Մեր երկու երկրները թեւակոխել են հարաբերությունների զարգացման նոր փուլ, եւ վերջին երեք տարիների ընթացքում հայ-իրաքյան հարաբերություններում առանձնահատուկ դինամիկա է նկատվում: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրաք բարեկամական խմբի ղեկավար Ռուստամ Բաքոյանը` Հայաստանում Իրաքի Հանրապետության դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Սուհայլան Մ. Խալիլ Ալ-Ջուբուրիի հետ դեկտեմբերի 4-ին տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում:
ՀՀ արտաքին քաղաքականության գերակայությունների շրջանակում բարեկամական խմբի ղեկավարը մեծապես կարեւորել է հարաբերությունների զարգացումը Մերձավոր Արեւելքի երկրների եւ, հատկապես, Իրաքի Հանրապետության հետ: Ռուստամ Բաքոյանն անդրադարձել է վերջերս Հայաստան ժամանած Իրաքի նախագահի առաջին` պատմական այցին:
Սուհայլան Մ. Խալիլ Ալ-Ջուբուրին նշել է, որ Իրաքը ցանկանում է խորացնել համագործակցությունը Հայաստանի հետ տարբեր ոլորտներում:
Երկուստեք արժեւորվել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման գործում, ընդգծվել պատգամավորական բարեկամական խմբերի արդյունավետ գործունեության կարեւորությունը:
Քննարկվել են փոխայցեր կազմակերպելուն, մի շարք ոլորտներում առարկայական համագործակցությանը վերաբերող օրակարգային հարցեր:

“Наши две страны вступили в новый этап развития отношений, и в последние три года в армяно-иракских связях наблюдается особая динамика”, - отметил руководитель группы дружбы НС Армения-Ирак Р.Бакоян в ходе встречи 4 декабря с Временным поверенным в делах посольства Республики Ирак в Армении Сухайланом М. Халилом аль-Джубури.
Руководитель группы дружбы в рамках внешнеполитических приоритетов РА особо подчеркнул развитие отношений со странами Ближнего Востока и, особенно, с Республикой Ирак.  Р.Бакоян коснулся недавнего первого исторического визита президента Ирака в Армению.
Сухайлан М. Халил аль-Джубури отметил, что Ирак желает углубления сотрудничества с Арменией в различных сферах.
Обоюдно высоко оценена роль парламентской дипломатии в развитии отношений между двумя странами, подчеркнута важность эффективной деятельности парламентских групп дружбы.
Обсуждены повесточные вопросы, связанные с организацией взаимных визитов, деловым взаимодействием в ряде сфер.