Լավ չեմ պատկերացնում` ինչպե՞ս է փոխարինվելու երեք երկրների փոխվարչապետներից կազմված հանձնաժողովն այլ հարթակով: Պատկերացում չունեմ նաեւ` ի՞նչ մակարդակով են իրականացվելու Հայաստան-Ադրբեջան հանդիպումները, ո՞րն է լինելու աշխատանքային խումբը: Այս մասին հոկտեմբերի 26-ին ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում ասել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը:
Խմբակցության ղեկավարը նշել է, որ Գրանադայում ՀՀ-ն հաղթանակ չի գրանցել: «Ավելին` առնվազն անկլավների մասով անասելի խոցելիություն է ստեղծվել: Վտանգ է առաջանում երկու միջպետական կարեւորագույն ճանապարհների կորստի. Ադրբեջանն առնվազն ուղիղ վերահսկողություն է ունենալու Հայաստանը Վրաստանին կապող ճանապարհներից մեկի նկատմամբ»,- նշել է Հայկ Մամիջանյանը:
Պատգամավորն անդրադարձել է  նաեւ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ նախօրեին հրապարակված հարցազրույցին: Հայկ Մամիջանյանը նշել է, որ նոր գործընկերների փնտրտուքը վտանգ է պարունակում եւ խոսել հայ-ռուսական հարաբերություններից` մասամբ արտահայտելով իր դժգոհությունը:
«Որպես ՀՀ քաղաքացի` միշտ չէ, որ գոհ ու բավարարված եմ լինում ռազմավարական դաշնակցի եւ միջազգային կառույցների գործելաոճից ու արձագանքներից»,- նշել է Հայկ Մամիջանյանը:
Ի թիվս այլ հարցերի` Հայկ Մամիջանյանն անդրադարձ է կատարել Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը փախստականի կարգավիճակ տրամադրելու հնարավորությանն ու հավանականությանը, Հռոմի ստատուտին, Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերություններին ու զինտեխնիկայի վաճառքին:

I can hardly imagine how the Commission made up of the deputy prime ministers of the three countries will be replaced by another platform. I also have no idea at what level the Armenia-Azerbaijan meetings will be held, what will be the working group. The Head of With Honor Faction Hayk Mamijanyan said this during the parliamentary briefings following the NA plenary sittings on October 26.
The Head of the Faction noted that the RA did not succeed in Granada. “Furthermore, at least in terms of enclaves, an incredible vulnerability has been created. There is a danger of losing two of the most important interstate roads: Azerbaijan will at least have direct control over one of the roads connecting Armenia to Georgia,” Hayk Mamijanyan said.
Speaking about Azerbaijani President Ilham Aliyev’s non-participation in the trilateral meeting in Brussels, the Head of the Faction stated that he did not know the reason.
The MP also touched upon the interview published yesterday with Nikol Pashinyan’s participation. Hayk Mamijanyan mentioned that the search for new partners is dangerous and spoke about Armenian-Russian relations, partially expressing his dissatisfaction.
“As a citizen of the Republic of Armenia, I am not always satisfied and pleased with the workstyle and reactions of our strategic ally and international structures,” Hayk Mamijanyan said.
Among other issues, Hayk Mamijanyan referred to the possibility and probability of granting refugee status to the Armenians of Nagorno-Karabakh, the Rome Statute, Armenia-France relations and the sale of military equipment.