Նախաձեռնության ընդունումը պայմանավորված է էլեկտրական շարժիչով աշխատող տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը եւ օտարումն ավելացված արժեքի հարկից ազատելու մասով գործող օրենսդրական նորմը եւս մեկ տարով երկարացնելու անհրաժեշտությամբ. ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը` նոյեմբերի 21-ի ԱԺ արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ՀՀ հարկային օրենսգրքում առաջարկվող լրացումը:
Զեկուցողի խոսքով ներկայումս վերոնշյալ տրանսպորտային միջոցներն ազատված են ավելացված արժեքի հարկի վճարումից մինչեւ 2024 թվականի հունվարի 1-ը: «Նախագծով նախատեսվում է ավելացված արժեքի հարկից ազատման արտոնությունը երկարաձգել եւս մեկ տարով` մինչեւ 2025 թվականի հունվարի 1-ը»,- ընդգծել է Նարեկ Տերյանը:
Փոխնախարարի խոսքով 2022 թվականի մարտի 17-ին ԵԱՏՄ հանձնաժողովի որոշմամբ Հայաստանին հատկացվել է էլեկտրական շարժիչով աշխատող տրանսպորտային միջոցների ներմուծման սակագնային քվոտա. 2022 թվականի համար նախատեսվել է հատկացնել 7000 հատ, 2023 թվականի համար` 8000 հատ չափաքանակներով, որի շրջանակում կիրառվում է ներմուծման մաքսատուրքի 0 տոկոս դրույքաչափ:
«ԱԱՀ-ի եւ մաքսատուրքի վճարումից ազատման արդյունքում աճել են էլեկտրական շարժիչով աշխատող տրանսպորտային միջոցների Հայաստան ներմուծման ծավալները: 2023 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին երրորդ երկրներից քվոտայի շրջանակում ներմուծումը կազմել է մոտ 4496 միավոր, ինչը 2022 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 2 անգամ»,- մանրամասնել է զեկուցողը:
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին` փոխնախարարը նշել է, որ Կառավարությունը քայլեր է ձեռնարկում նպաստելու էլեկտրական շարժիչով աշխատող տրանսպորտային միջոցների ավելացմանը եւ համապատասխան ենթակառուցվածքների զարգացմանը:
ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը հետաքրքրվել է, թե արդյոք քայլեր ձեռնարկվում են լիցքավորման կայանների տեղադրման ստանդարտների ապահովման ուղղությամբ` ընդգծելով. «Այդ ենթակառուցվածքները նույնպես պետք է զարգանան, այլապես մեքենաների մասով արտոնությունները հետագայում կարող են նաեւ խնդիրներ առաջացնել»: Զեկուցողը նշել է, որ լիցքավորման կայանների տեղադրման հարցը թեեւ որոշում է համայնքային իշխանությունը, սակայն այն նաեւ ներառված է Կառավարության կողմից մշակվող համալիր ծրագրում:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Նարեկ Ղահրամանյանը: Նրա խոսքով քննարկման փուլում է նաեւ էլեկտրական շարժիչով աշխատող ավտոբուսների, բեռնատարների եւ շինարարական տեխնիկայի ներմուծման հարկից ազատելու հարցը:
Պատգամավորները ողջունել են նախաձեռնությունը, խոսել ծառայողական մեքենաներն էլեկտրական շարժիչով աշխատող մեքենաներով փոխարինելու անհրաժեշտությունից: Զեկուցողը նշել է, որ արդեն կան մի շարք գերատեսչություններ, որոնք ձեռք են բերում նման մեքենաներ:

Принятие инициативы связано с необходимостью продлить еще на один год действующую правовую норму об освобождении от НДС ввоза и отчуждения транспортных средств с электродвигателем. Об этом 21 ноября сообщил заместитель министра экономики РА Н.Терян, представляя на внеочередном заседании НС к обсуждению в первом чтении предлагаемое дополнение в Налоговый кодекс РА
По словам докладчика, в настоящее время указанные транспортные средства освобождены от уплаты НДС до 1 января 2024 г. "Согласно проекту, намечается продлить освобождение от НДС еще на год, до 1 января 2025 г.", - подчеркнул Н.Терян.
По словам замминистра, 17 марта 2022 г. решением Комиссии ЕАЭС Армении была выделена тарифная квота на импорт электромобилей. На 2022 г. – 7 тыс. единиц, на 2023 – 8 тыс. единиц, в рамках которых применяется нулевая ставка ввозной пошлины.
“В результате освобождения от НДС и таможенных пошлин объемы импорта электромобилей в Армению увеличились. В январе-ноябре 2023 г. импорт из третьих стран в рамках квоты составил около 4496 единиц, что увеличилось в 2 раза по сравнению с аналогичным периодом 2022 г.", - уточнил докладчик.
Отвечая на вопросы депутатов, замминистра отметил, что правительство предпринимает шаги по содействию увеличению количества электромобилей и развитию соответствующих инфраструктур.
Вице-спикер НС А.Аршакян, поинтересовавшись, предпринимаются ли шаги по обеспечению норм установки зарядных станций, подчеркнул: “Эти инфраструктуры тоже должны развиваться, иначе льготы по автомобилям также могут вызвать проблемы в будущем”. Докладчик отметил, что хотя вопрос установки зарядных станций решает общинная власть, он также включен в разрабатываемую правительством комплексную программу.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам представил член комиссии Н.Каграманян. По его словам, также обсуждается вопрос освобождения от налога импорта электробусов, грузовых автомобилей и строительной техники.
Депутаты приветствовали инициативу, коснулись необходимости замены служебных автомобилей на электромобили. Докладчик отметил, что уже есть ряд ведомств, которые закупают подобные автомобили.