Նախագծի ընդունումը հնարավորություն կտա սոցիալական աջակցություն ստացող շուրջ 82 համայնքների եւ բնակավայրերի բնակիչներին շարունակել ստանալու փոխհատուցում բնական գազի, էլեկտրաէներգիայի, ոռոգման ջրի դիմաց, ինչպես նաեւ օգտվել ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված այլ փոխհատուցման ծրագրերից: Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը:
««Սահմանամերձ համայնքների սոցիալական աջակցության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` նոյեմբերի 10-ի նիստում:
Վերոնշյալ օրենքն ընդունվել է 2014 թվականին, օրենքի գործողության ժամկետը երկու անգամ երկարաձգվել է: Համաձայն գործող օրենքի` 2024 թվականի հունվարի 1-ից ժամկետն ավարտվում է: Նախագծով առաջարկվում է եւս 3 տարով երկարաձգել գործող օրենքի ժամկետը: «Ակնհայտ է, որ սոցիալական աջակցության կարիք սահմանամերձ բնակավայրերը դեռեւս ունեն»,- նշել է հիմնական զեկուցողը:

“Принятие проекта позволит жителям около 82 общин и поселений, получающих социальную помощь, продолжать получать возмещение за природный газ, электроэнергию, оросительную воду, а также пользоваться другими компенсационными программами, определенными решением Правительства РА”, - отметил заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА В.Тертерян.
10 ноября проект о внесении изменения в закон “О социальной поддержке приграничных общин" обсуждался в первом чтении на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды.
Вышеупомянутый закон был принят в 2014 г., срок действия его продлевался дважды. Согласно действующему документу, срок истекает 1 января 2024 г. Проектом предлагается пролонгировать действие закона еще на 3 года. "Очевидно, что приграничные поселения все еще нуждаются в социальной поддержке", - отметил основной докладчик.