Օրենսդրական փաթեթի նպատակն է ընդլայնել համայնքային բյուջեի կառավարման շրջանակը եւ հնարավորություն տալ համայնքային իշխանություններին կայացնելու ինքնուրույն որոշումներ. այս մասին ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը նշել է ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 21-ի արտահերթ նիստում: Փոխնախարարը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել «ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին» եւ կից օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
Վաչե Տերտերյանը նշել է, որ առաջարկվում են համապատասխան տոկոսներ ամրագրել, ըստ որոնց՝ հնարավոր կլինի մասհանումներ կատարել պահուստային ֆոնդ, եւ համայնքները կկարողանան իրականացնել ավելի շատ ծրագրեր:
Օրենսդրական նախագծերի փաթեթի ընդունմամբ կկանխվի Արարատյան արտեզյան ավազանի ստորերկրյա ջրային ռեսուրսների հյուծումը, ինչպես նաեւ նախագծերի ընդունումը կնպաստի փակ շրջանառու համակարգերի ներդրման խնդիրների կարգավորմանը եւ «փակ շրջանառու համակարգ» հասկացության հստակեցմանը: Այս մասին ասել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը՝ ներկայացնելով «ՀՀ ջրային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը: Այն քննարկվել է երկրորդ ընթերցմամբ:
Հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանը ներկայացրել է որոշ տեխնիկական առաջարկություններ, այդ թվում՝ լրացում «ՀՀ ջրային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքում: Այն, մասնավորապես, վերաբերում է ջրային ռեսուրսների կառավարման եւ պահպանության հարցին:
Հակոբ Սիմիդյանի խոսքով նման քննարկումներ տեղի են ունեցել եւ նախատեսվել է 2024 թվականի հունվարի 1-ից սահմանել, որ բոլոր ջրօգտագործողներն առցանց ջրահաշվիչ սարքեր ունենային, որոնք հնարավորություն կտան առցանց հետեւելու յուրաքանչյուր ջրօգտագործողի ջրօգտագործման համապատասխանությանը: Կառավարությունն ընդունել է այդ առաջարկը, որով պայմանավորված սահմանվել են փոփոխություններ Վարչական իրավախախտումների մասին օրենսգրքում:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է նաեւ «ՀՀ շրջակա միջավայրի պահպանության ծառայության մասին» եւ կից օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանի խոսքով նախարարությունը նպատակահարմար է գտել այս ծառայությունը հիմնելու՝ ծառայողի նոր հնարավորություններով եւ իրավունքներով: Նա տեղեկացրել է, որ ծառայողներն ապահովված կլինեն համապատասխան համազգեստով, կարողություններով եւ անհրաժեշտ տեխնիկայով: Կգործի 24-ժամյա հսկողություն:
«Այս ծառայությունը կզբաղվի ոչ միայն անտառների եւ ծառերի պահպանությամբ, այլ նաեւ կենսաբազմազանության պահպանությամբ, պահպանվող տարածքների նկատմամբ ապօրինությունների կանխարգելմամբ»,- ասել է նախարարը:
Հակոբ Սիմիդյանը տեղեկացրել է, որ քննարկումների ընթացքում Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանն առաջարկել է ՀՀ շրջակա միջավայրի պահպանության ծառայությունն անվանափոխել էկոպարեկային ծառայության, ինչն ընդունվել է:

The purpose of the legislative package is to expand the scope of community budget management and to enable community authorities to make independent decisions: The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan stated this at the extraordinary sitting of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection on November 21. The Deputy Minister presented the draft law on the RA Budget System and the legislative package designing amendments in the related laws for debate in the second reading.
Vache Terteryan mentioned that it is proposed to set appropriate percentages, according to which it will be possible to make deductions to the reserve fund, and the communities will be able to implement more programmes.
The adoption of the package of legislative drafts will prevent the depletion of underground water resources of the Ararat artesian basin. This was stated by the RA Minister of Environment Hakob Simidyan, who presented the draft law on Making Addendum to the RA Water Code and the attached package of draft laws. It was debated in the second reading.
The Committee Chair Vahe Ghalumyan presented some technical proposals, including an addendum to the law on Making Addendum to the RA Water Code. In particular, it refers to the management and protection of water resources.
According to Hakob Simidyan, such debates had been held and it is planned to establish from January 1, 2024, that all water users should have online water meters, which will enable online monitoring of water usage compliance of each water user. The Government accepted that proposal, due to which amendments were made to the Code of Administrative Offenses.
In the second reading, the Committee also debated the legislative package providing for amendments and addenda to the draft law on Environmental Protection Service of the Republic of Armenia and the related laws.
According to the key rapporteur, the RA Minister of Environment Hakob Simidyan, the Ministry found it expedient to establish this service with new opportunities and rights of the employee. He informed that the employees will be provided with appropriate uniforms, abilities and necessary equipment. 24-hour surveillance will be in place.
Hakob Simidyan informed that during the debates, the Chair of the Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection Vahe Ghalumyan proposed to change the name of the RA Environmental Protection Service to the Eco-Patrol Service, which was accepted.