Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, հանձնաժողովի անդամ Մաթեւոս Ասատրյանի հիշատակը:
Նոյեմբերի 10-ին հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը նշել է, որ գործող օրենքով ավագանու ակտերն ընդունվելուց հետո մեկշաբաթյա ժամկետում տեղադրվում են քաղաքապետարանի պաշտոնական համացանցային կայքում: «Առաջարկում ենք, որ քաղաքապետի իրավական ակտերը, ավագանու նորմատիվ անհատական եւ ներքին իրավական ակտերն ընդունվելուց հետո` մեկշաբաթյա ժամկետում ներկայացվեն լիազոր մարմին՝ նորմատիվ իրավական ակտերի հրապարակման միասնական կայքում հրապարակելու նպատակով: Միեւնույն ժամկետում այն կտեղադրվի նաեւ քաղաքապետարանի պաշտոնական համացանցային կայքում: Այսինքն՝ Երեւան քաղաքի գրեթե բոլոր իրավական ակտերն ընդունվելուց հետո կհրապարակվեն նորմատիվ իրավական ակտերի հրապարակման միասնական կայքում»,- ասել է Վաչե Տերտերյանը:
1996 թվականի նոյեմբերի 10-ին ՀՀ-ում առաջին անգամ կայացել են տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ: Այդ օրվանից ի վեր նոյեմբերի 10-ը համարվում է տեղական ինքնակառավարման մարմինների օր: Այս կապակցությամբ Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանը շնորհավորել է գործընկերներին, ՀՀ ՏԻՄ համակարգի բոլոր անդամներին, ընդգծելով, որ տեղական ինքնակառավարման համակարգը մեր երկրի, մեր պետության հիմնաքարերից մեկն է:
««Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ստացել է դրական եզրակացություն:

Члены Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды почтили минутой молчания память депутата НС РА, члена комиссии М.Асатряна.
10 ноября комиссия обсудила во втором чтении проект о внесении изменений и дополнения в закон “О местном самоуправлении в городе Ереване”.
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА В.Тертерян отметил, что согласно действующему закону акты Совета старейшин размещаются на официальном сайте мэрии в течение недели после их принятия. "Предлагаем правовые акты мэра, нормативные индивидуальные и внутренние правовые акты Совета старейшин в недельный срок передать в уполномоченный орган для размещения их на едином сайте публикации нормативных правовых актов. При этом в те же сроки они будут размещены на официальном сайте мэрии. То есть почти все правовые акты города Еревана после их принятия будут опубликованы на едином сайте для публикации нормативных правовых актов ", - пояснил В.Тертерян.
10 ноября 1996 г. в РА впервые состоялись выборы местного самоуправления. С этого дня 10 ноября считается Днем ​​органов местного самоуправления. В связи с этим председатель Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды В.Галумян поздравил своих коллег, всех членов системы ОМС, подчеркнув, что система местного самоуправления является одной из краеугольных камней нашей страны, нашего государства.
Проект о внесении поправок в закон “О местном самоуправлении в городе Ереване" получил положительное заключение.