей мере по части анклавов налицо явная их уязвимость. Существует опасность потери двух важнейших межгосударственных дорог: Азербайджан, по крайней мере, будет иметь прямой контроль над одной из дорог, соединяющих Армению с Грузией", - подчеркнул А.​​Мамиджанян.
Коснувшись неучастия президента Азербайджана И.Алиева в брюссельской трехсторонней встрече, руководитель фракции заметил, что не знает причины.
Депутат также затронул опубликованное накануне интервью с участием Н.Пашиняна. А.Мамиджанян отметил, что поиск новых партнеров опасен, и коснулся армяно-российских отношений, выразив определенное недовольство ими.
"Как гражданин Республики Армения, не всегда удовлетворен действиями и реакциями нашего стратегического союзника и международных структур", - отметил Айк ​​Мамиджанян.
А.Мамиджанян в числе других вопросов обратился к возможности и вероятности предоставления статуса беженца армянам Нагорного Карабаха, Римскому статуту, отношениям Армения-Франция и продаже военной техники.