ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 28-ին ընդունել է Լիտվա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ռայմունդաս Լոպատայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը կարեւորվել են Հայաստան-Լիտվա բարեկամական հարաբերությունները՝ հիմնված համանման պատմական փորձի վրա:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Լիտվայի ջանքերը՝ ուղղված Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների խորացմանը՝ երախտագիտություն հայտնելով հայ-ադրբեջանական սահմանին ԵՄ երկարաժամկետ դիտորդական առաքելության տեղակայման հարցում Լիտվայի անմիջական մասնակցության համար:
Զրույցի առանցքում են եղել ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով տեղահանված հայերին առնչվող խնդիրները, Լիտվայի կառավարության կողմից Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին տրամադրված մարդասիրական աջակցությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ Հայաստանի անվտանգության կարեւոր երաշխիքը ժողովրդավարությունն է, եւ մենք ակնկալում ենք Արեւմուտքի երկրների աջակցությունն այդ ժողովրդավարությունն առավել դիմակայուն դարձնելու գործում:
Նա ընդգծել է, որ մեր երկիրը շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու օրակարգին, որի կարեւոր մասն է ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը` որպես տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման եւ տնտեսական կապերի խթանման գործիք:

Alen Simonyan to Head of Lithuania-Armenia Friendship Group: We expect the support of the Western countries in making democracy more resistant
On November 28, the President of the RA National Assembly Alen Simonyan received the delegation led by the Head of the Lithuania-Armenia Friendship Group Raimundas Lopata.
At the meeting the Armenia-Lithuania friendly relations based on similar historical experience were highlighted.
Alen Simonyan underscored that Armenia highly appreciates the efforts of Lithuania aimed at deepening of Armenia-EU relations, expressing his gratitude to them for direct participation of Lithuania in the deployment of the EU long-term observation mission on the Armenian-Azerbaijani border.
The problems regarding the Armenians displaced because of the Azerbaijani aggression and the humanitarian support provided to our compatriots forcibly displaced from Nagorno Karabakh by the Government of Lithuania were at the core of the talk.
The RA NA President stressed that the important guarantee of Armenia’s security is democracy, and we expect the support of the Western countries in making that democracy more resistant.
He underlined that our country continues remaining faithful to reaching the agenda for peace, and its important part is the Crossroads of peace project presented by the RA Government as a tool for establishing peace and boosting economic ties in the region.