Նախագծի ընդունումը հնարավորություն կտա սոցիալական աջակցություն ստացող շուրջ 82 համայնքների եւ բնակավայրերի բնակիչներին շարունակել ստանալու փոխհատուցում բնական գազի, էլեկտրաէներգիայի, ոռոգման ջրի դիմաց, ինչպես նաեւ օգտվել ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված այլ փոխհատուցման ծրագրերից: Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը:
««Սահմանամերձ համայնքների սոցիալական աջակցության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` նոյեմբերի 10-ի նիստում:
Վերոնշյալ օրենքն ընդունվել է 2014 թվականին, օրենքի գործողության ժամկետը երկու անգամ երկարաձգվել է: Համաձայն գործող օրենքի` 2024 թվականի հունվարի 1-ից ժամկետն ավարտվում է: Նախագծով առաջարկվում է եւս 3 տարով երկարաձգել գործող օրենքի ժամկետը: «Ակնհայտ է, որ սոցիալական աջակցության կարիք սահմանամերձ բնակավայրերը դեռեւս ունեն»,- նշել է հիմնական զեկուցողը:

The adoption of the draft will give an opportunity to the residents of about 82 communities and settlements receiving social support as compensation for gas, electricity, water irrigation, as well as make use of the other compensation programmes by the decision of the RA Government. The RA Deputy Minister of Territorial Administration Vache Terteryan said this.
The draft law on Amending the law on Social support of border communities was debated in the first reading at the sitting of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection on November 10.
The abovementioned law was adopted in 2014, the term of the law in force was extended twice. According to the law in force, from January 1, 2024 the term ends. It is proposed by the draft to extend the term of the law in force for 3 years. “It is evident that the border settlements still need social support,” the key rapporteur noted.