Առաջարկվում է սահմանել իրավական հիմք՝ քաղաքացիություն չունեցող անձանց փաստաթղթավորման հարաբերությունները կարգավորելու նպատակով, որպեսզի հնարավոր լինի Հայաստանի Հանրապետության կառավարության՝ 2006 թվականի մարտի 2-ի «Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվող, քաղաքացիություն չունեցող անձանց փաստաթղթավորման կարգը եւ կացության վկայականի նկարագիրը հաստատելու մասին» որոշման մեջ կատարել համապատասխան փոփոխություն (հիշյալ որոշումը մինչ այժմ նորմատիվ հիմք չունի), ինչպես նաեւ ՆԳՆ միգրացիայի եւ քաղաքացիության ծառայության ստեղծմամբ պայմանավորված՝ քաղաքացիություն չունեցող անձանց փաստաթղթավորման լիազորությունը վերապահել Միգրացիայի եւ քաղաքացիության ծառայությանը: Այս մասին ասել է հիմնական զեկուցող, ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի եւ քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը՝ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ դեկտեմբերի 4-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««ՀՀ քաղաքացիության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ նրա՝ առաջարկվում է նաեւ «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին» օրենքի 10-րդ հոդվածի 2-րդ մասով ՀՀ քաղաքացի ճանաչվելու հնարավորության ժամկետը երկարաձգել մինչեւ 2026 թվականը, քանի որ փորձը ցույց է տալիս, որ ՀՀ-ում դեռեւս բնակվում են ազգությամբ հայեր կամ նախկին ԽՍՀՄ այլ հանրապետությունների քաղաքացիներ, որոնք չունեն որեւէ երկրի քաղաքացիություն ու դիմում են Միգրացիայի եւ քաղաքացիության ծառայություն՝ ՀՀ քաղաքացի ճանաչվելու եւ անձը հաստատող փաստաթուղթ ստանալու համար, ինչպես նաեւ նախատեսվում է հստակեցնել երեխաների քաղաքացիությունը դադարեցնելու հետ կապված հարաբերությունները:
Պատգամավորների հարցերը հիմնականում առնչվել են անչափահասների՝ քաղաքացիություն ստանալուն:
Հարակից զեկուցող, պատգամավոր Քրիստինե Պողոսյանը, կարեւորելով օրենքի նախագծի ընդունումը, գործընկերներին կոչ է արել կողմ քվեարկել:

It is proposed to establish a legal basis in order to regulate the documentation relations of stateless persons, so that it is possible to make a relevant amendment in the decision of the Government of the Republic of Armenia of March 2, 2006 on the procedure for documenting stateless persons permanently residing in the Republic of Armenia and approving the profile of the residence certificate (the aforementioned decision does not have a normative basis so far). This was stated by the key rapporteur, the Head of the Migration and Citizenship Service of the RA Ministry of Internal Affairs Armen Ghazaryan, at the regular sitting of the NA Standing Committee on Defense and Security on December 4, presenting the draft law on Making Addenda and Amendment to the Law on Citizenship of the Republic of Armenia in the first reading.
According to him, it is also proposed to extend the period of possibility to be recognized as a citizen of the Republic of Armenia in accordance with Article 10.2 of the Law on Citizenship of the Republic of Armenia until 2026, because experience shows that Armenians or citizens of other republics of the former USSR still live in Armenia who do not have the citizenship of any country and apply to the Migration and Citizenship Service to be recognized as citizens of the Republic of Armenia and to obtain an identity document.
The MPs' questions were mainly related to minors getting citizenship.
The co-rapporteur, the MP Kristine Poghosyan, emphasizing the adoption of the draft law, called on her colleagues to vote for it.