Նախաձեռնության ընդունումը պայմանավորված է էլեկտրական շարժիչով աշխատող տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը եւ օտարումն ավելացված արժեքի հարկից ազատելու մասով գործող օրենսդրական նորմը եւս մեկ տարով երկարացնելու անհրաժեշտությամբ. ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը` նոյեմբերի 21-ի ԱԺ արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ՀՀ հարկային օրենսգրքում առաջարկվող լրացումը:
Զեկուցողի խոսքով ներկայումս վերոնշյալ տրանսպորտային միջոցներն ազատված են ավելացված արժեքի հարկի վճարումից մինչեւ 2024 թվականի հունվարի 1-ը: «Նախագծով նախատեսվում է ավելացված արժեքի հարկից ազատման արտոնությունը երկարաձգել եւս մեկ տարով` մինչեւ 2025 թվականի հունվարի 1-ը»,- ընդգծել է Նարեկ Տերյանը:
Փոխնախարարի խոսքով 2022 թվականի մարտի 17-ին ԵԱՏՄ հանձնաժողովի որոշմամբ Հայաստանին հատկացվել է էլեկտրական շարժիչով աշխատող տրանսպորտային միջոցների ներմուծման սակագնային քվոտա. 2022 թվականի համար նախատեսվել է հատկացնել 7000 հատ, 2023 թվականի համար` 8000 հատ չափաքանակներով, որի շրջանակում կիրառվում է ներմուծման մաքսատուրքի 0 տոկոս դրույքաչափ:
«ԱԱՀ-ի եւ մաքսատուրքի վճարումից ազատման արդյունքում աճել են էլեկտրական շարժիչով աշխատող տրանսպորտային միջոցների Հայաստան ներմուծման ծավալները: 2023 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին երրորդ երկրներից քվոտայի շրջանակում ներմուծումը կազմել է մոտ 4496 միավոր, ինչը 2022 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 2 անգամ»,- մանրամասնել է զեկուցողը:
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին` փոխնախարարը նշել է, որ Կառավարությունը քայլեր է ձեռնարկում նպաստելու էլեկտրական շարժիչով աշխատող տրանսպորտային միջոցների ավելացմանը եւ համապատասխան ենթակառուցվածքների զարգացմանը:
ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը հետաքրքրվել է, թե արդյոք քայլեր ձեռնարկվում են լիցքավորման կայանների տեղադրման ստանդարտների ապահովման ուղղությամբ` ընդգծելով. «Այդ ենթակառուցվածքները նույնպես պետք է զարգանան, այլապես մեքենաների մասով արտոնությունները հետագայում կարող են նաեւ խնդիրներ առաջացնել»: Զեկուցողը նշել է, որ լիցքավորման կայանների տեղադրման հարցը թեեւ որոշում է համայնքային իշխանությունը, սակայն այն նաեւ ներառված է Կառավարության կողմից մշակվող համալիր ծրագրում:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Նարեկ Ղահրամանյանը: Նրա խոսքով քննարկման փուլում է նաեւ էլեկտրական շարժիչով աշխատող ավտոբուսների, բեռնատարների եւ շինարարական տեխնիկայի ներմուծման հարկից ազատելու հարցը:
Պատգամավորները ողջունել են նախաձեռնությունը, խոսել ծառայողական մեքենաներն էլեկտրական շարժիչով աշխատող մեքենաներով փոխարինելու անհրաժեշտությունից: Զեկուցողը նշել է, որ արդեն կան մի շարք գերատեսչություններ, որոնք ձեռք են բերում նման մեքենաներ:

Executive proposes to extend tax relief for electric vehicles for another year
The adoption of the initiative is conditioned by the necessity to extend the current legal norm for one more year on exempting the import and alienation of electric vehicles from value added tax (VAT): the RA Deputy Minister of Economy Narek Teryan said this presenting the proposed addendum to the Tax Code of the Republic of Armenia for debate in the first reading at the NA extraordinary sitting on November 21.
According to the rapporteur, currently the above-mentioned vehicles are exempted from the payment of the value added tax until January 1, 2024. “According to the draft, it is planned to extend the exemption from value added tax for another year, until January 1, 2025,” Narek Teryan underlined.
Answering the MPs' questions, the Deputy Minister noted that the Government is taking steps to promote the increase of electric vehicles and the development of relevant infrastructures.
The NA Vice President Hakob Arshakyan inquired whether steps are being taken to ensure the installation standards of charging stations, underscoring. “These infrastructures must also be developed, otherwise privileges regarding cars may also cause problems in the future.” The rapporteur mentioned that although the issue of installation of charging stations is decided by the community authority, it is also included in the complex programme elaborated by the Government.
The endorsement of the Standing Committee on Economic Affairs was presented by the Committee member Narek Ghahramanyan. According to him, the issue of exempting electric motor buses, trucks and construction equipment from import tax is also under debate.
The MPs welcomed the initiative and talked about the need to replace the official state cars with electric powered cars. The rapporteur noted that there are already a number of institutions that purchase such vehicles.