«ՀՀ շրջակա միջավայրի պահպանության ծառայության մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է կարգավորել պետական անտառներում, անտառային հողերում եւ բնության հատուկ պահպանվող տարածքներում օրենսդրության կիրառման նկատմամբ պետական հսկողության գործառույթներ իրականացնող պետական լիազոր մարմնի՝ շրջակա միջավայրի պահպանության ծառայության առանձնահատկությունների հետ կապված հարաբերությունները:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը, ԱԺ արտահերթ նիստում ներկայացնելով օրենսդրական փաթեթով առաջարկվող կարգավորումները, մանրամասնել է նման ծառայություն հիմնելու առաջնահերթությունը, այն է՝ գործող 8-ժամյա ծառայությունն առաջարկվում է դարձնել 24-ժամյա: Ըստ նախարարի՝ 8-ժամյա ծառայությունը ռիսկեր է պարունակում: Առաջարկվում է Անտառային կոմիտեի հիման վրա ստեղծել Շրջակա միջավայրի պահպանության ծառայություն, «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի եւ Ազգային պարկերը կառավարող 6 ՊՈԱԿ-ների պահպանությունն առանձնացնել: Նախատեսվում է ծառայողին օժտել նոր հնարավորություններով, որ վերջինս կարողանա իրավախախտման պարագայում այն արձանագրել, վարույթ հարուցել, վնաս հաշվել եւ վարչական իրավախախտումների շրջանակում կատարված ապօրինության դեպքում նաեւ տուգանք սահմանել: «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի 506 աշխատակիցների եւ Ազգային պարկերի պահպանության 345 աշխատակիցների հաստիքներն առաջարկվում է առանձնացնել եւ շուրջ 1176 հաստիքակազմ ունեցող նոր ծառայություն հիմնել:
Հարցուպատասխանի ձեւաչափում պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը հետաքրքրվել է՝ արդյո՞ք ծառայությունն ունենալու է բավարար ֆինանսական միջոցներ եւ ծառահատումների դեմ պայքարում հավասար վերահսկողություն իրականացվելո՞ւ է ե՛ւ մանր, ե՛ւ խոշոր ծառահատում իրականացնողների նկատմամբ: Նախարար Հակոբ Սիմիդյանը փաստել է, որ ծառայության զինման համար կան նախատեսված բյուջետային հատկացումներ, ակնկալվում է նաեւ միջազգային գործընկերների աջակցությունը: Նախատեսվում է ունենալ 3500 հատ ձայնի եւ ծխի տվիչ, որոնք յուրաքանչյուր խախտման դեպքում արձագանքելու են, իսկ տեխնիկական նկարող սարքերը տեղում ֆիքսելու են, թե ինչ է տեղի ունենում: Հակոբ Սիմիդյանի խոսքով ծառայության խնդիրը լինելու է կանխարգելիչ:
Պատգամավոր Արման Ղազարյանի հարցին ի պատասխան՝ նախարարը պարզաբանել է, որ նախնական տվյալներով ծառայությանն անհրաժեշտ է լինելու 5 մլրդ դրամ: Վերջնական հաշվարկը հնարավոր կլինի կատարել, երբ ենթաօրենսդրական ակտով հաստատվի կառուցվածքը:
Պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը, կարեւորելով նախաձեռնությունը եւ որակյալ ծառայություն ունենալու հանգամանքը, նշել է, որ ներկայացված փաթեթով մի շարք հիմնարար հարցեր մնում են անպատասխան, օրինակ՝ խախտում կատարած անձի ձերբակալման ու ազատությունից զրկման իրավունքների իրացման, ոստիկանության հետ համագործակցության, քաղաքացիների իրավունքները չոտնահարելու հարցերը եւ այլն:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության տեսակետը ներկայացնելով՝ Արծվիկ Մինասյանն ընդգծել է, որ, այո՛, անտառային տարածքների եւ հողերի մասով չկա պատշաճ պահպանման համակարգ: Անդրադառնալով ջրային ավազանների, կենսաբանական հուշարձանների, հատուկ պահպանվող տարածքների մասով պահպանության առանձնահատկություններին՝ խմբակցության քարտուղարը կարեւորել է ծառայության գործառույթների հստակեցումը, որ համակարգն արդյունավետ գործի:

It is proposed to create an Environmental Protection Service
The draft law on the RA Environmental Protection Service proposes to regulate the relations regarding the features of the environmental protection service of the state authorized body performing the functions of state control over the application of legislation in state forests, forest lands and specially protected areas of nature.
The RA Minister of Environment Hakob Simidyan, while presenting the regulations proposed by the legislative package at the NA extraordinary sitting, detailed the priority of establishing such a service, that is, it is proposed to amend the existing 8-hour service to 24-hour. According to the Minister, the 8-hour service contains risks. It is proposed to separate the positions of 506 employees of Hayantar SNCO and 345 employees of National Parks Protection and establish a new service with around 1176 employees.
In the Q&A session, the MP Gegham Nazaryan inquired whether the service will have sufficient financial resources and whether there will be equal control over both small and large tree fellers in the fight against tree felling. The Minister Hakob Simidyan stated that there are planned budget allocations for arming the service, the support of the international partners is also expected.
In response to the MP Arman Ghazaryan’s question, the Minister explained that according to preliminary data, the service will need 5 billion drams. The final calculation will be possible when the structure is approved by the sub-legislative act.
The deputy Artsvik Minasyan, emphasizing the initiative and the circumstance of having a quality service, noted that a number of fundamental questions remain unanswered with the presented package, for example, the issues of exercising the rights of arresting and depriving the person who committed a violation, cooperating with the police, not violating the rights of citizens, etc.
Presenting the viewpoint of the RA NA Armenia Faction, Artsvik Minasyan underlined that, yes, there is no proper conservation system for forest areas and lands. Referring to the features of protection of water basins, biological monuments, specially protected areas, the Secretary of the Faction highlighted the clarification of the functions of the service so that the system works effectively.