ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը ելույթ է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 147-րդ վեհաժողովում
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը ելույթ է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 147-րդ վեհաժողովում: Իր ելույթում ԱԺ փոխնախագահը նշել է.
«Տիկի'ն նախագահող,
Ձերդ գերազանցություննե'ր, խորհրդարանների նախագահնե'ր,
Տիկնա'յք եւ պարոնա'յք,
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր անգոլացի գործընկերներին` վեհաժողովի հրաշալի կազմակերպման եւ բոլոր պատվիրակների հանդեպ ցուցաբերած ջերմ հյուրընկալության համար:
Կայուն զարգացման 16-րդ նպատակը նվիրված է խաղաղ ու ներառական հասարակությունների խթանմանը` բոլորի համար ապահովելով արդարության հասանելիություն, կառուցելով արդյունավետ, հաշվետու եւ ներառական ինստիտուտներ բոլոր մակարդակներում, սակայն աշխարհում շարունակվող եւ նոր կատաղի հակամարտությունները վտանգում են դեպի խաղաղություն տանող ճանապարհն ու 16-րդ նպատակին հասնելը: 2022 թվականին ականատես եղանք հակամարտությունների պատճառով քաղաքացիական անձանց մահվան դեպքերի ավելի քան 50 տոկոս աճի` առաջին անգամ Օրակարգ-2030-ի ընդունումից հետո:
Զինված բռնությունների եւ անապահովության բարձր մակարդակը կործանարար ազդեցություն ունի երկրի զարգացման վրա:
Խոսելով խաղաղության եւ արդարության մասին` թույլ տվեք ներկայացնել Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակը:
Ցավոք, սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը եւս մեկ լայնամասշտաբ ագրեսիա սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ` խախտելով միջազգային իրավունքն ու 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, որը ստորագրել էր:
Այդ ռազմական հարձակումը ցույց տվեց, որ նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտումն ավարտին հասցնելն էր, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետությանը նոր պատերազմի մեջ ներքաշելը: Ագրեսիայի հետեւանքով հարյուրավոր մարդիկ զոհվեցին ու վիրավորվեցին, այդ թվում` քաղաքացիական բնակչություն, կանայք եւ երեխաներ: Ավելի քան հարյուր հազար մարդ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվեց Հայաստան:
Ցավալի է, անչափ ցավալի, որ չնայած բազմաթիվ ահազանգերին, Արդարադատության միջազգային դատարանի ընդունած որոշումներին, Եվրախորհրդարանի, ԵԽԽՎ-ի, առանձին երկրների բանաձեւերին, գործադիր մարմինների, միջազգային հանրության կոչերին, մենք բոլորս անկարող եղանք կանխելու Լեռնային Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտումները:
Հարձակումը հաջորդեց ավելի քան ինն ամիս տեւած Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը, որը Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին ու մնացած աշխարհին կապող միակ ճանապարհն էր: Շրջափակումն ազդում էր էլեկտրականության, գազի, սննդամթերքի ու դեղորայքի մատակարարումների, հրատապ բուժօգնության վրա: Արդարադատության միջազգային դատարանը երկու որոշում ընդունեց շրջափակումը վերացնելու եւ Լաչինի միջանցքը բացելու վերաբերյալ, սակայն Ադրբեջանն այդ որոշումներն այդպես էլ չկատարեց: Սա էթնիկ զտումների նախերգանքն էր, որն իր նպատակին հասավ հաջորդած օրերին:
Հայաստանի կառավարությունն ու ժողովուրդն ամեն ինչ արեցին, որպեսզի ընդունեն ու կացարանով ապահովեն Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների զոհ դարձած ավելի քան 100.000 հայերին: Մենք կարողացանք նրանց ընդունել հայ ժողովրդի եւ ժողովրդավարության շնորհիվ:
Ժողովրդի, քանզի մարդիկ երբեմն չէին էլ սպասում, թե Կառավարությունն ինչ կանի: Նրանք իրենց բռնահանված հայրենակիցներին ապահովում էին անհրաժեշտ պարագաներով ու ժամանակավոր կացարանով: Ժողովրդավարությամբ, քանզի դրա եւ բաց տնտեսության ու չկոռումպացված կառավարության շնորհիվ մենք ունեցանք բավարար տնտեսական աճ` որպեսզի աջակցենք ԼՂ 100.000 բնակիչներին:
Մենք երախտապարտ ենք մեր միջազգային գործընկերներին, որոնք արդեն իսկ արել կամ շարունակում են հատկացումներ կատարել, որոնք նպատակ ունեն հաղթահարել ԼՂ հայերի բռնի տեղահանության պատճառով առաջացած մարդասիրական ճգնաժամը:
Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված ինքնիշխան տարածքի մոտ 150 քառակուսի կմ տարածք դեռեւս շարունակում է գրավված մնալ ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով:
Հայաստանն իր հարեւանների նկատմամբ տարածքային պահանջներ չունի, Հայաստանը հավատարիմ է տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգին: Հայաստանի դիրքորոշումը պետությունների ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա հիմնված խաղաղ հարաբերությունների հաստատումն է:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է մեկը մյուսի համար բացեն իրենց ճանապարհները, պետք է գործեն սահմանային եւ այլ համապատասխան վերահսկողական ծառայություններ, որոնք հիմնված կլինեն երկրների իրավազորության, ինքնիշխանության եւ օրենսդրության վրա: Դա պետք է արվի փոխադարձության եւ հավասարության սկզբունքների հիման վրա` արեւելքից արեւմուտք, Կասպից ծովից մինչեւ Միջերկրական ծով, հյուսիսից մինչեւ հարավ, Պարսից ծոցից մինչեւ Սեւ ծով: Այդ նախագիծը մենք կոչում ենք «Խաղաղության խաչմերուկ»:
Հայաստանը պատրաստ է ապահովել բեռների, փոխադրամիջոցների, մարդկանց, խողովակաշարերի եւ հոսանքագծերի անվտանգությունն իր տարածքում, քանզի «Խաղաղության խաչմերուկը» ենթադրում է նաեւ խողովակաշարերի ու հոսանքագծերի անցում: Մենք միջազգային գործընկերներին կոչ ենք անում մասնակցել այս մեծամասշտաբ նախագծին:
Մեր տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգն այլընտրանք չունի: Մենք հանձնառու ենք խաղաղության ուղուն` հասնելու համար կայուն եւ հարատեւ խաղաղության: Մենք հաստատակամ ենք մեր ընտրության հարցում եւ ակնկալում ենք միջազգային գործընկերների աջակցությունը:
Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահին
Միջխորհրդարանական միության 147-րդ վեհաժողովի շրջանակում Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի գլխավորած պատվիրակության հետ: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է Վրաստանի հետ հատուկ բարիդրացիական հարաբերությունների զարգացման...
Հոկտեմբերի 27-ին՝ ժամը 15:00-ին, ՀՀ Ազգային ժողովի այգում` 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի մոտ, տեղի  կունենա հիշատակի արարողություն: ...
Միջխորհրդարանական միության 147-րդ վեհաժողովի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միությունում Ինդոնեզիայի պատվիրակության ղեկավար Ֆադլի Զոնի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են Ինդոնեզիայի հետ հարաբերություննե...
«Խաղաղության խաչմերուկը» ՀՀ-ի կողմից հատկապես տարածաշրջանի երկրներին խաղաղության բանաձեւի առաջարկն է. Արթուր Հովհաննիսյան
«Խաղաղության խաչմերուկը» ՀՀ-ի կողմից հատկապես տարածաշրջանի երկրներին արված խաղաղության բանաձեւի առաջարկն է: Հույս ունենք, որ տարածաշրջանի երկրներն ամենայն պատասխանատվությամբ ու լրջությամբ կուսումնասիրեն մեր առաջարկը եւ ընդառաջ կգնան տարածաշրջանում խաղաղություն կառուցելու ՀՀ առաջարկին. ասել է ԱԺ «Քաղ...
Գոյություն ունեցող միջազգային համապատասխան ձեւաչափով բանակցություններն այլընտրանք չունեն. Սեյրան Օհանյան
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը հոկտեմբերի 26-ի խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ իր խոսքը սկսել է` մեջբերումներ կատարելով ՀՀ գործող ազգային անվտանգության ռազմավարության երկու հոդվածներից: Ըստ նրա` առաջինը` ցեղասպանության կանխարգելումը, ՀՀ եւ ԼՂ բնակչության պաշտպանության պա...
Լավ չեմ պատկերացնում` ինչպե՞ս է փոխարինվելու երեք երկրների փոխվարչապետներից կազմված հանձնաժողովն այլ հարթակով: Պատկերացում չունեմ նաեւ` ի՞նչ մակարդակով են իրականացվելու Հայաստան-Ադրբեջան հանդիպումները, ո՞րն է լինելու աշխատանքային խումբը: Այս մասին հոկտեմբերի 26-ին ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող ...

NA Vice President Hakob Arshakyan gives a speech at 147th Assembly of the Inter-Parliamentary Union
The RA NA Vice President Hakob Arshakyan gave a speech at the 147th Assembly of the Inter-Parliamentary Union. In his speech the NA Vice President noted:
“Madam President,
Excellences, heads of the Parliaments
I wish to thank our Angolan hosts for the excellent organization of the Assembly and warm hospitality extended to all delegates.
The 16th goal of sustainable development is dedicated to promoting peaceful and inclusive societies, providing access to justice for all, and building effective, accountable and inclusive institutions at all levels.
However, ongoing, and new violent conflicts around the world are derailing the global path to peace and achievement of Goal 16. Alarmingly, the year 2022 witnessed more than 50 per cent increase in conflict-related civilian deaths - the first since the adoption of Agenda 2030.
High level of armed violence and insecurity have a destructive impact on a country’s development.
While speaking about peace and justice let me address the situation in the South Caucasus region.
On 19 September unfortunately Azerbaijan launched one more large-scale aggression against the people of Nagorno Karabakh violating international law and the Trilateral Statement of 9 November 2020 which they signed.
The military attack showcased that the goal was to finalize the ethnic cleansing of the Armenian population from Nagorno Karabakh, as well as involving the Republic of Armenia into a new war. The aggression resulted in hundreds of victims and injured, including civilian population, women and children. Over one hundred thousand people were forcibly displaced from Nagorno Karabakh to Armenia.
It is sad, extremely sad, that despite hundreds of alarms, decisions of the International Court of Justice, resolutions of the European Parliament, PACE and the parliaments of individual countries, appeals of executive bodies, the international community, we all were unable to prevent the ethnic cleansing of Armenians in Nagorno-Karabakh.
The attack followed more than nine months of blockade of the Lachin corridor, the only road connecting Nagorno Karabakh with Armenia and the rest of the world. Blockade affected electricity, gas, food and medical supplies, emergency healthcare. The International Court of Justice made two rulings on lifting the blockade and opening the Corridor. However, these rulings were never implemented by Azerbaijan. This was the prelude to the ethnic cleansing that reached its aim in the following days.
The government of Armenia and people did everything to receive and shelter more than 100,000 Armenians - victims of the ethnic cleansing in Nagorno Karabakh. We could receive them due to the people of Armenia and democracy.
People, because sometimes they did not wait for what the government would do. They provided their forcibly displaced compatriots with essential goods and temporary shelter. And the democracy, because due to Democracy and open economy non-corrupt government we had enough economy growth to support 100,000 people of Nagorno Karabakh.
We are grateful to our international partners, which have already made and/or will continue to make allocations aimed at overcoming the humanitarian crisis caused by the forced displacement of Nagorno Karabakh Armenians.
Around 150km square still stands occupied by Azerbaijan due to aggression against internationally recognized sovereign territory Armenia.
Armenia does not have territorial claims to its neighbors, Armenia is committed to peace agenda in the region. Armenia’s position is to establish peaceful relations based on the mutual recognition of sovereignty and territorial integrity of states.
Armenia and Azerbaijan should open their roads for each other, border and other relevant control services should operate, based on the jurisdiction, sovereignty, and legislation of the countries. This should be done based on the principle of reciprocity and equality: Stretching from East to the West, the Caspian Sea to the Mediterranean, North to South, from the Persian Gulf to the Black Sea. We name this project the Crossroads of Peace.
Armenia is ready to ensure the safety of cargo, vehicles, people, pipelines, electric lines in its territory, because the Crossroads of Peace implies the passage of pipelines and power lines as well. We call on international partners to take part in this large-scale project.
The peace agenda in our region does not have an alternative. We are committed to the path of democracy to achieve a stable and lasting peace. We are resolute in our choice and are looking forward to the support by our international partners.
Thank you very much for your attention.”
Delegation led by Hakob Arshakyan meets with Speaker of the Parliament of Georgia
The delegation led by Hakob Arshakyan met with the delegation led by the Speaker of the Parliament of Georgia Shalva Papuashvili within the framework of the 147th Assembly of the Inter-Parliamentary Union.The NA Vice President noted that Armenia is concerned about the issues of the establishment of ...
On October 27 at 15:00, in the RA National Assembly Park, at the monument perpetuating the memory of October 27, 1999 crime victims, a remembrance ceremony will take place. ...
The delegation led by the RA NA Vice President Hakob Arshakyan met with the delegation led by the Head of the Indonesian delegation to the Inter-Parliamentary Union Fadli Zon within the framework of the 147th Assembly of the Inter-Parliamentary Union (IPU). At the meeting, the parties discussed the ...
Artur Hovhannisyan: Crossroads of Peace is the proposal of the peace resolution especially to the countries of the region by RA
The Crossroads of Peace is the proposal of the peace resolution especially to the countries of the region by Republic of Armenia. We hope that the countries of the region with all responsibility and seriousness will study our proposal and will go ahead of the proposal of the Republic of Armenia to b...
Seyran Ohanyan: There is no alternative to negotiations in existing international relevant format
The Head of the RA NA Armenia Faction Seyran Ohanyan began his speech during the parliamentary briefings on October 26 by quoting two articles of the current RA national security strategy.According to him, the first is the prevention of the Genocide, the responsibility of protecting the population o...
I can hardly imagine how the Commission made up of the deputy prime ministers of the three countries will be replaced by another platform. I also have no idea at what level the Armenia-Azerbaijan meetings will be held, what will be the working group. The Head of With Honor Faction Hayk Mamijan...