Պետական բյուջեի կատարման ընթացքում կառավարությունը, իր սահմանած կարգով, կարող է տվյալ տարվա պետական բյուջեի մասին օրենքով հաստատված հատկացումների ընդհանուր գումարի երեք տոկոսի սահմաններում վերաբաշխել տվյալ օրենքով սահմանված ինչպես ծրագրերի, այնպես էլ ծրագրերի միջոցառումների միջեւ՝ դրանց գծով օրենքով հաստատված հատկացումների գումարները, եթե տվյալ տարվա պետական բյուջեի մասին օրենքով այլ բան նախատեսված չէ:
Այս մասին ասել է հիմնական զեկուցող, ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանն ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 21-ի արտահերթ նիստում՝ քննարկման ներկայացնելով ««ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ փոխնախարարի՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի վերջին Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվել է ավելի քան հարյուր հազար քաղաքացի: Վերջիններիս սոցիալական եւ ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու նպատակով 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման ընթացքում ՀՀ կառավարությունն իրականացրել եւ շարունակում է իրականացնել մեծածավալ բյուջետային հատկացումներ, որոնք տվյալ տարվա պետական բյուջեով նախատեսված չեն եղել:
Վահան Սիրունյանի խոսքով 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման ընթացքում ՀՀ կառավարությունը կարիք ունի մեծածավալ չնախատեսված լրացուցիչ հատկացումներ եւ ծախսային վերաբաշխումներ իրականացնելու: Բացի այդ, մինչեւ տարեվերջ առկա է ռիսկ, որ մի շարք այլ ուղղություններով եւս կառաջանան ծախսերի վերաբաշխումներ կատարելու անհրաժեշտություններ: Արդյունքում, իրականացվող վերաբաշխումների ծավալները կգերազանցեն «ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին» օրենքով ՀՀ կառավարությանը տրված լիազորությունների շրջանակներում «ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքով հաստատված հատկացումների ընդհանուր գումարի երեք տոկոսի վերաբաշխումների սահմանաչափը:
Փոխնախարարի հավաստմամբ առաջարկվող փոփոխությամբ Կառավարությանը հնարավորություն կընձեռվի 2023 թվականի պետական բյուջեի շրջանակում իրականացնել եւս 3 տոկոս՝ 77.7 մլրդ դրամի վերաբաշխումներ:

Правительство при исполнении государственного бюджета в установленном им порядке может перераспределять суммы ассигнований, утвержденных законом на данный год, между программами и мероприятиями программ, определенными законом, в пределах 3% от общей суммы ассигнований, утвержденных законом о госбюджете данного года, если для госбюджета данного года иное не предусмотрено законом.
Об этом 21 ноября заявил основной докладчик заместитель министра финансов РА В.Сирунян на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, представляя к обсуждению проект о внесении дополнения в закон “О Государственном бюджете РА 2023”.
Согласно замминистра, в конце сентября 2023 г. из Нагорного Карабаха были насильственно перемещены более ста тысяч граждан. Правительство РА для оказания социальной и финансовой поддержки переселенцам при исполнении госбюджета 2023 г. реализовало и продолжает осуществлять масштабные бюджетные ассигнования, не запланированные в государственном бюджете данного года.
По Сируняну, в ходе исполнения госбюджета 2023 г. правительству необходимо осуществить масштабные внеплановые дополнительные ассигнования и перераспределение расходов. Помимо этого, до конца года существует риск возникновения необходимости перераспределения расходов и по ряду других направлений. В результате объемы перераспределений превысят лимит в 3% от общего объема ассигнований, утвержденный законом “О Государственном бюджете РА на 2023 г.” в рамках полномочий, предоставленных Правительству РА законом "О бюджетной системе РА".
По заверению замминистра, предлагаемым изменением правительству предоставляется возможность в рамках госбюджета на 2023 г. перераспределить еще 3% - 77,7 млрд драмов.