ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը ելույթ է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 147-րդ վեհաժողովում
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը ելույթ է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 147-րդ վեհաժողովում: Իր ելույթում ԱԺ փոխնախագահը նշել է.
«Տիկի'ն նախագահող,
Ձերդ գերազանցություննե'ր, խորհրդարանների նախագահնե'ր,
Տիկնա'յք եւ պարոնա'յք,
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր անգոլացի գործընկերներին` վեհաժողովի հրաշալի կազմակերպման եւ բոլոր պատվիրակների հանդեպ ցուցաբերած ջերմ հյուրընկալության համար:
Կայուն զարգացման 16-րդ նպատակը նվիրված է խաղաղ ու ներառական հասարակությունների խթանմանը` բոլորի համար ապահովելով արդարության հասանելիություն, կառուցելով արդյունավետ, հաշվետու եւ ներառական ինստիտուտներ բոլոր մակարդակներում, սակայն աշխարհում շարունակվող եւ նոր կատաղի հակամարտությունները վտանգում են դեպի խաղաղություն տանող ճանապարհն ու 16-րդ նպատակին հասնելը: 2022 թվականին ականատես եղանք հակամարտությունների պատճառով քաղաքացիական անձանց մահվան դեպքերի ավելի քան 50 տոկոս աճի` առաջին անգամ Օրակարգ-2030-ի ընդունումից հետո:
Զինված բռնությունների եւ անապահովության բարձր մակարդակը կործանարար ազդեցություն ունի երկրի զարգացման վրա:
Խոսելով խաղաղության եւ արդարության մասին` թույլ տվեք ներկայացնել Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակը:
Ցավոք, սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը եւս մեկ լայնամասշտաբ ագրեսիա սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ` խախտելով միջազգային իրավունքն ու 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, որը ստորագրել էր:
Այդ ռազմական հարձակումը ցույց տվեց, որ նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտումն ավարտին հասցնելն էր, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետությանը նոր պատերազմի մեջ ներքաշելը: Ագրեսիայի հետեւանքով հարյուրավոր մարդիկ զոհվեցին ու վիրավորվեցին, այդ թվում` քաղաքացիական բնակչություն, կանայք եւ երեխաներ: Ավելի քան հարյուր հազար մարդ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվեց Հայաստան:
Ցավալի է, անչափ ցավալի, որ չնայած բազմաթիվ ահազանգերին, Արդարադատության միջազգային դատարանի ընդունած որոշումներին, Եվրախորհրդարանի, ԵԽԽՎ-ի, առանձին երկրների բանաձեւերին, գործադիր մարմինների, միջազգային հանրության կոչերին, մենք բոլորս անկարող եղանք կանխելու Լեռնային Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտումները:
Հարձակումը հաջորդեց ավելի քան ինն ամիս տեւած Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը, որը Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին ու մնացած աշխարհին կապող միակ ճանապարհն էր: Շրջափակումն ազդում էր էլեկտրականության, գազի, սննդամթերքի ու դեղորայքի մատակարարումների, հրատապ բուժօգնության վրա: Արդարադատության միջազգային դատարանը երկու որոշում ընդունեց շրջափակումը վերացնելու եւ Լաչինի միջանցքը բացելու վերաբերյալ, սակայն Ադրբեջանն այդ որոշումներն այդպես էլ չկատարեց: Սա էթնիկ զտումների նախերգանքն էր, որն իր նպատակին հասավ հաջորդած օրերին:
Հայաստանի կառավարությունն ու ժողովուրդն ամեն ինչ արեցին, որպեսզի ընդունեն ու կացարանով ապահովեն Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների զոհ դարձած ավելի քան 100.000 հայերին: Մենք կարողացանք նրանց ընդունել հայ ժողովրդի եւ ժողովրդավարության շնորհիվ:
Ժողովրդի, քանզի մարդիկ երբեմն չէին էլ սպասում, թե Կառավարությունն ինչ կանի: Նրանք իրենց բռնահանված հայրենակիցներին ապահովում էին անհրաժեշտ պարագաներով ու ժամանակավոր կացարանով: Ժողովրդավարությամբ, քանզի դրա եւ բաց տնտեսության ու չկոռումպացված կառավարության շնորհիվ մենք ունեցանք բավարար տնտեսական աճ` որպեսզի աջակցենք ԼՂ 100.000 բնակիչներին:
Մենք երախտապարտ ենք մեր միջազգային գործընկերներին, որոնք արդեն իսկ արել կամ շարունակում են հատկացումներ կատարել, որոնք նպատակ ունեն հաղթահարել ԼՂ հայերի բռնի տեղահանության պատճառով առաջացած մարդասիրական ճգնաժամը:
Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված ինքնիշխան տարածքի մոտ 150 քառակուսի կմ տարածք դեռեւս շարունակում է գրավված մնալ ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով:
Հայաստանն իր հարեւանների նկատմամբ տարածքային պահանջներ չունի, Հայաստանը հավատարիմ է տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգին: Հայաստանի դիրքորոշումը պետությունների ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա հիմնված խաղաղ հարաբերությունների հաստատումն է:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է մեկը մյուսի համար բացեն իրենց ճանապարհները, պետք է գործեն սահմանային եւ այլ համապատասխան վերահսկողական ծառայություններ, որոնք հիմնված կլինեն երկրների իրավազորության, ինքնիշխանության եւ օրենսդրության վրա: Դա պետք է արվի փոխադարձության եւ հավասարության սկզբունքների հիման վրա` արեւելքից արեւմուտք, Կասպից ծովից մինչեւ Միջերկրական ծով, հյուսիսից մինչեւ հարավ, Պարսից ծոցից մինչեւ Սեւ ծով: Այդ նախագիծը մենք կոչում ենք «Խաղաղության խաչմերուկ»:
Հայաստանը պատրաստ է ապահովել բեռների, փոխադրամիջոցների, մարդկանց, խողովակաշարերի եւ հոսանքագծերի անվտանգությունն իր տարածքում, քանզի «Խաղաղության խաչմերուկը» ենթադրում է նաեւ խողովակաշարերի ու հոսանքագծերի անցում: Մենք միջազգային գործընկերներին կոչ ենք անում մասնակցել այս մեծամասշտաբ նախագծին:
Մեր տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգն այլընտրանք չունի: Մենք հանձնառու ենք խաղաղության ուղուն` հասնելու համար կայուն եւ հարատեւ խաղաղության: Մենք հաստատակամ ենք մեր ընտրության հարցում եւ ակնկալում ենք միջազգային գործընկերների աջակցությունը:
Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահին
Միջխորհրդարանական միության 147-րդ վեհաժողովի շրջանակում Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի գլխավորած պատվիրակության հետ: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է Վրաստանի հետ հատուկ բարիդրացիական հարաբերությունների զարգացման...
Հոկտեմբերի 27-ին՝ ժամը 15:00-ին, ՀՀ Ազգային ժողովի այգում` 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի մոտ, տեղի  կունենա հիշատակի արարողություն: ...
Միջխորհրդարանական միության 147-րդ վեհաժողովի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միությունում Ինդոնեզիայի պատվիրակության ղեկավար Ֆադլի Զոնի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են Ինդոնեզիայի հետ հարաբերություննե...
«Խաղաղության խաչմերուկը» ՀՀ-ի կողմից հատկապես տարածաշրջանի երկրներին խաղաղության բանաձեւի առաջարկն է. Արթուր Հովհաննիսյան
«Խաղաղության խաչմերուկը» ՀՀ-ի կողմից հատկապես տարածաշրջանի երկրներին արված խաղաղության բանաձեւի առաջարկն է: Հույս ունենք, որ տարածաշրջանի երկրներն ամենայն պատասխանատվությամբ ու լրջությամբ կուսումնասիրեն մեր առաջարկը եւ ընդառաջ կգնան տարածաշրջանում խաղաղություն կառուցելու ՀՀ առաջարկին. ասել է ԱԺ «Քաղ...
Գոյություն ունեցող միջազգային համապատասխան ձեւաչափով բանակցություններն այլընտրանք չունեն. Սեյրան Օհանյան
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը հոկտեմբերի 26-ի խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ իր խոսքը սկսել է` մեջբերումներ կատարելով ՀՀ գործող ազգային անվտանգության ռազմավարության երկու հոդվածներից: Ըստ նրա` առաջինը` ցեղասպանության կանխարգելումը, ՀՀ եւ ԼՂ բնակչության պաշտպանության պա...
Լավ չեմ պատկերացնում` ինչպե՞ս է փոխարինվելու երեք երկրների փոխվարչապետներից կազմված հանձնաժողովն այլ հարթակով: Պատկերացում չունեմ նաեւ` ի՞նչ մակարդակով են իրականացվելու Հայաստան-Ադրբեջան հանդիպումները, ո՞րն է լինելու աշխատանքային խումբը: Այս մասին հոկտեմբերի 26-ին ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող ...

Вице-спикер НС А.Аршакян выступил на 147-й Ассамблее МПС
Хотел бы поблагодарить наших ангольских коллег за прекрасную организацию Ассамблеи и оказанное всем делегатам теплое гостеприимство.
16-я цель устойчивого развития посвящена содействию мирному и инклюзивному обществу путем обеспечения доступа к правосудию для всех, создания эффективных, подотчетных и инклюзивных институтов на всех уровнях, однако продолжающиеся и новые насильственные конфликты по всему миру угрожают пути к миру и достижению 16-й цели. В 2022 г., впервые с принятия Повестки-2030, мы стали свидетелями более чем 50-процентного увеличения смертности среди гражданского населения вследствие конфликтов.
Высокий уровень вооруженного насилия и отсутствие безопасности оказывают разрушительное воздействие на развитие страны.
касаясь мира и справедливости, позвольте мне представить текущую ситуацию на Южном Кавказе.
К сожалению, 19 сентября Азербайджан начал очередную широкомасштабную агрессию против народа Нагорного Карабаха, нарушив международное право и подписанную им трехстороннюю декларацию от 9 ноября 2020 г.
Это военное нападение показало, что целью было завершить этническую чистку армян Нагорного Карабаха, а также вовлечь Республику Армения в новую войну. В результате агрессии сотни людей были убиты и ранены, в том числе мирные жители, женщины и дети. Более ста тысяч человек насильственно перемещены из Нагорного Карабаха в Армению.
Печально, крайне печально, что, несмотря на многочисленные сигналы, принятые решения Международного Суда, резолюции Европарламента, ПАСЕ, отдельных стран, исполнительных органов, призывы международного сообщества, все мы не смогли предотвратить этнические чистки армян НК.
Это нападение последовало за более чем девятимесячной блокадой Лачинского коридора – единственного   пути, соединяющего Нагорный Карабах с Арменией и остальным миром. Блокада затронула электричество, газ, поставки продуктов питания и медикаментов, а также скорую медицинскую помощь. Международный суд вынес два решения о снятии блокады и открытии Лачинского коридора, однако Азербайджан так и не выполнил эти решения. Это было прологом к этническим чисткам, которые в последующие дни достигли своей цели.
Правительство и народ Армении сделали все возможное, чтобы принять и предоставить жилье более 100 тысячам армян, ставшим жертвами этнических чисток в Нагорном Карабахе. Мы смогли их принять благодаря армянскому народу и демократии.
Именно благодаря народу, так как порою люди даже не ожидали, что сделает правительство. Они обеспечили своих депортированных соотечественников необходимыми вещами и временным жильем. Именно благодаря демократии, а также открытой экономике и некоррумпированному правительству, у нас был достаточный экономический рост для содействия 100.000 жителей НК.
Мы признательны нашим международным партнерам, которые уже выделили или продолжают выделять средства на преодоление гуманитарного кризиса, вызванного насильственным перемещением армян НК.
Около 150 кв.км международно признанной суверенной территории Армении до сих пор оккупированы в результате азербайджанской агрессии.
Армения не имеет территориальных претензий к своим соседям, РА привержена мирной повестке в регионе. Позиция Армении – установление мирных отношений, основанных на взаимном признании суверенитета и территориальной целостности государств.
Армения и Азербайджан должны открыть друг другу дороги, должны действовать пограничные и другие соответствующие контрольные службы, которые будут опираться на юрисдикцию, суверенитет и законодательство стран. Это должно быть сделано на основе принципов взаимности и равенства: с востока на запад – от Каспийского до Средиземного морей, с севера на юг – от Персидского залива до Черного моря. Мы называем этот проект “Перекресток мира”.
Армения готова обеспечить безопасность грузов, транспортных средств, людей, трубопроводов и линий электропередач на своей территории, поскольку “Перекресток мира” подразумевает также прохождение трубопроводов и линий электропередач. Мы призываем международных партнеров принять участие в этом широкомасштабном проекте.
Альтернативы мирной программе в нашем регионе нет. Мы привержены пути мира – для   достижения стабильного и долгосрочного мира. Мы тверды в своем выборе и рассчитываем на содействие международных партнеров”.
Делегация во главе с А.Аршакяном встретилась со спикером парламента Грузии
В рамках 147-й Aссамблеи Межпарламентского союза (МПС) делегация во главе с А.Аршакяном встретилась с делегацией, возглавляемой спикером парламента Грузии Ш.Папуашвили.Вице-спикер НС отметил, что Армения в логике развития особых добрососедских отношений заинтересована в установлении стратегического ...
Состоится церемония памяти жертв злодеяния 27 октября
27 октября, в 15:00, в парке НС РА состоится торжественная церемония у мемориала памяти жертв злодеяния 27 октября 1999 г. ...
В рамках 147-й Ассамблеи Межпарламентского союза (МПС) делегация во главе с вице-спикером НС РА А.Аршакяном встретилась с делегацией, возглавляемой руководителем делегации Индонезии в МПС Фадли Зоном.На встрече стороны обсудили перспективы развития отношений с Индонезией. А.Аршакян высоко оценил дву...
А.Ованнисян: “Перекресток мира” – предложение формулы мира РА особенно странам региона
“Перекресток мира” – предложение формулы мира, сделанное РА особенно странам региона. Надеемся, что государства региона со всей ответственностью и серьезностью изучат наше предложение и пойдут навстречу предложению Армении по созиданию мира в регионе. 26 октября об этом на состоявшихся парламентских...
С.Оганян: “Нет альтернативы переговорам в существующем международном соответствующем формате”
Руководитель фракции НС "Армения" С.Оганян начал свое выступление на парламентских брифингах 26 октября с цитирования двух статей действующей стратегии национальной безопасности РА.По его словам, первое – предотвращение геноцида, ответственность по защите населения РА и Нагорного Карабаха является о...
“Не очень представляю себе, как комиссия, состоящая из вице-премьеров трех стран, будет заменена другой платформой. Не имею также понятия, на каком уровне пройдут встречи Армения-Азербайджан, какая будет рабочая группа”, - заявил 26 октября руководитель фракции "Честь имею” А.Мамиджанян в ходе парла...