Նախաձեռնությամբ ոստիկանությանը վերապահված գործառույթներ իրականացնող լիազոր մարմին կսահմանի ՆԳ նախարարությունը
Նախագծով առաջարկվում է օրենքի 20-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «ոստիկանության» բառը փոխարինել «Ներքին գործերի նախարարության» բառերով, ինչը բխում է 2022 թվականի դեկտեմբերի 16-ին ընդունված` ««Պետական կառավարման համակարգի մարմինների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» թիվ ՀՕ-458-Ն ՀՀ օրենքի 3-րդ հոդվածի 21-րդ կետի կիրառումից, ըստ որի` Ոստիկանության գործառույթների իրականացումը վերապահվել է ՆԳ նախարարությանը:
Այս մասին ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի եւ քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը` ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` նոյեմբերի 6-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:

The draft proposes in the Article 20.2 to replace the word ‘of the police’ into ‘Ministry of Internal Affairs’ words, which stems from the use of the Article 3.21 of the RA law No HO-458-N on making Amendment and Addendum to the law on State Administration System Bodies, adopted on December 16, 2022, according to which, the implementation of the Police functions was reserved to the Ministry of Internal Affairs.
The Head of the Migration and Citizenship Service of the RA Ministry of Internal Affairs Armen Ghazaryan said this at the sitting of the NA Standing Committee on Defence and Security on November 6, presenting for debate in the first reading the draft law on Amending the law on Defence.