2024 թ. 7 տոկոս տնտեսական աճ կթիրախավորվի. պարտքի մակարդակը կլինի 48,6 տոկոս. Վահե Հովհաննիսյան
Կառավարությունը ներկայացրել է բյուջեի նախագիծը սեպտեմբերի վերջին, երբ տեղի էր ունենում ԼՂ-ից մեր հայրենակիցների բռնի տեղահանումը: Բյուջեի ներկայացված սցենարում չունենք այն ամբողջական միջոցառումների եւ ծրագրերի շրջանակը, որ պատրաստվում ենք իրագործել 2024 թվականին: Ներկայում մեր տարբեր նախարարություններ աշխատում են այն հավելյալ ծրագրերի ու միջոցառումների վրա, որոնք պետք է ներառենք 2024 թվականի բյուջեում: Արդեն քննարկումների հետագա փուլերում կներկայացնենք այն բոլոր ծրագրերը, որոնք պետք է իրագործվեն: Այս մասին հոկտեմբերի 30-ին ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը` ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ներկայացնելով «ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
Վահե Հովհաննիսյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերին տրվող աջակցության գումարներին ու բյուջեի վրա  դրանց ազդեցությանը: Նախարարը հայտնել է, որ թեեւ բյուջեի ներկայիս տարբերակը ներկայացված է 3,2 տոկոս դեֆիցիտով, բայց հավելյալ ծախսերն իրականացնելու արդյունքում 2024 թվականին այն կաճի մինչեւ 4,6 տոկոս: Նախարարը նշել է, որ այդ փաստը մեր երկրի վրա հավելյալ ծանրաբեռնվածություն չի ավելացնի. այն գումարները, որոնք հատկացվում էին ԼՂ-ին որպես միջպետական վարկ, այլեւս կհատկացվեն տարբեր ծախսերի իրականացման համար:
Նախարարը խոսել է 2024 թվականի պետական բյուջեի առանձնահատկությունների, դրա հիմքում դրված ենթադրությունների, ընթացիկ տնտեսական զարգացումների, մակրոտնտեսական կանխատեսումների, հարկաբյուջետային շրջանակի եւ պետական բյուջեի նախագծի առանձին ցուցանիշների մասին:
«Տնտեսական քաղաքականության բոլոր միջոցառումները պետք է ուղղված լինեն տնտեսական պոտենցիալի բարձրացմանը, միեւնույն ժամանակ հաշվի առնելով, որ այդ ազդեցությունները պետք է լինեն այնպիսի չափերի, որոնք հավելյալ գնաճային ճնշումներ չեն առաջացնի մեր երկրում»,- նշել է նախարարն ու հայտնել, որ գերատեսչությունը 2024 թվականին նպատակ ունի պահպանել 50 տոկոսից ներքեւ պարտք/ՀՆԱ հարաբերակցությունը:
Ըստ Վահե Հովհաննիսյանի` 2024 թվականին կապիտալ ծախսերը կկազմեն 695 մլրդ դրամ: Կապիտալ ծախսերը ՀՆԱ-ում հասնում են 6,6 տոկոսի, 2023 թվականի նկատմամբ այն աճում է 0,7 տոկոսային կետով: Կապիտալ ծախսերի 42 տոկոսը 2024 թվականին ուղղվելու է պաշտպանության ոլորտին: ՊՆ ծախսերը կազմելու են 555 մլրդ դրամ` 7 տոկոսով ավելի, քան 2023 թվականին: Սոցիալական պաշպանության ոլորտին հատկացվելու է 755 մլրդ դրամ, դա 16 տոկոսով ավելի բարձր է, քան 2023 թվականին եւ կազմելու է ՀՆԱ-ի 7,2 տոկոսը: Առողջապահության ոլորտի ծախսերը կկազմեն 171 մլրդ դրամ, դրանք 14 տոկոսով ավելի են 2023 թվականից, ՀՆԱ-ում պահպանվում է ԱՆ-ի` 1,6 տոկոս մակարդակը: Առավել նշանակալի է կրթության ոլորտին հատկացվող ծախսերի աճը: Այն 2024 թվականին կազմելու է 289 մլրդ դրամ, որը 39 տոկոսով ավելի է, քան 2023 թվականին: Արդյունքում կրթության ոլորտի ծախսերը կազմելու են ՀՆԱ-ի 2,8 տոկոսը, որն ավելի է 0,6 տոկոսային կետով:
Նախարարը նշել է, որ ԿԳՄՍՆ-ին հատկացվող բյուջեի ավելացման կարեւորագույն մաս է կազմում 300 դպրոցների եւ 500 մանկապարտեզների կառուցման ծրագիրը: Վահե Հովհաննիսյանի հավաստմամբ Կառավարությունը 200 դպրոցների շինարարության գնման աշխատանքները սկսում է 2023 թվականին, հաջորդ տարի դրանք արդեն կիրականացվեն: Ըստ զեկուցողի` այս բյուջեում ներառված չեն այն հավելյալ ծախսերը, որոնք կգոյանան ԼՂ բնակչության` ՀՀ-ում կրթության ապահովման արդյունքում:
«Երկրներում տնտեսական ակտիվության աճի տեմպերը դանդաղել են: Հիմնական ապրանքահումքային ապրանքների արժեքների նվազում կա: Պղնձի միջազգային գներն այս տարի 5,4 տոկոսով նվազել են, նավթինը` 20,8 տոկոսով, պարենի միջազգային գները` 14,7 տոկոսով: Պղնձի գնի նվազումը պայմանավորված է Չինաստանում եւ Եվրագոտում ավելի թույլ տնտեսական զարգացումներով»,- նշել է նախարարը:
Զբոսաշրջությունը, արտահանումները, դրամական փոխանցումները, պարտատոմսերը եւս բյուջեի կարեւոր մասն են կազմում: Ըստ բանախոսի` 2023 թվականին արտահանումն աճել է 48,4 տոկոսով, մեծ դեր ունի դեպի ՌԴ վերաարտահանումը` այն աճել է շուրջ 3 անգամ, հայկական ծագման ապրանքների արտահանումը նվազել է 0,8 տոկոսով:
Վահե Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է, որ 2023 թվականի դրությամբ 48,8 տոկոսով զբոսաշրջիկների ավելացում կա, ՌԴ-ից ՀՀ այցելած զբոսաշրջիկներն ավելացել են 64,3 տոկոսով: Հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին զբոսաշրջիկների թիվը հասել է 1 մլն 850 հազարի, ՌԴ-ից` 945 հազար եւ այլ երկրներից` 905 հազար: 2024 թվականին ակնկալվում է, որ զբոսաշրջիկների թիվը կհասնի 2 մլն 575 հազարի: Դրամական փոխանցումների առումով եւս նվազման միտումներ կան, որովհետեւ անցյալ տարի եղել է բավարար բարձր մակարդակ: Արձանագրվում է ոչ առեւտրային բնույթի դրամական փոխանցումների անկում եւ բանկերի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով դրամական փոխանցումների նվազում:
Նախարարը նշել է, որ 2023 թվականին տնտեսական ակտիվության բարձր տեմպեր են ապահովվում: Նախորդ ժամանակաշրջանի նկատմամբ հունվար-սեպտեմբեր ամիսների տնտեսական ակտիվության աճը կազմել է 9,7 տոկոս: Ըստ նրա` արդյունաբերությունը բացասաբար է ազդել տնտեսական ակտիվության վրա: Դրա պատճառը հիմնականում Սոթքի հանքավայրի շահագործման դադարեցումն է:
Իսկ աշխատանքի շուկայում կան դրական զարգացումներ:
«2023 թվականի առաջին եւ երկրորդ եռամսյակներում զբաղվածության մակարդակն աճել է, գործազրկությանը` նվազել: Աշխատավարձի` 17,4 տոկոսով աճ ունենք, մասնավոր հատվածում 19 տոկոս է, պետական հատվածում` 9,4 տոկոս: Իրական աշխատավարձը 3,1 տոկոս գնաճի պայմաններում աճել է 13,9 տոկոսով, որը բավականին մեծ աճ է: Վարձու աշխատողների թվաքանակն աճել է 5,8 տոկոսով, իսկ գործազուրկների թիվը` նվազել 16 տոկոսով: Գործազրկության մակարդակը երկրորդ եռամսյակի ավարտով կազմում է 17,1 տոկոս, դա պատմականորեն ամենացածր ցուցանիշն է»,- նշել է Վահե Հովհաննիսյանը:
Նա հայտնել է, որ 2024 թվականի համար Կառավարությունն ունի դեպի ներքեւ գնացող կանխատեսումներ: Նախարարը նկատել է, որ եթե տարեսկզբում 2024 թվականի համար համաշխարհային տնտեսական աճը կանխատեսվում էր 3,1 տոկոս, ապա հիմա կանխատեսվում է 2,9 տոկոս:
«Մեր առեւտրային գործընկերների մոտ տնտեսական բարդ ժամանակաշրջան է, եւ մենք պետք է այնպիսի քաղաքականություն իրականացնենք, որ տնտեսական աճի այդ դանդաղումները մեզ վրա չազդեն: Այս ամենի հիման վրա կանխատեսվում է, որ նավթի միջազգային գները մի փոքր կնվազեն, պղնձի միջազգային գները կնվազեն 1,9 տոկոսով, 2024 թվականին պարենի գները եւս կնվազեն 2,8 տոկոսով»,- ասել է Վահե Հովհաննիսյանը:
Նախարարը հայտնել է, որ 2024 թվականին 7 տոկոս տնտեսական աճ կթիրախավորվի: 2023 թվականի բարձր տնտեսական աճի պայմաններում կանխատեսվում է վարձու աշխատողների ու իրական աշխատավարձի աճ, համապատասխանաբար` 5,5 եւ 13 տոկոսի չափ, իսկ 2024 թվականին աշխատողների թիվը կավելանա 2,7 տոկոսով, աշխատավարձերը կբարձրանան 8,8 տոկոսով: Գործազրկության մակարդակը 2024 թվականին կիջնի մինչեւ 12,3 տոկոս:
«Պարտքի մակարդակը կլինի 48,6 տոկոս: Բոլոր ռիսկերի նյութականացման դեպքում պարտքը կարող է բարձր լինել նաեւ 60 տոկոսից, սակայն դրա հավանականությունը ցածր է»,- հայտնել է գերատեսչության ղեկավարն ու հավելել, որ պլանավորվում է` 2024 թվականին ՀՀ դրամային պարտքը կլինի 44 տոկոսի շրջանում, 55 տոկոսը կլինի արտաքին պարտքը:
Ֆինանսների նախարարը ներկայացրել է նաեւ գերատեսչության` 2024 թվականի տարեկան բյուջեն: Այն կազմում է 330 մլրդ դրամ, որից պարտքի սպասարկումը կազմում է 322 մլրդ դրամ:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հետաքրքրվել է` կա՞ որեւէ տեսակի հաշվարկ, թե դրամի ամրապնդումն ինչպիսի՞ վնաս է հասցրել մշակող արդյունաբերությանը եւ «cashback»-ի տեսանկյունից կա՞ գործակից, որը հաշվի է առնում փոխարժեքի տատանումները: Փոխնախագահը նաեւ առաջարկներ է ներկայացրել, որոնք վերաբերում են բարդ ապրանքների «cashback»-ի համակարգին:
Ֆինանսների նախարարը տեղեկացրել է, որ գերատեսչությունը նման հաշվարկ չի կատարել, հնարավորության դեպքում հաշվարկները կարվեն:
««Cashback»-ի մասով պետք է ասեմ, որ նման գործիքակազմ չունենք, որպեսզի արտարժույթի տատանումների համար երաշխավորենք պետական միջոցներով տարբեր ապրանք արտահանողների ռիսկերը: Սովորաբար դրանք իրականացվում են շուկայավորման գործիքներով: Ժամանակն է, որ ՀՀ-ում եւս այդպիսի գործիքներ լինեն: Պետությունն ի վիճակի չէ նման մասշտաբով հանրային միջոցների հաշվին այդքան ռիսկեր կառավարել»,- նշել է Վահե Հովհաննիսյանը:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանն էլ նկատել է, որ տնտեսական աճի տեմպերը դանդաղել են: «Հայաստանի համար 2024 թվականին 7 տոկոս տնտեսական աճ ապահովելու համար դժվարություններ չեն առաջանա՞»,- հետաքրքրվել է Բաբկեն Թունյանը:
Վահե Հովհաննիսյանը նշել է, որ Կառավարությունը պետք է արագացնի ռեֆորմներ իրականացնելու տեմպերը եւ հավելել, որ պետք է ապահովել ներդրումների աճ եւ արտահանման` շարունակվող բարձր մակարդակ:
Բաբկեն Թունյանը նշել է, որ բյուջեի ծախսային մասն ու դրա եկամուտներն ապահովելու համար պետք չէ վարչարարության չափազանց խստացմանը գնալ. «Հարկային եկամուտ հավաքելը ոչ թե նպատակ է, այլ միջոց: Այդ ուղղուց չպետք է շեղվենք»,- ասել է հանձնաժողովի փոխնախագահը:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանն էլ հետաքրքրվել է, թե ինչ է նախաձեռնում Ֆինանսների նախարարությունը հարկային ծախսերի մասով:
Վահե Հովհաննիսյանը նշել է, որ հարկային ծախսերին ուղղված քայլերը մշտապես Կառավարության ուշադրության կենտրոնում են:
«Նպատակադրվել ենք ամեն տարի 0,5 տոկոսային կետով փոքրացնել վարչարարության ծախսերը: Ինչ վերաբերում է աջակցության ծրագրերին, ապա մենք նպատակ չունենք նոր հարկային արտոնություններ տալ, այլ նպատակ ունենք առկա` չգործող հարկային արտոնությունները նվազեցնել ու չեղարկել: Հավաքագրելու ենք հարկերն ու հետեւելու` այնտեղ, որտեղ հարկավոր են աջակցություններ, դրանք տրամադրելու ենք: Երկար տարիների ընթացքում տեսել ենք, թե ինչպես են հարկային արտոնությունները խեղաթյուրում ընդհանուր միջավայրն ու հնարավորություն տալիս հարկերից խուսափելու մեխանիզմներ որդեգրել»,- նշել է Ֆինանսների նախարարը:

Vahe Hovhannisyan: In 2024 7% economic growth will be targeted: Debt level will be 48.6%
The Government presented the draft budget at the end of September, when the forced displacement of our compatriots from Nagorno-Karabakh was taking place. In the presented scenario of the budget, we do not have the complete framework of the measures and programmes that we are going to implement in 2024. Currently, our various ministries are working on the additional programmes and measures that we should include in the 2024 budget. We will introduce all the plans that must be implemented in the later stages of the debates. The RA Minister of Finance Vahe Hovhannisyan said this on October 30, presenting the RA draft law on the RA State Budget for 2024 at the joint sitting of the NA Standing Committees.
Vahe Hovhannisyan referred to the support money given to the Armenians forcibly displaced from Nagorno-Karabakh and their impact on the budget. The Minister said that although the current version of the budget is presented with a 3.2% deficit, as a result of implementing additional expenses, it will increase to 4.6% in 2024. The Minister noted that this fact will not add additional burden on our country: The money that was allocated to Nagorno-Karabakh as an interstate loan will now be allocated for various expenses.
The Minister spoke about the features of the 2024 state budget, the assumptions based on it, the current economic developments, macroeconomic forecasts, the fiscal framework and the individual indicators of the state budget draft.
“All the measures of the economic policy should be aimed at increasing the economic potential, at the same time taking into consideration that these effects should be of such sizes that will not cause additional inflationary pressures in our country,” the Minister mentioned.
According to Vahe Hovhannisyan, the capital expenditures in 2024 will amount to 695 billion AMD. The capital expenditures in the gross domestic product (GDP) are reaching 6.6%, compared to 2023 it is increasing by 0.7 percentage. 42% of the capital spending in 2024 will be allocated to the defense sector. Defense expenditures will amount to 555 billion AMD, 7% more than in 2023. 755 billion AMD will be allocated to the social protection sector, which is 16% higher than in 2023 and will make up 7.2% of the GDP. Health care expenses will amount to 171 billion AMD, they are 14% more than in 2023. The increase in spending on education is more significant. It will amount to 289 billion AMD in 2024, which is 39% more than in 2023. As a result, spending on education will make up 2.8% of the GDP, which is 0.6 percentage higher.
The Minister noted that the most important part of the increase in the budget allocated to the Ministry of Education, Science, Culture and Sport is the construction programme of 300 schools and 500 kindergartens. According to Vahe Hovhannisyan, the Government will start the purchase works for the construction of 200 schools in 2023, and they will be implemented next year. According to the rapporteur, this budget does not include the additional expenses that will be incurred as a result of providing education to the population of Nagorno-Karabakh in the RA.
Tourism, exports, money transfers, bonds are also an important part of the budget. According to the rapporteur, in 2023, exports increased by 48.4%, re-export to the Russian Federation has a big role - it increased almost 3 times, the export of goods of Armenian origin decreased by 0.8%.
Vahe Hovhannisyan informed that as of 2023 there is a 48.8% increase in the number of tourists, the number of tourists visiting Armenia from Russia increased by 64.3%. In January-September, the number of tourists reached 1 million 850 thousand, 945 thousand- from Russia and 905 thousand - from other countries. In 2024, the number of tourists is expected to reach 2 million 575 thousand. In terms of money transfers, there is also a decreasing tendency, because last year there was a sufficiently high level.
The Minister noted that high rates of economic activity are ensured in 2023. Compared to the previous period, the growth of economic activity in January-September was 9.7%. According to him, industry has negatively affected economic activity. The reason for this is mainly the termination of operation of the Sotk mine.
There are positive developments in the labor market.
“In the first and second quarters of 2023, the employment level increased, unemployment - decreased. We have 17.4% salary increase, 19% in the private sector, 9.4% - in the public sector. Real salaries rose 13.9% amid 3.1% inflation, which is a pretty big increase. The number of hired workers increased by 5.8%, and the number of unemployed decreased by 16%. The unemployment rate at the end of the second quarter is 17.1%, historically it is the lowest indicator,” Vahe Hovhannisyan said.
“It is a difficult economic period for our trading partners, and we must implement such a policy that these slowdowns in economic growth do not affect us. Based on all this, it is predicted that international oil prices will decrease slightly, international copper prices will decrease by 1.9%, and food prices will also decrease by 2.8% in 2024,” Vahe Hovhannisyan said.
The Minister stated that 7% economic growth will be targeted in 2024.
“The debt level will be 48.6%. In case of materialization of all the risks, the debt can be higher than 60%, but the probability of this is low,” the Head of the Ministry informed.
The Minister of Finance also presented the annual budget of the Ministry for 2024. It amounts to 330 billion AMD, of which debt service amounts to 322 billion AMD.
The NA Vice President Hakob Arshakyan inquired whether there is any kind of calculation, what kind of damage the dram strengthening has caused to the processing industry, and whether there is a coefficient from the viewpoint of ‘cashback’ that takes into account exchange rate fluctuations? The Vice President also introduced proposals regarding the ‘cashback’ system for complex products.
The Minister of Finance informed that the Ministry did not make such a calculation, if possible the calculations will be done.
Concerning ‘cashback’ I have to say that we do not have such a toolkit to guarantee the risks of exporters of various products with state funds for currency fluctuations. These are usually implemented through marketing tools. It's time for the RA to have such tools as well. The state is not able to manage such risks at the expense of public funds on such a scale," Vahe Hovhannisyan said.
The Deputy Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan noticed in his turn that the rate of economic growth has slowed down. "Won’t there be difficulties for Armenia to ensure 7% economic growth in 2024?" Babken Tunyan asked.
Vahe Hovhannisyan noted that the Government should accelerate the pace of implementing reforms and added that growth of investments and a continued high level of exports should be ensured.
Babken Tunyan mentioned that in order to ensure the expenditure part of the budget and its revenues, it is not necessary to go to extreme strictness of the administration. “Collecting tax revenue is not an objetive, but a means. We should not deviate from that direction,” the Deputy Chair of the Committee said.
The Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan inquired in his turn what the Ministry of Finance is initiating in terms of tax expenditures.
Vahe Hovhannisyan noted that steps aimed at tax expenditures are always in the center of attention of the Government.
“We aim to reduce administration costs by 0.5 percentage every year. As for the support programmes, we do not aim to give new tax benefits, but we aim to reduce and cancel existing non-working tax benefits. We will collect the taxes and follow up, where support is needed, we will provide it. Over the years, we have seen how the tax benefits distort the general environment and enable tax avoidance mechanisms to be adopted,” the Minister of Finance noted.