Նախատեսվում է, որ այսուհետ անշարժ գույքերի նվիրատվության վերաբերյալ բոլոր գործարքները պարտադիր կանցնեն նոտարական վավերացում: Այս մասին Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 21-ին տեղի ունեցած արտահերթ նիստի ընթացքում ասել է Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը:
Ներկայացնելով «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը՝ Արա Մկրտչյանը հայտնել է, որ ոլորտային վիճակագրությունը վկայում է, որ օրենսդրական կարգավորումը նախատեսելիս հաշվի չեն առնվել գործարքների որոշ տեսակների առավել բարձր ռիսկայնությունը: Մասնավորապես, նվիրատվության գործարքների դեպքում առկա է գործարքի իրական նպատակը թաքցնելու, այն է՝ առքուվաճառքի գործարքը նվիրատվության գործարքի միջոցով քողարկելու ռիսկ:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը փոխնախարարից հետաքրքրվել է՝ ինչպե՞ս է նոտարը ստուգելու՝ մարդը գույքը նվիրե՞լ է, թե՝ նվիրատվության գործքի անվան տակ վաճառել է այն:
Պատասխանելով հարցին՝ Արա Մկրտչյանն ասել է, որ այժմ գույքի նվիրատվության գործարքը վավերացնում է Կադաստրի կոմիտեն, որը գործարքն ու հաճախորդին ուսումնասիրելու իրավունք չունի՝ ի տարբերություն նոտարի:
«Ենթադրենք պաշտոնատար անձը բարձրարժեք գույք է նվիրում մի անձի, որի հետ ո՛չ բարեկամական, ո՛չ սոցիալական կապ ունի: Նոտարն այդ գործարքի մասին ազդակ պետք է փոխանցի համապատասխան մարմնին հետազոտություն իրականացվի՝ ինչո՞ւ է պաշտոնյան իր գույքը նվիրաբերում այլ մարդու»,- ասել է Արա Մկրտչյանը:
Քննարկման ընթացքում հարցեր են հնչել, որոնք վերաբերել են ռիսկերը կառավարելուն, նոր ռիսկեր ստեղծելուն, պետական ռեսուրսը ճիշտ օգտագործելուն, տուրքերին եւ վճարումներին ու նոտարների ծանրաբեռնվածությանը:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը նշել է, որ քաղաքացու կյանքում նախագիծը որեւէ բարդություն չպետք է առաջացնի: Նա նկատել է, որ օրենքի նախագիծը խորքային խնդիրներ է լուծելու:
Նախագծի հարակից զեկուցող, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանը նշել է, որ քննարկվող փոփոխությունները քաղաքացիների կյանքը որեւէ կերպ չեն բարդացնի, բացի նրանից, որ այսուհետ նվիրատվությունների գործարքի համար գումար կգանձվի:
««Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը եւս քննարկվել է հանձնաժողովի նիստում:
Առաջարկվող փոփոխություններով իրավական հիմքեր կսահմանվեն այն անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառումը ճանաչելու համար, որոնց վերաբերյալ տվյալները տեղեկատվական համակարգում ներառված են, սակայն պետական միասնական գրանցամատյանում գրառումներ առկա չեն:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանը կոչ է արել հանձնաժողովականներին կողմ քվեի արժանացնել նախագծերի փաթեթը:

21 ноября в ходе внеочередного заседания Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам заместитель министра юстиции А.Мкртчян отметил, что впредь все сделки по дарению недвижимого имущества будут подлежать обязательному нотариальному удостоверению.
Представляя проект закона о внесении изменения в Гражданский кодекс РА, А.Мкртчян отметил, что отраслевая статистика свидетельствует: при планировании законодательного регулирования не был учтен повышенный риск некоторых видов сделок. В частности, в случае сделок дарения существует риск сокрытия реальной цели сделки, т.е. маскировки сделки купли-продажи посредством сделки дарения.
Депутат фракции "Армения" Г.Назарян поинтересовался у замминистра, каким образом нотариус будет проверять, передал ли человек имущество в дар или продал его по договору дарения.
Отвечая на вопрос, А.Мкртчян пояснил, что теперь сделку дарения имущества утверждает Комитет кадастра, который, в отличие от нотариуса, не имеет права проверять сделку и клиента.
“Предположим, должностное лицо дарит ценное имущество человеку, с которым у него нет ни дружеских, ни социальных отношений. Нотариус должен сообщить о сделке в соответствующий орган и провести расследование, почему чиновник передает свое имущество другому лицу", - отметил замминистра.
В ходе обсуждения были подняты вопросы управления рисками, создания новых рисков, правильного использования государственных ресурсов, обязанностей и платежей, а также нагрузки нотариусов.
Председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян отметил, что проект не должен вызвать каких-либо осложнений в жизни граждан. Он отметил, что законопроект решит глубокие проблемы.
Содокладчик депутат фракции "Гражданский договор" А.Казарян отметила, что обсуждаемые изменения никоим образом не усложнят жизнь граждан, за исключением того, что отныне за сделку будет взиматься сумма.
На заседании комиссии также обсуждался проект о внесении дополнений в закон “О государственной регистрации юридических лиц, обособленных подразделений юридических лиц, учреждений и государственном учете индивидуальных предпринимателей” и в смежные законы.
Содокладчик депутат НС от фракции "Гражданский договор” Л. Минасян призвала членов комиссии проголосовать в пользу пакета проектов.