ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 29-ի հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել մի շարք օրենքների նախագծերին:
«Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ ՀՀ արդարարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը հիշեցրել է, որ առաջարկվում է վարչական պատասխանատվության առավել խիստ միջոցներ սահմանել շենքեր եւ շինություններ ինքնակամ կառուցելու, վերակառուցելու, տեղադրելու, առանց թույլտվության շինարարություն կամ տեղադրման թույլտվություն պահանջող շինարարական աշխատանքներ, առանց թույլտվության քանդում կամ ապամոնտաժում իրականացնելու, ինքնակամ կառույցի կասեցման դեպքում շենքեր եւ շինություններ ինքնակամ կառուցելը շարունակելու, ինչպես նաեւ կառուցապատումը համապատասխան քաղաքաշինական գործունեության համար սահմանված քաղաքաշինական նորմերով նախատեսված ժամկետներում չավարտելու համար:
Ըստ փոխնախարարի՝ առաջարկվում է ավելացնել օրենսգրքի 154-րդ եւ 154.1-րդ հոդվածներով սահմանված վարչական պատասխանատվություն սահմանող տուգանքի չափերը, քանի որ սահմանված իրավախախտումները կատարելուց եւ վարչական տույժի ենթարկվելուց հետո որոշ սուբյեկտներ շարունակում են վարչական իրավախախտում կատարել՝ նույնիսկ երկրորդ անգամ տույժի ենթարկվելուց հետո: Որոշ դեպքերում նշանակվող տույժերը երբեմն էականորեն ավելի պակաս են այդ իրավախախտումների կատարման կամ շարունակման դեպքերում ստացվող եկամուտներից, արդյունքում՝ սուբյեկտների համար նշանակված վարչական տույժը վճարելը, նույնիսկ՝ խախտման համար երկրորդ անգամ տույժի ենթարկվելն ավելի «շահավետ» է, քան իրավախախտում կատարելուց խուսափելը եւ քաղաքաշինական համապատասխան նորմերի պահպանումը:
Արմենուհի Հարությունյանի հավաստմամբ նախագծի ընդունմամբ ակնկալվում է, որ կբարելավվեն օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների պահպանումը, էականորեն կնվազեն շենքեր եւ շինություններ ինքնակամ կառուցելու, վերակառուցելու, տեղադրելու, կառուցապատումը համապատասխան քաղաքաշինական գործունեության համար սահմանված քաղաքաշինական նորմերով նախատեսված ժամկետներում չավարտելու դեպքերը:
Փոխնախարարը նաեւ ներկայացրել է վիճակագրական տվյալներ մարզերում տիրող իրավիճակի մասին: 2020-2023 թվականների ընթացքում պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ 4673 որոշում է կայացվել, որից 3427-ը՝ Երեւանում, 1246-ը՝ մարզերում:
Նշվել է, որ առաջին ընթերցումից հետո կատարվել է տեխնիկական բնույթի փոփոխություն:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը քննարկման է ներկայացրել ««Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթը:
Օրենսդրական նախաձեռնությամբ առաջարկվում է սահմանել էլեկտրոնային հարթակով ուղեւորափոխադրման ծառայության հասկացությունը, էլեկտրոնային հարթակներով ուղեւորների փոխադրման պատվերներ ձեւակերպող եւ փոխանցող կազմակերպությունների կամ անհատ ձեռնարկատերերի գործունեությունը կանոնակարգել «Գործունեության իրականացման ծանուցման մասին» օրենքով, էլեկտրոնային հարթակով ուղեւորափոխադրման ծառայությունների համար սահմանել պետական տուրք յուրաքանչյուր փոխադրման դեպքում, ինչպես նաեւ պատվերի վճարման էլեկտրոնային անդորրագրի տրամադրման պահանջ, վերանայել «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կանոնավոր ուղեւորափոխադրումների արտոնագրի տրամադրման գործընթացը եւ սահմանել կարգավորումների խախտումների դեպքում վարչական պատասխանատվության միջոցներ:
Ըստ նրա՝ առաջին ընթերցումից հետո հիմնականում կատարվել են տեխնիկական բնույթի փոփոխություններ:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ««Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՊԵԿ փոխնախագահ Արթուր Մանուկյանը նշել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում տեղի է ունեցել մեկ փոփոխություն, գրավոր առաջարկներ չեն եղել:

Положительное заключение по проектам законов во втором чтении
29 ноября на очередном заседании Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам обсудила и дала положительное заключение по ряду законопроектов во втором чтении.
Касаясь законопроекта о внесении изменений в Кодекс РА об административных правонарушениях, заместитель министра юстиции РА А.Арутюнян напомнила, что предлагается ужесточить меры административной ответственности за самовольное строительство, реконструкцию, монтаж зданий и сооружений, строительство без разрешения или строительные работы, требующие разрешения на монтаж, проведение сноса или демонтажа без разрешения, продолжение самовольного строительства зданий и сооружений при приостановлении самовольного сооружения и т.д.
По словам замминистра, предлагается увеличить размеры штрафов за административную ответственность, определенные ст.154-154.1 Кодекса, поскольку после совершения указанных правонарушений и наложения административного взыскания некоторые субъекты продолжают совершать административные правонарушения даже после того, как были оштрафованы во второй раз.
А.Арутюнян отметила, что с принятием проекта ожидается улучшение соблюдения требований, установленных законодательством, исключение случаев самовольного строительства, реконструкции зданий и сооружений, а также не завершения строительства в установленные сроки.
Заместитель министра также представила статистические данные о ситуации в регионах. В 2020-2023 гг. принято 4673 решения о привлечении к ответственности, из них 3427 – в Ереване, 1246 – в регионах.
Отмечено, что техническое изменение было внесено после первого чтения.
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА А.Симонян представил к обсуждению пакет поправок в закон “Об автомобильном транспорте” и смежные проекты.
Законодательная инициатива предлагает определить понятие услуги по перевозке пассажиров на электронной платформе, регулировать деятельность организаций или индивидуальных предпринимателей, формирующих и передающих заказы на перевозки пассажиров на электронных площадках, законом “Об уведомлении о деятельности”, установить государственную пошлину за услуги по перевозке пассажиров на электронной платформе за каждую перевозку, а также электронный заказ на оплату квитанции, пересмотреть порядок выдачи лицензии на регулярные пассажирские перевозки, определенный законом “О государственной пошлине”, установить меры административной ответственности при нарушении нормативных актов.
Согласно докладчику, после первого чтения были внесены в основном технические изменения.
Во втором чтении обсуждался проект о внесении дополнений в закон “О государственной пошлине”.
Зампредседателя КГД А.Манукян отметил, что между первым и вторым чтениями внесено одно изменение, письменных предложений не поступало.