Նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է քրեակատարողական ծառայողների վերապատրաստման եւ հատուկ ուսուցման արդյունավետության բարձրացման ընթացքն ապահովելու հետ:
Այս մասին ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Լեւոն Բալյանն ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 23-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Քրեակատարողական ծառայության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ նրա՝ ներկայումս քրեակատարողական ծառայողի վերապատրաստման կամ հատուկ ուսուցման դասընթացների ավարտի հանձնվող ստուգարքի արդյունքում բացասական՝ «չստուգված» գնահատական ստանալու դեպքում օրենքով հստակ իրավական հետեւանքներ նախատեսված չեն: Արդյունքում ստացվում է, որ քրեակատարողական ծառայողի շարունակական կրթության արդյունավետության եւ մասնագիտական որակական գիտելիքների ու հմտությունների ապահովումը թողնված է քրեակատարողական ծառայողի հայեցողությանը, որը ո՛չ մասնագիտորեն, ո՛չ էլ իրավական առումով ճիշտ չէ:
Նշվել է, որ օրինագծի ընդունմամբ ակնկալվում է բարձրացնել քրեակատարողական ծառայողի շարունակական կրթության արդյունավետության մակարդակը:
Հարակից զեկուցող, պատգամավոր Արփինե Դավոյանը, կարեւորելով օրինագծի ընդունումը, գործընկերներին կոչ է արել կողմ քվեարկել:
Քննարկման արդյունքում հանձնաժողովականները դրական եզրակացություն են տվել օրենսդրական նախաձեռնությանը:

Необходимость принятия проекта обусловлена ​​обеспечением процесса повышения эффективности переподготовки и специальной подготовки сотрудников уголовно-исполнительных учреждений (УИУ).
Об этом 23 ноября сообщил заместитель министра юстиции РА Л.Балян, представляя в первом чтении проект о внесении дополнения в закон "Об уголовно-исполнительной службе" на очередном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
По его словам, в настоящее время при получении сотрудником УИУ отрицательной оценки в результате зачета, сдаваемого в завершение курсов переподготовки или специальной подготовки, закон не предусматривает четких правовых последствий. В итоге получается, что обеспечение эффективности непрерывного образования и профессионального качества знаний и навыков сотрудника УИУ остается на усмотрение работника исправительного учреждения, что как в профессиональном, так и правовом плане неверно.
Отмечено, что с принятием законопроекта ожидается повышение уровня эффективности непрерывного образования сотрудников УИУ.
Содокладчик депутат А.Давоян, подчеркнув важность принятия законопроекта, призвала коллег проголосовать за него.