Օրենսդրական փաթեթի նպատակն է ընդլայնել համայնքային բյուջեի կառավարման շրջանակը եւ հնարավորություն տալ համայնքային իշխանություններին կայացնելու ինքնուրույն որոշումներ. այս մասին ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը նշել է ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 21-ի արտահերթ նիստում: Փոխնախարարը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել «ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին» եւ կից օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
Վաչե Տերտերյանը նշել է, որ առաջարկվում են համապատասխան տոկոսներ ամրագրել, ըստ որոնց՝ հնարավոր կլինի մասհանումներ կատարել պահուստային ֆոնդ, եւ համայնքները կկարողանան իրականացնել ավելի շատ ծրագրեր:
Օրենսդրական նախագծերի փաթեթի ընդունմամբ կկանխվի Արարատյան արտեզյան ավազանի ստորերկրյա ջրային ռեսուրսների հյուծումը, ինչպես նաեւ նախագծերի ընդունումը կնպաստի փակ շրջանառու համակարգերի ներդրման խնդիրների կարգավորմանը եւ «փակ շրջանառու համակարգ» հասկացության հստակեցմանը: Այս մասին ասել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը՝ ներկայացնելով «ՀՀ ջրային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը: Այն քննարկվել է երկրորդ ընթերցմամբ:
Հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանը ներկայացրել է որոշ տեխնիկական առաջարկություններ, այդ թվում՝ լրացում «ՀՀ ջրային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքում: Այն, մասնավորապես, վերաբերում է ջրային ռեսուրսների կառավարման եւ պահպանության հարցին:
Հակոբ Սիմիդյանի խոսքով նման քննարկումներ տեղի են ունեցել եւ նախատեսվել է 2024 թվականի հունվարի 1-ից սահմանել, որ բոլոր ջրօգտագործողներն առցանց ջրահաշվիչ սարքեր ունենային, որոնք հնարավորություն կտան առցանց հետեւելու յուրաքանչյուր ջրօգտագործողի ջրօգտագործման համապատասխանությանը: Կառավարությունն ընդունել է այդ առաջարկը, որով պայմանավորված սահմանվել են փոփոխություններ Վարչական իրավախախտումների մասին օրենսգրքում:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է նաեւ «ՀՀ շրջակա միջավայրի պահպանության ծառայության մասին» եւ կից օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանի խոսքով նախարարությունը նպատակահարմար է գտել այս ծառայությունը հիմնելու՝ ծառայողի նոր հնարավորություններով եւ իրավունքներով: Նա տեղեկացրել է, որ ծառայողներն ապահովված կլինեն համապատասխան համազգեստով, կարողություններով եւ անհրաժեշտ տեխնիկայով: Կգործի 24-ժամյա հսկողություն:
«Այս ծառայությունը կզբաղվի ոչ միայն անտառների եւ ծառերի պահպանությամբ, այլ նաեւ կենսաբազմազանության պահպանությամբ, պահպանվող տարածքների նկատմամբ ապօրինությունների կանխարգելմամբ»,- ասել է նախարարը:
Հակոբ Սիմիդյանը տեղեկացրել է, որ քննարկումների ընթացքում Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանն առաջարկել է ՀՀ շրջակա միջավայրի պահպանության ծառայությունն անվանափոխել էկոպարեկային ծառայության, ինչն ընդունվել է:

“Цель законодательного пакета – расширение сферы управления общинным бюджетом и предоставление муниципальным властям возможности принимать независимые решения”, - подчеркнул заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА В.Тертерян 21 ноября на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды при обсуждении во втором чтении пакета о внесении поправок в закон "О бюджетной системе РА" и смежные законы.
В.Тертерян отметил, что предлагается установить соответствующие проценты, согласно которым можно будет осуществлять отчисления в резервный фонд, и общины смогут реализовать больше проектов.
Министр окружающей среды РА А.Симидян, представляя во втором чтении пакет законопроектов о внесении изменений в Водный кодекс РА и в смежные законы, отметил, что принятие пакета предотвратит истощение ресурсов подземных вод Араратского артезианского бассейна, поспособствует урегулированию проблемы внедрения замкнутых систем циркуляции и уточнению понятия "замкнутая система циркуляции".
Председатель комиссии В.Галумян представил ряд технических рекомендаций, в том числе поправки в Водный кодекс РА, относящиеся к управлению и охране водных ресурсов.
По Симидяну, подобные обсуждения уже состоялись, и с 1 января 2024 г. намечается установление всеми водопользователями счетчиков воды, что позволит в режиме онлайн контролировать соблюдение режима водопользования каждым водопользователем. Правительство приняло это предложение, благодаря чему были внесены изменения в Кодекс об административных правонарушениях.
Во втором чтении комиссия обсудила также пакет о внесении изменений и дополнений в закон "О Службе охраны окружающей среды РА" и смежные законы.
По словам А.Симидяна, министерство сочло целесообразным создать эту службу с новыми возможностями и правами работника. Он сообщил, что сотрудники будут обеспечены соответствующей формой, навыками, необходимым оборудованием. Будет организовано круглосуточное наблюдение.
"Эта служба будет заниматься не только охраной лесов и деревьев, но и защитой биоразнообразия, предотвращением правонарушений в отношении охраняемых территорий", - пояснил министр.
Министр сообщил, что в ходе обсуждений председатель Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды В.Галумян предложил изменить название Службы охраны окружающей среды РА на Экопатрульную службу. Инициатива приняла.