Նախաձեռնությամբ փոփոխվում են ներմուծման ժամանակ տրանսպորտային միջոցների գծով հաշվարկվող բնապահպանական հարկի դրույքաչափերը
Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է սահմանել ավելացված արժեքի հարկի հաշվարկման առանձնահատկություններ թեթեւ մարդատար մեքենաների ձեռքբերման արժեքից ցածր գնով վաճառքների դեպքում: Նաեւ սահմանվում են համախառն եկամտի հաշվարկման առանձնահատկություններ նույն թեթեւ մարդատար ավտոմեքենաների մասով: Փոփոխության են ենթարկվում ներմուծման ժամանակ տրանսպորտային միջոցների գծով հաշվարկվող բնապահպանական հարկի դրույքաչափերը: Այս մասին ասել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Կարեն Թամազյանը նոյեմբերի 14-ի ԱԺ նիստում:
Պատգամավորներն առաջին ընթերցմամբ քննարկել են Կառավարության հեղինակած «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
«Մասնավորապես, ԱԱՀ-ի գծով նախատեսվում է կանխարգելել ԱՏԳ ԱԱ 8703 ծածկագրին դասվող տրանսպորտային միջոցների` ՀՀ տարածքում օտարման ժամանակ առաջացող ԱԱՀ-ի բացասական տարբերության հաշվանցումը: Շահութահարկի մասով նախատեսվում է սահմանել նույն ծածկագրին դասվող տրանսպորտային միջոցների օտարումից համախառն եկամուտի հաշվեգրման առանձին կանոն` ձեռքբերման արժեքի նկատմամբ կիրառելով 1,2 գործակից: Նաեւ նախատեսվում են շրջակա միջավայրին վնաս պատճառող ԱՏԳ 8702, 8703, 8704, 8705 ծածկագրերին դասվող տրանսպորտային միջոցների մասով սահմանված բնապահպանական հարկի դրույքաչափերի փոփոխություններ»,- ասել է զեկուցողը:
Նախագծով առաջարկվող կարգավորումներն ուժի մեջ կմտնեն 2023 թվականի դեկտեմբերի 1-ից, իսկ բնապահպանական հարկի դրույքաչափերի փոփոխությունները` 2024 թվականի հուլիսի 1-ից:
Զեկուցողը, պատասխանելով պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հարցին, ընդգծել է. «Եթե ֆիզիկական անձը ներմուծում է իր մեքենան, իրականացնում մաքսային ձեւակերպում եւ կազմակերպություն կամ անհատ  ձեռնարկատեր չէ, այսինքն` չկա առեւտրային նպատակ, ապա առաջարկվող 1,2 գործակիցն իր նկատմամբ կիրառելի չէ»:
Գլխադասային` ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Դավիթ Առուշանյանը: Պատգամավորը հորդորել է կողմ քվեարկել նախաձեռնությանը: ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է օրենքի նախագիծը:

Инициативой изменяются ставки экологического налога для транспортных средств при импорте
“Инициатива предлагает определить особенности расчета НДС при реализации легковых автомобилей по цене ниже покупной. Также определены особенности расчета валового дохода для тех же легковых автомобилей. Ставки экологического налога, рассчитанные для транспортных средств при импорте, могут быть изменены”, -   отметил заместитель председателя Комитета государственных доходов (КГД) К.Тамазян на заседании НС 14 ноября.
В первом чтении депутаты обсудили предложенный правительством законопроект о внесении поправок в Налоговый кодекс РА.
"В частности, по части НДС намечается предотвратить зачет отрицательной разницы НДС, возникающей при реализации транспортных средств, классифицированных по коду АА 8703, на территории Республики Армения. Что касается налога на прибыль, то планируется установить отдельное правило начисления валового дохода от реализации однокодовых транспортных средств с применением коэффициента 1,2 к стоимости приобретения. Также предусматривается изменение ставок экологического налога для отнесенных к кодам 8702, 8703, 8704, 8705 транспортных средств, наносящих ущерб окружающей среде", - пояснил докладчик.
Предложенные проектом положения вступят в силу с 1 декабря 2023 г., а изменения ставок экологического налога – с 1 июля 2024 г.
Докладчик, отвечая на вопрос депутата С.Багратяна, подчеркнул: "Если физическое лицо ввозит свой автомобиль, осуществляет таможенное оформление и не является организацией или индивидуальным предпринимателем, т.е. не имеет коммерческой цели, то предлагаемый коэффициент 1,2 к нему не применим”.
Член комиссии Д.Арушанян представил положительное заключение Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам. Депутат призвал проголосовать за инициативу. НС приняло законопроект в первом чтении.