Դեկտեմբերի 5-ի ԱԺ հերթական նիստում խորհրդարանը քննարկել է Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի անդամի ընտրության հարցը:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի անդամի պաշտոնում Ազգային ժողովին առաջարկել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից առաջադրված Հասմիկ Հակոբյանի թեկնածությունը:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, գիտության, կրթության, մշակույթի, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Թագուհի Ղազարյանը, ներկայացնելով թեկնածուի կենսագրական տվյալները, փաստել է, որ նա սովորել եւ ավարտել է ԵՊՀ բանասիրական ֆակուլտետը: Բանասիրական գիտությունների թեկնածու է, գրքերի եւ բազմաթիվ հոդվածների, ակնարկների հեղինակ: Հասմիկ Հակոբյանը «Գրանիշ գրական համայնք» ՀԿ-ի հիմնադիր նախագահն է:
Ըստ պատգամավորի՝ Հասմիկ Հակոբյանն արդյունավետ կաշխատի Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովում:
Նշվել է նաեւ, որ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկել եւ կողմ է քվեարկել Հասմիկ Հակոբյանի թեկնածությանը:
Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի անդամի թեկնածու Հասմիկ Հակոբյանն իր ելույթում նշել է. «Մասնագիտական գործունեությունից զատ՝ հետապնդել եմ մի ընդգրկուն նպատակ՝ մեր երկրում բարձրացնել ընթերցանության մակարդակը՝ որպես վերջնարդյունք ունենալ կարդացող, գիտելիքի վրա հենված, փաստարկված, վերլուծող, քննադատական մտածողությամբ օժտված, հանդուրժող հասարակություն»: Ըստ նրա՝ կրթված ու հանդուրժող հասարակություն ունենալու գործում առանցքային դերակատարություն ունի կրթական համակարգը, մասնավորապես, դպրոցը, հեռուստատեսությունն ու ռադիոն:
Թեկնածուն շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությանն իր թեկնածությունն առաջադրելու համար:
Նա պատասխանել է նաեւ պատգամավորների հարցերին, որոնք առնչվել են ոլորտի խնդիրներին:
Մտքերի փոխանակությանն ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը ներկայացրել է իր դիտարկումները հանրային հեռուստաընկերության եւ ռադիոյի վերաբերյալ:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն անդրադարձել է պատգամավորի կողմից բարձրաձայնված թուրքական ռադիոընկերությունների՝ մեր երկրի տարածքում հեռարձակման խնդրին:
Խորհրդարանի փոխնախագահը փաստել է, որ նախորդ տարի Կառավարությունը 3 միլիարդ դրամ է հատկացրել ռադիոմոնիտորինգային սարքավորումների համար: «Ինչի՞  համար է սա արվում, քանի որ ռադիոհաճախականությունների, ռադիոալիքների ուժգնության չափման անհրաժեշտ սարքավորումներն արդեն հնացել էին եւ չէին համապատասխանում միջազգային չափանիշներին: Մենք մեծ ներդրում ենք արել եւ ձեռք ենք բերել ժամանակակից սարքավորումներ»,- ասել է ԱԺ նախագահի տեղակալը:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի անդամի պաշտոնում Ազգային ժողովին առաջարկել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից առաջադրված Նունե Հախվերդյանի թեկնածությունը:
ՀՌՀ անդամի թափուր տեղի համար հաջորդ թեկնածուին ներկայացրել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հասմիկ Հակոբյանը: Պատգամավորը տեղեկացրել է, որ Նունե Հախվերդյանը 1985-1998 թվականներին սովորել եւ ավարտել է Երեւանի պետական գեղարվեստաթատերական ինստիտուտի թատերագիտության ֆակուլտետը: Թեկնածուն լրագրող է, արվեստի քննադատ եւ մեդիավերլուծաբան:
Նունե Հախվերդյանն իր ելույթում անդրադարձել է մի շարք խնդիրների, անընդունելի համարել ընդդիմադիր եւ իշխանամետ լինելու հանգամանքի շահարկումը: Նա կարեւորել է ինքնաբավ լինելը, որը, ըստ նրա, ծնում է պատասխանատվություն: Խոսելով լրատվամիջոցների հեղինակության մասին՝ նա նշել է. «Ցանկացած ուժեղ պետությունում կայուն լրատվական դաշտ կլինի, եթե լրատվամիջոցը լինի ինքնաբավ կառույց, թե՛ ֆինանսապես, թե՛ քաղաքական իր համակրանքներից բավական ազատ է: Նա նաեւ նշել է, որ լրագրող լինելով հասկանում է լրատվական դաշտում տիրող իրավիճակը: Նունե Հախվերդյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին:
Մտքերի փոխանակությանն ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը կարեւոր է համարել կանանց ներգրավվածությունը Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովում: Նա անդրադարձել է նաեւ ոլորտի այլ խնդիրների:

5 декабря на очередном заседании НС обсужден вопрос отбора члена Комиссии по телевидению и радио (КТР).
Постоянная комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта предложила парламенту кандидатуру А.Акопян, выдвинутую фракцией "Гражданский договор" как члена КТР.
Заместитель председателя указанной постоянной комиссии НС Т.Казарян ("Гражданский договор"), представила биографические данные кандидата: окончила филологический факультет ЕГУ, кандидат филологических наук, автор книг, статей и обзоров, учредитель-председатель общественной организации “Литературное сообщество Граниш”.
По словам депутата, А.Акопян будет эффективно работать в КТР.
Отмечено, что профильная комиссия НС обсудила и проголосовала за кандидатуру А.Акопян.
В своем выступлении кандидат в члены КТР А.Акопян отметила: “Помимо своей профессиональной деятельности, я преследовала комплексную цель: повысить уровень чтения в нашей стране с целью создания читающего, основанного на знаниях, аргументированного, аналитического, критически мыслящего, толерантного общества”. По ее словам, система образования, в частности школа, телевидение и радио, играет ключевую роль в формировании образованного и толерантного общества.
Кандидат поблагодарила фракцию "Гражданский договор" за выдвижение ее кандидатуры.
Она также ответил на вопросы депутатов, связанные с проблемами сферы.
В ходе обмена мнениями депутат НС от фракции "Армения" Г.Даниелян представил свои наблюдения по деятельности Общественной телерадиокомпании.
Вице-спикер НС А.Аршакян коснулся поднятой депутатом проблемы вещания турецких радиостанций на территории нашей страны.
Зампредседателя парламента сообщил, что в прошлом году правительство выделило на оборудование радиомониторинга 3 млрд драмов. “Мы вложили большие инвестиции и приобрели современное оборудование", - отметил он.
Постоянная комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта предложила парламенту кандидатуру Н.Ахвердян, выдвинутую фракцией “Гражданский договор” как члена КТР.
Депутат фракции “Гражданский договор” А.Акопян, член Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, спорта и молодежи представила очередную кандидатуру на вакантное место члена КТР. Депутат сообщила, что Н.Ахвердян окончила театроведческий факультет Ереванского государственного художественно-театрального института в 1998 г. Журналист, искусствовед и медиа-аналитик.
Н.Ахвердян в своем выступлении затронула ряд актуальных вопросов, подчеркнула важность самодостаточности, что, по ее словам, порождает ответственность. Коснувшись репутации СМИ, она отметила: "В любом сильном государстве будет стабильное медиаполе, если СМИ будут самодостаточной структурой, довольно свободной как в финансовом отношении, так и в своих политических симпатиях. Кандидат также отметила, что, будучи журналистом, понимает текущую ситуацию в медиасфере. Н.Ахвердян ответила на вопросы депутатов.
Депутат фракции НС "Армения" Л.Галстян в ходе обмена мнениями сочла важным вовлечение женщин в состав КТР. Она также коснула сь других вопросов сферы .