Նախագծի նպատակն է համահարթեցնել համայնքների եկամտային ունակությունները` հաշվի առնելով համայնքների ծախսային կարիքները: ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` նոյեմբերի 10-ի նիստում այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը:
Հանձնաժողովականներն առաջին ընթերցմամբ քննարկել են ««Ֆինանսական համահարթեցման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Վաչե Տերտերյանը տեղեկացրել է, որ «Ֆինանսական համահարթեցման մասին» օրենքի անցումային դրույթների պահանջը երեք անգամ երկարացվել է: Նա նշել է, որ օրենքից կհանվեն անցումային դրույթները: Հիմնական զեկուցողի խոսքով արվել են մի քանի նոր շեշտադրումներ. առաջինը` մինչեւ 3500 բնակչություն ունեցող համայնքներին դոտացիոն ֆոնդից կտրվի 50 մլն դրամ: Երկրորդը` համայնքների սահմանամերձ բնակավայրերից   յուրաքանչյուրին կհատկացվի լրացուցիչ 5 մլն դրամ, եւ երրորդը` աճել է մարզկենտրոնից եւ Երեւանից հեռավորության գործակիցը, որն էլ կազդի դոտացիա ստանալու գումարի ավելացմանը:
Վաչե Տերտերյանը տեղեկացրել է, որ փոփոխվել են նաեւ համայնքների բարձրադիրության գործակիցները:
Հանձնաժողովն օրենքի նախագծին տվել է դրական եզրակացություն եւ առաջարկել ԱԺ-ի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումն անցկացնել առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո` 24-ժամվա ընթացքում:

The aim of the draft is to equalize the income capabilities of the communities, taking into consideration the expenditure needs of the communities. The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan said this at November 10 sitting of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection.
The Committee members debated the draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on Financial Equalization in the first reading.
Vache Terteryan informed that the requirement of transitional provisions of the law on Financial Equalization was extended three times. He noted that the transitional provisions will be removed from the law. According to the key rapporteur, several new emphases were made: Firstly, 50 million drams will be given from the subsidy fund to the communities with up to 3.500 residents. Secondly, an additional 5 million drams will be allocated to each of the communities’ border settlements, and thirdly, the coefficient of distance from the regional center and Yerevan has increased, which will affect the increase in the amount of subsidy.
Vache Terteryan informed that the altitude coefficients of the communities were also changed.
The Committee endorsed the draft law and proposed to hold the NA debate in the second reading within 24 hours after its adoption in the first reading.