Բարձր եմ գնահատում ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողի մանդատի կարեւորությունը եւ մարտահրավերներով լի այս ժամանակաշրջանում Հայաստան այցելելու առաքելությունը: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը Ճշմարտության, արդարության, հատուցման եւ չկրկնվելու երաշխիքների խթանման հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Ֆաբիան Սալվիոլիի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպման ընթացքում:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 23-ին, որին մասնակցել է Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Մարինա Ղազարյանը:
Աշխատանքային այցի շրջանակում ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողը՝ որպես անկախ փորձագետ, տարբեր գերատեսչությունների հետ հանդիպումների ընթացքում փորձում է վեր հանել անկախացումից հետո Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունները, որոնք վերաբերում են մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, վնասի հատուցման ինստիտուտին եւ անցումային արդարադատությանը:
Հերիքնազ Տիգրանյանը ներկայացրել է դատաիրավական համակարգում, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում իրականացած օրենսդրական բարեփոխումները: Մանրամասն քննարկվել են զինծառայողների սոցիալական երաշխիքների եւ փոխհատուցման մեխանիզմների շուրջ կատարվող աշխատանքները:
Հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքի անդամների սոցիալական պաշտպանության հարցերը մշտապես օրենսդիր եւ գործադիր մարմինների ուշադրության կենտրոնում են:

I highly appreciate the importance of the UN Special Rapporteur’s mandate and the mission of visiting Armenia in this period full of challenges. The Chair of the RA NA Standing Committee on Labor and Social Affairs Heriknaz Tigranyan said this during the meeting with the delegation led by the UN Special Rapporteur on the Promotion of Truth, Justice, Reparation and Guarantees of Non-Recurrence Fabian Savioli.
The meeting was held on November 23, where the member of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Marina Ghazaryan took part.
Within the framework of the working visit the UN Special Rapporteur, as an independent expert has been trying to highlight the events happening in Armenia since the independence, which refer to the protection of human rights, the institute of damage compensation and the transitional justice.
Heriknaz Tigranyan presented the legislative reforms implemented in the judicial system, the protection of human rights. The works being done on the servicemen’s social guarantees and compensation mechanisms were discussed in detail.
The Committee Chair underscored that the social protection issues of the servicemen and their family members are always in the center of attention of the legislative and executive bodies.