2022 թվականի հոկտեմբերի 5-ին ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ընդունվել, իսկ 2022 թվականի հոկտեմբերի 26-ին ՀՀ նախագահի կողմից ստորագրվել է «Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» օրենքը, որը պաշտոնապես ուժի մեջ է մտնել 2023 թվականի հունիսի 1-ից եւ իրենից ներկայացնում է հասարակական հարաբերությունների կարգավորման եւ անվտանգային համակարգի զարգացման կարեւոր ձեռքբերումներից մեկը:
2022 թվականի դեկտեմբերի 30-ին ՀՀ վարչապետի N 1562-Ա որոշմամբ հաստատվել են «Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» եւ ««Լիցենզավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների կիրարկումն ապահովող միջոցառումները, որտեղ օրենսդիրն աշխատանքային կարգով աջակցել է այդ միջոցառումներին: Այդ ընթացքում եւ օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո, կրկին խորքային ուսումնասիրվել են նոր օրենսդրության մի շարք դրույթները, որոնք, ըստ էության, կարող են որոշակի խոչընդոտներ ստեղծել նոր օրենքի կիրառման ընթացքում: Օրենսդիրը նախաձեռնել է նոր օրենսդրությունը լավարկելու նպատակով հանդես գալ օրենսդրական նախաձեռնությամբ:
Այս մասին ասել է ԱԺ պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը՝ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ դեկտեմբերի 4-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով իր հեղինակած ««Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթը:
Ըստ նրա՝ առաջարկվող օրենսդրական փոփոխությունների հիմնական նպատակը Հայաuտանի Հանրապետությունում զենքի շրջանառության կապակցությամբ ծագող հարաբերությունների կարգավորումն է: Օրենսդրական փոփոխությունները պետք է կանոնակարգեն նոր ստեղծվող իրավահարաբերությունները քաղաքացիական զենքի շրջանառության ոլորտում: Դրանք ուղղված են տնտեսության, սպորտի եւ հրաձգության զարգացմանը, հնարավոր կոռուպցիոն ռիսկերի հաղթահարմանը, ինքնապաշտպանության եւ անօրինական զենքի քանակի նվազեցմանն ու ստվերային շրջանառությունից աստիճանաբար դուրս բերմանը:
Նշվել է, որ նախագծերի փաթեթի ընդունումը կնպաստի նաեւ որսորդության, սիրողական եւ սպորտային հրաձգության, ինչպես նաեւ ռազմամարզության զարգացմանը:
ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը ներկայացրել է Կառավարության դրական դիրքորոշումը: Նա կարեւորել է հեղինակի հետ համատեղ աշխատանքը փաթեթի վերաբերյալ:

5 октября 2022 г. НС приняло, а 26 октября 2022 г. Президент РА подписал закон "О регулировании обращения оружия", который официально вступил в силу 1 июня 2023 г. и является одним из важных достижений в регулировании общественных отношений и развития системы безопасности.
30 декабря 2022 г. постановлением Премьер-министра РА N 1562-А утверждены меры по обеспечению реализации закона "О регулировании обращения оружия" и o внесении изменений и дополнений в закон “О лицензировании", где законодатель в рабочем порядке содействовал этим мероприятиям. За это время и после вступления закона в силу вновь был глубоко изучен ряд положений нового законодательства, что, по сути, может создать определенные препятствия при применении нового закона. Законодатель выступил с законодательной инициативой по совершенствованию нового законодательства.
Об этом заявил депутат В.Габриелян, представляя 4 декабря на очередном заседании Постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности пакет поправок в закон "О регулировании обращения оружия" и смежные с ним проекты для обсуждения в первом чтении.
По его словам, основная цель предлагаемых законодательных изменений – регулирование отношений, возникающих в связи с оборотом оружия в РА. Законодательные поправки должны отрегулировать вновь возникающие правоотношения в сфере обращения гражданского оружия. Они направлены на развитие экономики, спорта и стрельбы, преодоление возможных коррупционных рисков, сокращение количества оружия самообороны и незаконного оружия, постепенное выведение его из теневого оборота.
Отмечалось, что принятие пакета проектов будет также способствовать развитию охоты, любительской и спортивной стрельбы, а также военной подготовки.
Содокладчик заместитель председателя оборонной комиссии А.Хачатрян подчеркнул важность принятия законодательного пакета и призвал коллег проголосовать за него.
Заместитель министра внутренних дел РА А.Саргсян представила положительную позицию правительства. Она особо отметила совместную работу с автором над пакетом.