Հաշվեքննիչ պալատը 2024 թ. կիրականացնի 40 հաշվեքննություն
2024 թվականին ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի բնականոն գործնեությունն ապահովվելու նպատակով բյուջետային հայտ է կազմվել եւ քննարկման է առաջարկվել` հիմք ընդունելով գործող իրավակարգավորումները եւ մեթոդաբանությունը. ասել է ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում` «ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ, որը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 30-ին:
Նրա խոսքով 2024 թվականին հայցվում է շուրջ 1,2 մլրդ դրամ: Ատոմ  Ջանջուղազյանը տեղեկացրել է, որ մասնավորապես այն ուղղված կլինի արտաքին պետական հաշվեքննության գործառույթի առաքելությունը ներկայացնելուն, ինչը նշանակում է նպաստել հանրային սեփականությունը կառավարելու բարելավմանը:
ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի նախագահը նշել  է, որ 2024 թվականին լինելու է շարունակությունն այն իրավակարգավորումների, որոնք այսօր գործում են եւ դրանց համապատասխան նվազագույն օրենսդրական պահանջ հանդիսացող բյուջեի կատարման հաշվետվության վերաբերյալ եզրակացությունը ներկայացվի: Սա այն արդյունքային ցուցանիշների խումբն է ներկայացնում, որն ընդգրկված է բյուջետային հայտում եւ որի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել 40 հաշվեքննություն` 10 պետական մարմիններում:
Ատոմ  Ջանջուղազյանը տեղեկացրել է, որ այս տարի նախաձեռնվել եւ արվել են որոշակի փոփոխություններ կառուցվածքում` 10 կառուցվածքային ստորաբաժանման փոխարեն գործում է 6-ը, որոնք իրականացնում են հաշվեքննություններ: Նա հավելել է, որ չի բացառվում այս փոփոխությունն իրականացնել մինչեւ բյուջեի նախագիծը վերջնականացնելը: «Խոսքը վերաբերում է բացառապես քանակական ցուցանիշին, սա ամենեւին չի նշանակում, որ փոփոխության կենթարկվի որակը կամ արդյունքը, որն ակնկալվում է ստանալ»,- ասել է նա:
ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի նախագահն անդրադարձել է երկրորդ մասում ներառված հաշվեքննություններին, որի քանակական ցուցանիշը 10 է եւ ենթադրվում է, որ 2024 թվականին գործունեության արդյունքում հաշվեքննիչ պալատը 10 թեմաների վերաբերյալ ներկայացնել կարծիք, առաջարկություններ, որոնք կնպաստեն հանրային սեփականության կառավարումը բարելավելուն:
Ծրագրի երրորդ մասով նախատեսվում է միջոցառումներ իրականացնել միջազգային համագործակցության շրջանակում:
«Մենք ներկայացրել ենք շուրջ 1,2 մլրդ դրամի բյուջետային հայտ, որի 90 տոկոսը կազմում է ընթացիկ ծախսերը, դրանից  86 տոկոսն աշխատանքի վարձատրության ծախսերն են կազմում»,- ասել է Ատոմ  Ջանջուղազյանը:
Նրա խոսքով նախատեսվում է շուրջ 37 մլն դրամի ապրանքների եւ ծառայությունների գնման ծրագիր, 44 մլն դրամ է կազմում վարձակալության համար ակնկալվող միջոցները եւ 20 մլն դրամ է կազմում պահուստային ֆոնդը:
Անդրադառնալով առկա խնդիրներին նա տեղեկացրել է, որ առաջարկված են բյուջետային հարցում տեխնիկական հագեցվածության, շենքային պայմանների բարելավման եւ տրանսպորտային միջոցների թարմացման հարցերը:

Audit Chamber to carry out 40 audits in 2024
In 2024, budgetary bid to ensure the regular activity of the RA Audit Chamber was compiled and was proposed for debate, taking as a basis the functioning legal regulations and methodology: The Chairman of the RA Audit Chamber Atom Janjughazyan said during the debate of the RA draft law on RA State Budget for 2024 at the joint sitting of the NA Standing Committees.
According to him, for 2024 about 1.2 billion AMD will be requested. Atom Janjughazyan informed that particularly it will be directed to presenting the mission of the foreign state audit function, which means to promote the improvement of the state property management.
The Chairman of the RA Audit Chamber noted that the continuation of legal regulations will be in 2024, which today function, and the conclusion on the report of the budget execution being a minimum legislative demand corresponding to them will be presented. This is the group of the resulting indicator, which is included in the budgetary bid, and within its framework it is designed to carry out 40 audits in 10 state bodies.
Atom Janjughazyan informed that this year certain changes were initiated and made in the structure: 6 structural sub-divisions function instead of 10, which carry out audits. He added that it is not excluded to make this change before completing the draft budget. “It absolutely refers to the qualitative indicator; it does not mean at all that the quality or the will be changed, which is expected to receive,” he said.
The Chairman of the RA Audit Chamber touched upon the audits included in the second part, and its qualitative indicator is 10, and it is implied that as a result of the activity in 2024, the Audit Chamber will present an opinion, proposals, which will boost the improvement of the public property management.
It is designed by the third part of the programme to carry out measures within the framework of the international cooperation.
“We presented about 1.2 billion AMD, and its 90 percent comprise the current expenses, 86 percent of it are the expenses of the job payment,” Atom Janjughazyan said.
According to him, purchase programme of the goods and services of about 37 million AMD is envisaged, the means being expected for the rent is 44 million AMD, and the reserve fund is 20 million AMD.
Regarding the existing problems, he informed that the issues of improving the technical equipment, building facilities and upgrading the transport means in the budget are proposed.