Հաշվեքննիչ պալատը 2024 թ. կիրականացնի 40 հաշվեքննություն
2024 թվականին ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի բնականոն գործնեությունն ապահովվելու նպատակով բյուջետային հայտ է կազմվել եւ քննարկման է առաջարկվել` հիմք ընդունելով գործող իրավակարգավորումները եւ մեթոդաբանությունը. ասել է ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում` «ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ, որը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 30-ին:
Նրա խոսքով 2024 թվականին հայցվում է շուրջ 1,2 մլրդ դրամ: Ատոմ  Ջանջուղազյանը տեղեկացրել է, որ մասնավորապես այն ուղղված կլինի արտաքին պետական հաշվեքննության գործառույթի առաքելությունը ներկայացնելուն, ինչը նշանակում է նպաստել հանրային սեփականությունը կառավարելու բարելավմանը:
ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի նախագահը նշել  է, որ 2024 թվականին լինելու է շարունակությունն այն իրավակարգավորումների, որոնք այսօր գործում են եւ դրանց համապատասխան նվազագույն օրենսդրական պահանջ հանդիսացող բյուջեի կատարման հաշվետվության վերաբերյալ եզրակացությունը ներկայացվի: Սա այն արդյունքային ցուցանիշների խումբն է ներկայացնում, որն ընդգրկված է բյուջետային հայտում եւ որի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել 40 հաշվեքննություն` 10 պետական մարմիններում:
Ատոմ  Ջանջուղազյանը տեղեկացրել է, որ այս տարի նախաձեռնվել եւ արվել են որոշակի փոփոխություններ կառուցվածքում` 10 կառուցվածքային ստորաբաժանման փոխարեն գործում է 6-ը, որոնք իրականացնում են հաշվեքննություններ: Նա հավելել է, որ չի բացառվում այս փոփոխությունն իրականացնել մինչեւ բյուջեի նախագիծը վերջնականացնելը: «Խոսքը վերաբերում է բացառապես քանակական ցուցանիշին, սա ամենեւին չի նշանակում, որ փոփոխության կենթարկվի որակը կամ արդյունքը, որն ակնկալվում է ստանալ»,- ասել է նա:
ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի նախագահն անդրադարձել է երկրորդ մասում ներառված հաշվեքննություններին, որի քանակական ցուցանիշը 10 է եւ ենթադրվում է, որ 2024 թվականին գործունեության արդյունքում հաշվեքննիչ պալատը 10 թեմաների վերաբերյալ ներկայացնել կարծիք, առաջարկություններ, որոնք կնպաստեն հանրային սեփականության կառավարումը բարելավելուն:
Ծրագրի երրորդ մասով նախատեսվում է միջոցառումներ իրականացնել միջազգային համագործակցության շրջանակում:
«Մենք ներկայացրել ենք շուրջ 1,2 մլրդ դրամի բյուջետային հայտ, որի 90 տոկոսը կազմում է ընթացիկ ծախսերը, դրանից  86 տոկոսն աշխատանքի վարձատրության ծախսերն են կազմում»,- ասել է Ատոմ  Ջանջուղազյանը:
Նրա խոսքով նախատեսվում է շուրջ 37 մլն դրամի ապրանքների եւ ծառայությունների գնման ծրագիր, 44 մլն դրամ է կազմում վարձակալության համար ակնկալվող միջոցները եւ 20 մլն դրամ է կազմում պահուստային ֆոնդը:
Անդրադառնալով առկա խնդիրներին նա տեղեկացրել է, որ առաջարկված են բյուջետային հարցում տեխնիկական հագեցվածության, շենքային պայմանների բարելավման եւ տրանսպորտային միջոցների թարմացման հարցերը:

В 2024 г. АП проведет 40 аудитов
“Для обеспечения в 2024 г. нормальной деятельности Аудиторской палаты (АП) на основе действующих правовых норм и методологии составлена ​​и предложена к рассмотрению бюджетная заявка”, - отметил председатель АП РА А.Джанджугазян на совместном заседании постоянных комиссий НС в ходе обсуждения 30 октября проекта закона "О Государственном бюджете Республики Армения на 2024 г.".
По Джанджугазяну, в 2024 г. запрашивается около 1,2 млрд драмов, которые, в частности, будут направлены ​​на представление миссии внешнего государственного аудита, что означает содействие совершенствованию управления общественным имуществом.
Председатель АП отметил, что в 2024 г. будут продолжены действующие сегодня правовые нормы и вынесено заключение по отчету об исполнении бюджета, что является соответствующим им минимальным законодательным требованием. Это группа показателей результатов, которая включена в бюджетную заявку и в рамках которой намечается проведение 40 аудитов в 10 государственных органах.
А.Джанджугазян сообщил, что в этом году в структуре были инициированы и внесены определенные изменения: вместо 10 структурных подразделений налицо 6, осуществляющих аудит. Он добавил, что не исключено, что это изменение будет реализовано до утверждения бюджетного проекта. "Речь идет исключительно о количественном показателе, это совершенно не означает, что изменится качество или ожидаемый результат", - заметил он.
Председатель АП коснулся включенных во вторую часть проверок, количественный показатель которых равен 10, и планируется, что в 2024 г. по итогам деятельности палата представит заключение и рекомендации по 10 темам, которые будут способствовать совершенствованию управления государственной собственностью.
В третьей части программы намечается осуществлять деятельность в рамках международного сотрудничества.
"Мы подали бюджетную заявку на сумму около 1,2 млрд драмов, 90% из которых - текущие расходы, 86% - затраты на оплату труда", - отметил А.Джанджугазян.
По его словам, намечена программа приобретения товаров и услуг на сумму около 37 млн драмов; средства, предусмотренные для аренды, составляют 44 млн драмов, а резервный фонд – 20   млн драмов.
Касаясь существующих проблем, А.Джанджугазян сообщил, что в бюджете предусмотрены вопросы технического оснащения, улучшения условий здания, обновления автотранспорта.