Նախագծի նպատակն է համահարթեցնել համայնքների եկամտային ունակությունները` հաշվի առնելով համայնքների ծախսային կարիքները: ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` նոյեմբերի 10-ի նիստում այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը:
Հանձնաժողովականներն առաջին ընթերցմամբ քննարկել են ««Ֆինանսական համահարթեցման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Վաչե Տերտերյանը տեղեկացրել է, որ «Ֆինանսական համահարթեցման մասին» օրենքի անցումային դրույթների պահանջը երեք անգամ երկարացվել է: Նա նշել է, որ օրենքից կհանվեն անցումային դրույթները: Հիմնական զեկուցողի խոսքով արվել են մի քանի նոր շեշտադրումներ. առաջինը` մինչեւ 3500 բնակչություն ունեցող համայնքներին դոտացիոն ֆոնդից կտրվի 50 մլն դրամ: Երկրորդը` համայնքների սահմանամերձ բնակավայրերից   յուրաքանչյուրին կհատկացվի լրացուցիչ 5 մլն դրամ, եւ երրորդը` աճել է մարզկենտրոնից եւ Երեւանից հեռավորության գործակիցը, որն էլ կազդի դոտացիա ստանալու գումարի ավելացմանը:
Վաչե Տերտերյանը տեղեկացրել է, որ փոփոխվել են նաեւ համայնքների բարձրադիրության գործակիցները:
Հանձնաժողովն օրենքի նախագծին տվել է դրական եզրակացություն եւ առաջարկել ԱԺ-ի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումն անցկացնել առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո` 24-ժամվա ընթացքում:

“Целью проекта является выравнивание доходов общин с учетом их потребностей в расходах”, - отметил 10 ноября заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА В.Тертерян на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды.
Члены комиссии обсудили в первом чтении проект о внесении изменений и дополнений в закон “О финансовом выравнивании”.
В.Тертерян сообщил, что требования переходных положений вышеуказанного закона продлевались трижды. Он отметил, что из документа будут удалены переходные положения. По словам основного докладчика, расставлен ряд новых акцентов: во-первых, из дотационного фонда будет выделено 50 млн драмов общинам с населением до 3500 человек; во-вторых, каждому из приграничных населенных пунктов общин будет выделено дополнительно по 5 млн драмов; в-третьих, увеличился коэффициент удаленности от областного центра и Еревана, что повлияет на увеличение суммы дотации.
В.Тертерян проинформировал, что изменены также высотные коэффициенты общин.
Комиссия вынесла положительное заключение по законопроекту и предложила провести его обсуждение в НС во втором чтении в течение 24 часов после его принятия в первом чтении.