Վերջին տարիներին արագ տեմպերով զարգանում եւ ընդլայնվում է խոշոր առեւտրային ցանցերի գործունեությունը: Առեւտրային ցանցերի մուտքը մի կողմից դրական ազդեցություն է ունեցել սպառողների շահերի տեսանկյունից՝ բարձրացնելով սպասարկման որակը, ապահովելով ապրանքների պահպանման պայմանները, գնումներ կատարելու համար առավել հաճելի միջավայրը, սակայն մյուս կողմից հանգեցրել է սպառողական ապրանքների կենտրոնացմանը: Մասնավորապես, մանրածախ առեւտրի ոլորտում առեւտրային ցանցերի բաշխվածությունն ու իրացման մեծ ծավալներն անհամաչափություն են ստեղծում առեւտրային ցանցերի եւ մատակարարների միջեւ գոյություն ունեցող բանակցային դիրքերի միջեւ, ինչն էլ իր հերթին առաջ է բերում այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են առեւտրային ցանցերի կողմից մատակարարների ընտրության հարցում խտրական մոտեցումների ցուցաբերումը, խտրական զեղչային քաղաքականության կիրառումը, գների անհիմն տատանումները, մատակարարներին իրականացվող վճարումների հետաձգումները, նոր տնտեսավարող սուբյեկտների մուտքի սահմանափակումը եւ այլն:
Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 29-ի հերթական նիստում ««Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթն առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելով քննարկման:
Ըստ նախարարի՝ հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ անհրաժեշտություն է առաջացել հավասարակշռելու առեւտրային ցանցերի եւ մատակարարների շահերը, զսպելու հնարավոր ռիսկերը եւ ապահովելու բարեխիղճ, արդար եւ մրցակցային միջավայր:
Նշվել է, որ բացի այդ, առեւտրային ցանցերի եւ մատակարարների միջեւ արդար առեւտրի կանոնների բացակայության պայմաններում տուժում են հատկապես գերփոքր, փոքր եւ միջին ընկերությունները, որոնք, իրենց բանակցային թույլ դիրքից ելնելով, ստիպված են լինում համաձայնել փաստացի առաջարկվող պայմաններին կամ կորցնել իրենց արտադրանքը սպառող խոշոր գործընկերներին:
Էկոնոմիկայի նախարարը փաստել է, որ վերոնշյալ խնդիրներն արձանագրվել են նաեւ Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի կողմից՝ առեւտրային ցանցերի գործունեության ոլորտում 2021 թվականին իրականացված ուսումնասիրության շրջանակում:
Նշվել է նաեւ, որ ««Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով կսահմանվեն առեւտրային ցանցի եւ մատակարարների հարաբերությունների ընդհանուր պահանջներ, կամրագրվի առեւտրային ցանցի պաշտոնական ինտերնետային կայքում հրապարակման ենթակա տեղեկատվության ցանկ, կնախատեսվեն մատակարարի ապրանքի ընտրության չափանիշները եւ պայմանները, նոր մատակարարների մուտքն առեւտրային ցանց:
Ըստ Վահան Քերոբյանի՝ նախագծերի փաթեթի ընդունման արդյունքում ակնկալվում է ստեղծել անհրաժեշտ, կանխատեսելի եւ որոշակի օրենսդրական հիմքեր առեւտրային ցանց-մատակարարներ հարաբերությունների, ինչպես նաեւ գյուղատնտեսական արտադրանքների իրացման շուկայի համար, որոնք կնպաստեն արդար առեւտրի իրականացմանը, այդ թվում՝ մրցակցային միջավայրի բարելավմանը եւ սպառողների իրավունքների պաշտպանության բարձրացմանը:

In recent years, the activity of large commercial networks has been developing and expanding at a rapid pace. The entry of trade networks has had a positive effect from the viewpoint of the consumers’ interests, on the one hand, by increasing the quality of service, ensuring the conditions of storage of goods, more pleasant environment for shopping, but on the other hand, it has led to the concentration of consumer goods.
The RA Minister of Economy Vahan Kerobyan said this at the regular sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs on November 29 presenting the package of drafts on Making Amendments and Addenda to the Law on Protection of Economic Competition and on Making Addenda to the Law on Trade and Services in the first reading for debate.
According to the Minister, taking into consideration the above-mentioned, there is a necessity to balance the interests of commercial networks and suppliers, to curb possible risks and to ensure a fair and competitive environment.
It was noted that, in addition, in the absence of fair trade rules between trade networks and suppliers, especially micro, small and medium-sized companies suffer, which, based on their weak negotiating position, are forced to agree to the actual proposed conditions or lose large partners who consume their products.
The Minister of Economy stated that the above-mentioned problems were also recorded by the Competition Protection Commission, within the framework of the study carried out in 2021 in the field of the activity of commercial networks.
The draft law on Making Addenda to the Law on Trade and Services was introduced as well.
According to Vahan Kerobyan, as a result of the adoption of the package of drafts, it is expected to create the necessary, predictable and certain legal foundations for trade network-supplier relations, as well as the sale market of agricultural products, which will contribute to the implementation of fair trade, including improving the competitive environment and increasing the protection of consumer rights.