ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լիտվա բարեկամական խմբի ղեկավար Արսեն Թորոսյանի ուղեկցությամբ եռօրյա այցով Հայաստանում գտնվող Լիտվայի խորհրդարանի Լիտվա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամները նոյեմբերի 29-ին այցելել են Արարատի մարզի սահմանամերձ Երասխ համայնքի սահմանային հատվածներ:
Պատգամավորներին դիմավորել են Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչները: ԵՄ դիտորդները լիտվացի պատգամավորներին ներկայացրել են Երասխի սահմանային հատվածներում տիրող իրավիճակը: Դիտորդները հյուրերին ուղեկցել են այն հատված, որտեղ նախատեսված էր կառուցել հայ-ամերիկյան ներդրմամբ մետաղաձուլական գործարանը: Գործարանի կառուցման աշխատանքները դադարեցվել էին Ադրբեջանի զինված ուժերի կրակոցների պատճառով:
Նշենք, որ Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը տեղակայվել է 2023 թվականի փետրվարի 20-ին: Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության մանդատն է՝ դիտարկել եւ զեկուցել զարգացումները Հայաստան-Ադրբեջան սահմանամերձ շրջաններում:

Литовские депутаты посетили приграничные участки Ерасха
29 ноября члены группы дружбы Литва-Армения литовского парламента, находящиеся с трехдневным визитом в РА, в сопровождении руководителя группы дружбы НС Армения-Литва А.Торосяна посетили приграничные участки общины Ерасх Араратской области.
Депутатов встретили представители наблюдательной миссии Евросоюза. Наблюдатели ЕС представили литовским депутатам текущую ситуацию на приграничных участках Ерасха. Наблюдатели сопроводили гостей на участок, где намечалось строительство металлургического завода с армяно-американскими инвестициями. Строительные работы завода были остановлены из-за обстрела азербайджанскими вооруженными силами.
Гражданская наблюдательная миссия ЕС была размещена в Армении 20 февраля 2023 г. Мандат наблюдательной миссии ЕС в РА – наблюдение и осведомление о развитиях в приграничных районах Армении и Азербайджана.