Վերջին տարիներին արագ տեմպերով զարգանում եւ ընդլայնվում է խոշոր առեւտրային ցանցերի գործունեությունը: Առեւտրային ցանցերի մուտքը մի կողմից դրական ազդեցություն է ունեցել սպառողների շահերի տեսանկյունից՝ բարձրացնելով սպասարկման որակը, ապահովելով ապրանքների պահպանման պայմանները, գնումներ կատարելու համար առավել հաճելի միջավայրը, սակայն մյուս կողմից հանգեցրել է սպառողական ապրանքների կենտրոնացմանը: Մասնավորապես, մանրածախ առեւտրի ոլորտում առեւտրային ցանցերի բաշխվածությունն ու իրացման մեծ ծավալներն անհամաչափություն են ստեղծում առեւտրային ցանցերի եւ մատակարարների միջեւ գոյություն ունեցող բանակցային դիրքերի միջեւ, ինչն էլ իր հերթին առաջ է բերում այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են առեւտրային ցանցերի կողմից մատակարարների ընտրության հարցում խտրական մոտեցումների ցուցաբերումը, խտրական զեղչային քաղաքականության կիրառումը, գների անհիմն տատանումները, մատակարարներին իրականացվող վճարումների հետաձգումները, նոր տնտեսավարող սուբյեկտների մուտքի սահմանափակումը եւ այլն:
Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 29-ի հերթական նիստում ««Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթն առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելով քննարկման:
Ըստ նախարարի՝ հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ անհրաժեշտություն է առաջացել հավասարակշռելու առեւտրային ցանցերի եւ մատակարարների շահերը, զսպելու հնարավոր ռիսկերը եւ ապահովելու բարեխիղճ, արդար եւ մրցակցային միջավայր:
Նշվել է, որ բացի այդ, առեւտրային ցանցերի եւ մատակարարների միջեւ արդար առեւտրի կանոնների բացակայության պայմաններում տուժում են հատկապես գերփոքր, փոքր եւ միջին ընկերությունները, որոնք, իրենց բանակցային թույլ դիրքից ելնելով, ստիպված են լինում համաձայնել փաստացի առաջարկվող պայմաններին կամ կորցնել իրենց արտադրանքը սպառող խոշոր գործընկերներին:
Էկոնոմիկայի նախարարը փաստել է, որ վերոնշյալ խնդիրներն արձանագրվել են նաեւ Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի կողմից՝ առեւտրային ցանցերի գործունեության ոլորտում 2021 թվականին իրականացված ուսումնասիրության շրջանակում:
Նշվել է նաեւ, որ ««Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով կսահմանվեն առեւտրային ցանցի եւ մատակարարների հարաբերությունների ընդհանուր պահանջներ, կամրագրվի առեւտրային ցանցի պաշտոնական ինտերնետային կայքում հրապարակման ենթակա տեղեկատվության ցանկ, կնախատեսվեն մատակարարի ապրանքի ընտրության չափանիշները եւ պայմանները, նոր մատակարարների մուտքն առեւտրային ցանց:
Ըստ Վահան Քերոբյանի՝ նախագծերի փաթեթի ընդունման արդյունքում ակնկալվում է ստեղծել անհրաժեշտ, կանխատեսելի եւ որոշակի օրենսդրական հիմքեր առեւտրային ցանց-մատակարարներ հարաբերությունների, ինչպես նաեւ գյուղատնտեսական արտադրանքների իրացման շուկայի համար, որոնք կնպաստեն արդար առեւտրի իրականացմանը, այդ թվում՝ մրցակցային միջավայրի բարելավմանը եւ սպառողների իրավունքների պաշտպանության բարձրացմանը:

Предлагается урегулировать отношения торговая сеть – поставщики
В последние годы деятельность крупных торговых сетей развивается и расширяется быстрыми темпами. Вход торговых сетей дал положительный эффект с точки зрения интересов потребителей, с одной стороны, за счет повышения качества обслуживания, обеспечения условий хранения товаров, максимально благоприятных условий для совершения покупок, но, с другой стороны, привел к концентрации потребительских товаров. В частности, распространение коммерческих сетей в сфере розничной торговли и большие объемы продаж создают асимметрию существующих переговорных позиций между торговыми сетями и поставщиками, что в свою очередь приводит к таким проблемам, как дискриминационный подход со стороны торговых сетей при выборе поставщиков, дискриминационное применение политики скидок, необоснованные колебания цен, задержки платежей поставщикам, ограничения на вход новых хозяйствующих субъектов и т.д.
29 ноября об этом сообщил министр экономики РА В.Керобян на очередном заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам, представляя к обсуждению в первом чтении пакет проектов о внесении изменений и дополнений в законы “О защите экономической конкуренции" и “О торговле и услугах”.
По словам министра, учитывая вышеизложенное, необходимо сбалансировать интересы коммерческих сетей и поставщиков, ограничить возможные риски и обеспечить добросовестную, справедливую и конкурентную среду.
Отмечено, что, помимо этого, при отсутствии правил справедливой торговли между торговыми сетями и поставщиками особенно страдают микро-, малые и средние компании, которые, исходя из своей слабой переговорной позиции, вынуждены соглашаться на фактически предлагаемые условия или терять потребляющих их продукцию крупных партнеров.
Министр экономики заявил, что вышеупомянутые проблемы были зафиксированы и Комиссией по защите конкуренции в рамках исследования, проведенного в 2021 г. в сфере деятельности торговых сетей.
Отмечено также, что проект о внесении изменений в закон “О торговле и услугах” установит общие требования к торговой сети и отношениям с поставщиками, установит перечень информации, подлежащей публикации на официальном сайте торговой сети, определит критерии и условия выбора поставщика продукции, а также входа новых поставщиков в торговую сеть.
По Керобяну, в итоге принятия пакета проектов ожидается создание необходимых, предсказуемых и определенных правовых основ для отношений торговая сеть-поставщики, а также рынка сбыта сельхозпродукции, что будет способствовать справедливой торговле, включая улучшение конкурентной среды и усиление защиты прав потребителей.