ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 28-ին ընդունել է Լիտվա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ռայմունդաս Լոպատայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը կարեւորվել են Հայաստան-Լիտվա բարեկամական հարաբերությունները՝ հիմնված համանման պատմական փորձի վրա:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Լիտվայի ջանքերը՝ ուղղված Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների խորացմանը՝ երախտագիտություն հայտնելով հայ-ադրբեջանական սահմանին ԵՄ երկարաժամկետ դիտորդական առաքելության տեղակայման հարցում Լիտվայի անմիջական մասնակցության համար:
Զրույցի առանցքում են եղել ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով տեղահանված հայերին առնչվող խնդիրները, Լիտվայի կառավարության կողմից Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին տրամադրված մարդասիրական աջակցությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ Հայաստանի անվտանգության կարեւոր երաշխիքը ժողովրդավարությունն է, եւ մենք ակնկալում ենք Արեւմուտքի երկրների աջակցությունն այդ ժողովրդավարությունն առավել դիմակայուն դարձնելու գործում:
Նա ընդգծել է, որ մեր երկիրը շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու օրակարգին, որի կարեւոր մասն է ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը` որպես տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման եւ տնտեսական կապերի խթանման գործիք:

28 ноября Председатель НС А.Симонян принял делегацию, возглавляемую руководителем группы дружбы Литва-Армения Раймундасом Лопатой.
На встрече подчеркнуты дружественные отношения между Арменией и Литвой, основанные на схожем историческом опыте.
А.Симонян отметил, что Армения высоко ценит усилия Литвы по углублению отношений РА-ЕС, выразив признательность за непосредственное участие Литвы в размещении долгосрочной наблюдательной миссии ЕС на армяно-азербайджанской границе.
В беседе затронуты проблемы армян, депортированных вследствие азербайджанской агрессии, гуманитарное содействие, оказанное литовским правительством нашим соотечественникам – вынужденным   переселенцам из Нагорного Карабаха.
Спикер НС подчеркнул, что демократия – важная гарантия безопасности Армении, и мы ожидаем содействия стран Запада в повышении устойчивости демократии.
Он подчеркнул, что наша страна продолжает придерживаться повестки достижения мира, важной частью которой является проект “Перекресток мира”, представленный Правительством РА как инструмент установления мира и развития экономических связей в регионе.