Բարձր եմ գնահատում ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողի մանդատի կարեւորությունը եւ մարտահրավերներով լի այս ժամանակաշրջանում Հայաստան այցելելու առաքելությունը: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը Ճշմարտության, արդարության, հատուցման եւ չկրկնվելու երաշխիքների խթանման հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Ֆաբիան Սալվիոլիի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպման ընթացքում:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 23-ին, որին մասնակցել է Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Մարինա Ղազարյանը:
Աշխատանքային այցի շրջանակում ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողը՝ որպես անկախ փորձագետ, տարբեր գերատեսչությունների հետ հանդիպումների ընթացքում փորձում է վեր հանել անկախացումից հետո Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունները, որոնք վերաբերում են մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, վնասի հատուցման ինստիտուտին եւ անցումային արդարադատությանը:
Հերիքնազ Տիգրանյանը ներկայացրել է դատաիրավական համակարգում, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում իրականացած օրենսդրական բարեփոխումները: Մանրամասն քննարկվել են զինծառայողների սոցիալական երաշխիքների եւ փոխհատուցման մեխանիզմների շուրջ կատարվող աշխատանքները:
Հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքի անդամների սոցիալական պաշտպանության հարցերը մշտապես օրենսդիր եւ գործադիր մարմինների ուշադրության կենտրոնում են:

“Высоко оцениваю важность мандата спецдокладчика ООН и миссии посещения Армении в этот полный вызовов период”, - отметила председатель Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам Э.Тигранян в ходе встречи с делегацией, возглавляемой специальным докладчиком ООН по вопросам продвижения истины, справедливости, компенсаций и гарантий неповторения Фабианом Сальвиоли.
В состоявшейся 23 ноября встрече приняла участие член Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам М.Казарян.
В рамках рабочего визита спецдокладчик ООН, как независимый эксперт, во время встреч с различными ведомствами старается осветить события, происходящие в Армении после обретения независимости, которые связаны с защитой прав человека, институтом компенсаций ущерба и правосудии переходного периода.
Э.Тигранян представила законодательные реформы, реализованные в судебно-правовой системе, в сфере защиты прав человека. Подробно обсуждена работа по социальным гарантиям и механизмам компенсации военнослужащим.
Председатель комиссии подчеркнула, что вопросы социальной защиты военнослужащих и членов их семей всегда в центре внимания законодательного и исполнительного органов.