2024 թ. 7 տոկոս տնտեսական աճ կթիրախավորվի. պարտքի մակարդակը կլինի 48,6 տոկոս. Վահե Հովհաննիսյան
Կառավարությունը ներկայացրել է բյուջեի նախագիծը սեպտեմբերի վերջին, երբ տեղի էր ունենում ԼՂ-ից մեր հայրենակիցների բռնի տեղահանումը: Բյուջեի ներկայացված սցենարում չունենք այն ամբողջական միջոցառումների եւ ծրագրերի շրջանակը, որ պատրաստվում ենք իրագործել 2024 թվականին: Ներկայում մեր տարբեր նախարարություններ աշխատում են այն հավելյալ ծրագրերի ու միջոցառումների վրա, որոնք պետք է ներառենք 2024 թվականի բյուջեում: Արդեն քննարկումների հետագա փուլերում կներկայացնենք այն բոլոր ծրագրերը, որոնք պետք է իրագործվեն: Այս մասին հոկտեմբերի 30-ին ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը` ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ներկայացնելով «ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
Վահե Հովհաննիսյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերին տրվող աջակցության գումարներին ու բյուջեի վրա  դրանց ազդեցությանը: Նախարարը հայտնել է, որ թեեւ բյուջեի ներկայիս տարբերակը ներկայացված է 3,2 տոկոս դեֆիցիտով, բայց հավելյալ ծախսերն իրականացնելու արդյունքում 2024 թվականին այն կաճի մինչեւ 4,6 տոկոս: Նախարարը նշել է, որ այդ փաստը մեր երկրի վրա հավելյալ ծանրաբեռնվածություն չի ավելացնի. այն գումարները, որոնք հատկացվում էին ԼՂ-ին որպես միջպետական վարկ, այլեւս կհատկացվեն տարբեր ծախսերի իրականացման համար:
Նախարարը խոսել է 2024 թվականի պետական բյուջեի առանձնահատկությունների, դրա հիմքում դրված ենթադրությունների, ընթացիկ տնտեսական զարգացումների, մակրոտնտեսական կանխատեսումների, հարկաբյուջետային շրջանակի եւ պետական բյուջեի նախագծի առանձին ցուցանիշների մասին:
«Տնտեսական քաղաքականության բոլոր միջոցառումները պետք է ուղղված լինեն տնտեսական պոտենցիալի բարձրացմանը, միեւնույն ժամանակ հաշվի առնելով, որ այդ ազդեցությունները պետք է լինեն այնպիսի չափերի, որոնք հավելյալ գնաճային ճնշումներ չեն առաջացնի մեր երկրում»,- նշել է նախարարն ու հայտնել, որ գերատեսչությունը 2024 թվականին նպատակ ունի պահպանել 50 տոկոսից ներքեւ պարտք/ՀՆԱ հարաբերակցությունը:
Ըստ Վահե Հովհաննիսյանի` 2024 թվականին կապիտալ ծախսերը կկազմեն 695 մլրդ դրամ: Կապիտալ ծախսերը ՀՆԱ-ում հասնում են 6,6 տոկոսի, 2023 թվականի նկատմամբ այն աճում է 0,7 տոկոսային կետով: Կապիտալ ծախսերի 42 տոկոսը 2024 թվականին ուղղվելու է պաշտպանության ոլորտին: ՊՆ ծախսերը կազմելու են 555 մլրդ դրամ` 7 տոկոսով ավելի, քան 2023 թվականին: Սոցիալական պաշպանության ոլորտին հատկացվելու է 755 մլրդ դրամ, դա 16 տոկոսով ավելի բարձր է, քան 2023 թվականին եւ կազմելու է ՀՆԱ-ի 7,2 տոկոսը: Առողջապահության ոլորտի ծախսերը կկազմեն 171 մլրդ դրամ, դրանք 14 տոկոսով ավելի են 2023 թվականից, ՀՆԱ-ում պահպանվում է ԱՆ-ի` 1,6 տոկոս մակարդակը: Առավել նշանակալի է կրթության ոլորտին հատկացվող ծախսերի աճը: Այն 2024 թվականին կազմելու է 289 մլրդ դրամ, որը 39 տոկոսով ավելի է, քան 2023 թվականին: Արդյունքում կրթության ոլորտի ծախսերը կազմելու են ՀՆԱ-ի 2,8 տոկոսը, որն ավելի է 0,6 տոկոսային կետով:
Նախարարը նշել է, որ ԿԳՄՍՆ-ին հատկացվող բյուջեի ավելացման կարեւորագույն մաս է կազմում 300 դպրոցների եւ 500 մանկապարտեզների կառուցման ծրագիրը: Վահե Հովհաննիսյանի հավաստմամբ Կառավարությունը 200 դպրոցների շինարարության գնման աշխատանքները սկսում է 2023 թվականին, հաջորդ տարի դրանք արդեն կիրականացվեն: Ըստ զեկուցողի` այս բյուջեում ներառված չեն այն հավելյալ ծախսերը, որոնք կգոյանան ԼՂ բնակչության` ՀՀ-ում կրթության ապահովման արդյունքում:
«Երկրներում տնտեսական ակտիվության աճի տեմպերը դանդաղել են: Հիմնական ապրանքահումքային ապրանքների արժեքների նվազում կա: Պղնձի միջազգային գներն այս տարի 5,4 տոկոսով նվազել են, նավթինը` 20,8 տոկոսով, պարենի միջազգային գները` 14,7 տոկոսով: Պղնձի գնի նվազումը պայմանավորված է Չինաստանում եւ Եվրագոտում ավելի թույլ տնտեսական զարգացումներով»,- նշել է նախարարը:
Զբոսաշրջությունը, արտահանումները, դրամական փոխանցումները, պարտատոմսերը եւս բյուջեի կարեւոր մասն են կազմում: Ըստ բանախոսի` 2023 թվականին արտահանումն աճել է 48,4 տոկոսով, մեծ դեր ունի դեպի ՌԴ վերաարտահանումը` այն աճել է շուրջ 3 անգամ, հայկական ծագման ապրանքների արտահանումը նվազել է 0,8 տոկոսով:
Վահե Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է, որ 2023 թվականի դրությամբ 48,8 տոկոսով զբոսաշրջիկների ավելացում կա, ՌԴ-ից ՀՀ այցելած զբոսաշրջիկներն ավելացել են 64,3 տոկոսով: Հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին զբոսաշրջիկների թիվը հասել է 1 մլն 850 հազարի, ՌԴ-ից` 945 հազար եւ այլ երկրներից` 905 հազար: 2024 թվականին ակնկալվում է, որ զբոսաշրջիկների թիվը կհասնի 2 մլն 575 հազարի: Դրամական փոխանցումների առումով եւս նվազման միտումներ կան, որովհետեւ անցյալ տարի եղել է բավարար բարձր մակարդակ: Արձանագրվում է ոչ առեւտրային բնույթի դրամական փոխանցումների անկում եւ բանկերի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով դրամական փոխանցումների նվազում:
Նախարարը նշել է, որ 2023 թվականին տնտեսական ակտիվության բարձր տեմպեր են ապահովվում: Նախորդ ժամանակաշրջանի նկատմամբ հունվար-սեպտեմբեր ամիսների տնտեսական ակտիվության աճը կազմել է 9,7 տոկոս: Ըստ նրա` արդյունաբերությունը բացասաբար է ազդել տնտեսական ակտիվության վրա: Դրա պատճառը հիմնականում Սոթքի հանքավայրի շահագործման դադարեցումն է:
Իսկ աշխատանքի շուկայում կան դրական զարգացումներ:
«2023 թվականի առաջին եւ երկրորդ եռամսյակներում զբաղվածության մակարդակն աճել է, գործազրկությանը` նվազել: Աշխատավարձի` 17,4 տոկոսով աճ ունենք, մասնավոր հատվածում 19 տոկոս է, պետական հատվածում` 9,4 տոկոս: Իրական աշխատավարձը 3,1 տոկոս գնաճի պայմաններում աճել է 13,9 տոկոսով, որը բավականին մեծ աճ է: Վարձու աշխատողների թվաքանակն աճել է 5,8 տոկոսով, իսկ գործազուրկների թիվը` նվազել 16 տոկոսով: Գործազրկության մակարդակը երկրորդ եռամսյակի ավարտով կազմում է 17,1 տոկոս, դա պատմականորեն ամենացածր ցուցանիշն է»,- նշել է Վահե Հովհաննիսյանը:
Նա հայտնել է, որ 2024 թվականի համար Կառավարությունն ունի դեպի ներքեւ գնացող կանխատեսումներ: Նախարարը նկատել է, որ եթե տարեսկզբում 2024 թվականի համար համաշխարհային տնտեսական աճը կանխատեսվում էր 3,1 տոկոս, ապա հիմա կանխատեսվում է 2,9 տոկոս:
«Մեր առեւտրային գործընկերների մոտ տնտեսական բարդ ժամանակաշրջան է, եւ մենք պետք է այնպիսի քաղաքականություն իրականացնենք, որ տնտեսական աճի այդ դանդաղումները մեզ վրա չազդեն: Այս ամենի հիման վրա կանխատեսվում է, որ նավթի միջազգային գները մի փոքր կնվազեն, պղնձի միջազգային գները կնվազեն 1,9 տոկոսով, 2024 թվականին պարենի գները եւս կնվազեն 2,8 տոկոսով»,- ասել է Վահե Հովհաննիսյանը:
Նախարարը հայտնել է, որ 2024 թվականին 7 տոկոս տնտեսական աճ կթիրախավորվի: 2023 թվականի բարձր տնտեսական աճի պայմաններում կանխատեսվում է վարձու աշխատողների ու իրական աշխատավարձի աճ, համապատասխանաբար` 5,5 եւ 13 տոկոսի չափ, իսկ 2024 թվականին աշխատողների թիվը կավելանա 2,7 տոկոսով, աշխատավարձերը կբարձրանան 8,8 տոկոսով: Գործազրկության մակարդակը 2024 թվականին կիջնի մինչեւ 12,3 տոկոս:
«Պարտքի մակարդակը կլինի 48,6 տոկոս: Բոլոր ռիսկերի նյութականացման դեպքում պարտքը կարող է բարձր լինել նաեւ 60 տոկոսից, սակայն դրա հավանականությունը ցածր է»,- հայտնել է գերատեսչության ղեկավարն ու հավելել, որ պլանավորվում է` 2024 թվականին ՀՀ դրամային պարտքը կլինի 44 տոկոսի շրջանում, 55 տոկոսը կլինի արտաքին պարտքը:
Ֆինանսների նախարարը ներկայացրել է նաեւ գերատեսչության` 2024 թվականի տարեկան բյուջեն: Այն կազմում է 330 մլրդ դրամ, որից պարտքի սպասարկումը կազմում է 322 մլրդ դրամ:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հետաքրքրվել է` կա՞ որեւէ տեսակի հաշվարկ, թե դրամի ամրապնդումն ինչպիսի՞ վնաս է հասցրել մշակող արդյունաբերությանը եւ «cashback»-ի տեսանկյունից կա՞ գործակից, որը հաշվի է առնում փոխարժեքի տատանումները: Փոխնախագահը նաեւ առաջարկներ է ներկայացրել, որոնք վերաբերում են բարդ ապրանքների «cashback»-ի համակարգին:
Ֆինանսների նախարարը տեղեկացրել է, որ գերատեսչությունը նման հաշվարկ չի կատարել, հնարավորության դեպքում հաշվարկները կարվեն:
««Cashback»-ի մասով պետք է ասեմ, որ նման գործիքակազմ չունենք, որպեսզի արտարժույթի տատանումների համար երաշխավորենք պետական միջոցներով տարբեր ապրանք արտահանողների ռիսկերը: Սովորաբար դրանք իրականացվում են շուկայավորման գործիքներով: Ժամանակն է, որ ՀՀ-ում եւս այդպիսի գործիքներ լինեն: Պետությունն ի վիճակի չէ նման մասշտաբով հանրային միջոցների հաշվին այդքան ռիսկեր կառավարել»,- նշել է Վահե Հովհաննիսյանը:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանն էլ նկատել է, որ տնտեսական աճի տեմպերը դանդաղել են: «Հայաստանի համար 2024 թվականին 7 տոկոս տնտեսական աճ ապահովելու համար դժվարություններ չեն առաջանա՞»,- հետաքրքրվել է Բաբկեն Թունյանը:
Վահե Հովհաննիսյանը նշել է, որ Կառավարությունը պետք է արագացնի ռեֆորմներ իրականացնելու տեմպերը եւ հավելել, որ պետք է ապահովել ներդրումների աճ եւ արտահանման` շարունակվող բարձր մակարդակ:
Բաբկեն Թունյանը նշել է, որ բյուջեի ծախսային մասն ու դրա եկամուտներն ապահովելու համար պետք չէ վարչարարության չափազանց խստացմանը գնալ. «Հարկային եկամուտ հավաքելը ոչ թե նպատակ է, այլ միջոց: Այդ ուղղուց չպետք է շեղվենք»,- ասել է հանձնաժողովի փոխնախագահը:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանն էլ հետաքրքրվել է, թե ինչ է նախաձեռնում Ֆինանսների նախարարությունը հարկային ծախսերի մասով:
Վահե Հովհաննիսյանը նշել է, որ հարկային ծախսերին ուղղված քայլերը մշտապես Կառավարության ուշադրության կենտրոնում են:
«Նպատակադրվել ենք ամեն տարի 0,5 տոկոսային կետով փոքրացնել վարչարարության ծախսերը: Ինչ վերաբերում է աջակցության ծրագրերին, ապա մենք նպատակ չունենք նոր հարկային արտոնություններ տալ, այլ նպատակ ունենք առկա` չգործող հարկային արտոնությունները նվազեցնել ու չեղարկել: Հավաքագրելու ենք հարկերն ու հետեւելու` այնտեղ, որտեղ հարկավոր են աջակցություններ, դրանք տրամադրելու ենք: Երկար տարիների ընթացքում տեսել ենք, թե ինչպես են հարկային արտոնությունները խեղաթյուրում ընդհանուր միջավայրն ու հնարավորություն տալիս հարկերից խուսափելու մեխանիզմներ որդեգրել»,- նշել է Ֆինանսների նախարարը:

В.Ованнисян: “Цель в 2024 г. – семипроцентный экономический рост, уровень долга – 48,6%
“Правительство представило проект бюджета в конце сентября, когда происходила депортация наших соотечественников из Нагорного Карабаха. В представленном сценарии бюджета у нас нет всего комплекса мер и программ, которые собираемся реализовать в 2024 г. Сейчас наши различные министерства работают над дополнительными программами и мерами, которые мы должны включить в бюджет 2024 г. Все планы, которые необходимо реализовать, мы представим на более поздних этапах обсуждений”, - отметил министр финансов В.Ованнисян 30 октября, представляя на совместном заседании постоянных комиссий НС проект закона "О Государственном бюджете РА на 2024 г.".
В.Ованнисян остановился на финансовой поддержке армян, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, и их влиянии на бюджет. Он сообщил, что хотя текущий вариант бюджета представлен с дефицитом в 3,2%, в результате реализации дополнительных расходов он увеличится до 4,6% в 2024 г. Министр отметил, что этот факт не добавит дополнительной нагрузки на нашу страну – суммы, выделенные НК в качестве межгосударственного кредита, теперь будут направлены на различные расходы.
Министр представил особенности госбюджета на 2024 г., предположениях, основанных на нем, текущих экономических тенденциях, макроэкономических прогнозах, фискальных основах и отдельных показателях проекта госбюджета.
"Все меры экономической политики должны быть направлены на повышение экономического потенциала, при этом учитывая, что эти эффекты должны быть таких размеров, которые не вызовут дополнительного инфляционного давления в нашей стране", - отметил министр, добавив, что целью ведомства на 2024 г. является сохранение соотношения долга к ВВП ниже 50%.
По Ованнисяну, капитальные затраты в 2024 г. составят 695 млрд драмов. Капитальные затраты в ВВП достигают 6,6%, по сравнению с 2023 г. они увеличиваются на 0,7 процентных пункта. 42% капитальных расходов в 2024 г. пойдут в оборонный сектор. Расходы на оборону составят 555 млрд драмов, что на 7% больше, чем в 2023 г. На сферу социальной защиты будет выделено 755 млрд драмов, что на 16% выше, чем в 2023 г. и составит 7,2% ВВП. Расходы на здравоохранение составят 171 млрд драмов, это на 14 процентов больше, чем в 2023 г., в ВВП сохраняется уровень 1,6% Минздрава. Более значительным является увеличение расходов на образование. В 2024 г. они составят 289 млрд драмов, что на 39% больше, чем в 2023 г. В итоге расходы на образование составят 2,8% ВВП, что на 0,6 процентного пункта выше.
Министр отметил, что важнейшей частью увеличения бюджета, выделенного Министерству образования, науки, культуры и спорта, является программа строительства 300 школ и 500 детских садов. По заверению Ованнисяна, в 2023 г. правительство начнет закупочные работы по строительству 200 школ, а в следующем году они будут реализованы. По его словам, в этом бюджете не предусмотрены дополнительные расходы, которые будут понесены в результате предоставления образования населению Нагорного Карабаха в РА.
"Темпы роста экономической активности в странах замедлились. Наблюдается снижение цен на основные товары. В этом году международные цены на медь снизились на 5,4%, на нефть – на 20,8%, на продукты питания – на 14,7%. Снижение цены на медь связано с более слабыми экономическими событиями в Китае и Еврозоне", - отметил министр.
Туризм, экспорт, денежные переводы, облигации также являются важной частью бюджета. По словам докладчика, в 2023 г. экспорт увеличился на 48,4%, большую роль играет реэкспорт в РФ – он увеличился почти втрое, экспорт товаров армянского происхождения снизился на 0,8%.
В.Ованнисяну сообщил, что по состоянию на 2023 г. наблюдается рост числа туристов на 48,8%, количество туристов, посещающих Армению из России, увеличилось на 64,3%. В январе-сентябре количество туристов достигло 1 млн 850 тыс., из России - 945 тыс., из других стран – 905 тысяч. Ожидается, что в 2024 г. число туристов достигнет 2 млн 575 тыс. По денежным переводам также наблюдаются тенденции к снижению, поскольку в прошлом году их уровень был достаточно высоким. Отмечается снижение некоммерческих денежных переводов и снижение денежных переводов на имя физических лиц через банки.
Министр отметил, что в 2023 г. обеспечены высокие темпы экономической активности. По сравнению с предыдущим периодом рост экономической активности в январе-сентябре составил 9,7%. По его словам, промышленность негативно повлияла на экономическую активность. Причиной этого является, главным образом, прекращение эксплуатации Соткского рудника.
"В первом и втором кварталах 2023 г. уровень занятости увеличился, безработица снизилась. Рост заработной платы 17,4%, в частном секторе – 19%, в государственном – 9,4%. Реальная заработная плата выросла на 13,9% на фоне инфляции в 3,1%, что является довольно большим ростом. Число наемных работников увеличилось на 5,8%, а количество безработных сократилось на 16%. Уровень безработицы по итогам второго квартала составляет 17,1%, это исторически самый низкий показатель", - заметил В.Ованнисян.
Министр сообщил, что на 2024 г. у правительства есть прогнозы на понижение. Он отметил, что если в начале года рост мировой экономики в 2024 г. прогнозировался на уровне 3,1%, то сейчас – на уровне 2,9%.
По Ованнисяну, это трудный экономический период для наших торговых партнёров, и мы должны проводить такую ​​политику, чтобы эти замедления экономического роста не коснулись нас. “На основе всего этого прогнозируется, что в 2024 г. мировые цены снизятся: немного на нефть, на 1,9% - на   медь, на 2,8% - на продукты питания", - отметил он.
Министр сообщил, что в 2024 г. намечается экономический рост на уровне 7%. В условиях высокого экономического роста в 2023 г. прогнозируется рост наемных работников и реальная заработная плата на 5,5% и 13% соответственно, а в 2024 г. численность работающих увеличится на 2,7%, зарплата увеличится на 8,8%. В 2024 г. уровень безработицы снизится до 12,3%.
"Уровень долга составит 48,6%. При реализации всех рисков долг может превысить 60% процентов, но вероятность этого низка", - заметил руководитель ведомства, добавив, что планируется, что в 2024 г. долг Армении составит около 44%, а внешний долг – 55%.
Министр финансов также представил годовой бюджет ведомства на 2024 г. Он составляет 330 млрд драмов, из которых обслуживание долга – 322 млрд.
По повестке заседания высказались также вице-спикер НС А.Аршакян, председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян, заместитель председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Б.Тунян.