Դեկտեմբերի 5-ի ԱԺ հերթական նիստում խորհրդարանը քննարկել է Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի անդամի ընտրության հարցը:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի անդամի պաշտոնում Ազգային ժողովին առաջարկել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից առաջադրված Հասմիկ Հակոբյանի թեկնածությունը:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, գիտության, կրթության, մշակույթի, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Թագուհի Ղազարյանը, ներկայացնելով թեկնածուի կենսագրական տվյալները, փաստել է, որ նա սովորել եւ ավարտել է ԵՊՀ բանասիրական ֆակուլտետը: Բանասիրական գիտությունների թեկնածու է, գրքերի եւ բազմաթիվ հոդվածների, ակնարկների հեղինակ: Հասմիկ Հակոբյանը «Գրանիշ գրական համայնք» ՀԿ-ի հիմնադիր նախագահն է:
Ըստ պատգամավորի՝ Հասմիկ Հակոբյանն արդյունավետ կաշխատի Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովում:
Նշվել է նաեւ, որ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկել եւ կողմ է քվեարկել Հասմիկ Հակոբյանի թեկնածությանը:
Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի անդամի թեկնածու Հասմիկ Հակոբյանն իր ելույթում նշել է. «Մասնագիտական գործունեությունից զատ՝ հետապնդել եմ մի ընդգրկուն նպատակ՝ մեր երկրում բարձրացնել ընթերցանության մակարդակը՝ որպես վերջնարդյունք ունենալ կարդացող, գիտելիքի վրա հենված, փաստարկված, վերլուծող, քննադատական մտածողությամբ օժտված, հանդուրժող հասարակություն»: Ըստ նրա՝ կրթված ու հանդուրժող հասարակություն ունենալու գործում առանցքային դերակատարություն ունի կրթական համակարգը, մասնավորապես, դպրոցը, հեռուստատեսությունն ու ռադիոն:
Թեկնածուն շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությանն իր թեկնածությունն առաջադրելու համար:
Նա պատասխանել է նաեւ պատգամավորների հարցերին, որոնք առնչվել են ոլորտի խնդիրներին:
Մտքերի փոխանակությանն ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը ներկայացրել է իր դիտարկումները հանրային հեռուստաընկերության եւ ռադիոյի վերաբերյալ:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն անդրադարձել է պատգամավորի կողմից բարձրաձայնված թուրքական ռադիոընկերությունների՝ մեր երկրի տարածքում հեռարձակման խնդրին:
Խորհրդարանի փոխնախագահը փաստել է, որ նախորդ տարի Կառավարությունը 3 միլիարդ դրամ է հատկացրել ռադիոմոնիտորինգային սարքավորումների համար: «Ինչի՞  համար է սա արվում, քանի որ ռադիոհաճախականությունների, ռադիոալիքների ուժգնության չափման անհրաժեշտ սարքավորումներն արդեն հնացել էին եւ չէին համապատասխանում միջազգային չափանիշներին: Մենք մեծ ներդրում ենք արել եւ ձեռք ենք բերել ժամանակակից սարքավորումներ»,- ասել է ԱԺ նախագահի տեղակալը:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի անդամի պաշտոնում Ազգային ժողովին առաջարկել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից առաջադրված Նունե Հախվերդյանի թեկնածությունը:
ՀՌՀ անդամի թափուր տեղի համար հաջորդ թեկնածուին ներկայացրել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հասմիկ Հակոբյանը: Պատգամավորը տեղեկացրել է, որ Նունե Հախվերդյանը 1985-1998 թվականներին սովորել եւ ավարտել է Երեւանի պետական գեղարվեստաթատերական ինստիտուտի թատերագիտության ֆակուլտետը: Թեկնածուն լրագրող է, արվեստի քննադատ եւ մեդիավերլուծաբան:
Նունե Հախվերդյանն իր ելույթում անդրադարձել է մի շարք խնդիրների, անընդունելի համարել ընդդիմադիր եւ իշխանամետ լինելու հանգամանքի շահարկումը: Նա կարեւորել է ինքնաբավ լինելը, որը, ըստ նրա, ծնում է պատասխանատվություն: Խոսելով լրատվամիջոցների հեղինակության մասին՝ նա նշել է. «Ցանկացած ուժեղ պետությունում կայուն լրատվական դաշտ կլինի, եթե լրատվամիջոցը լինի ինքնաբավ կառույց, թե՛ ֆինանսապես, թե՛ քաղաքական իր համակրանքներից բավական ազատ է: Նա նաեւ նշել է, որ լրագրող լինելով հասկանում է լրատվական դաշտում տիրող իրավիճակը: Նունե Հախվերդյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին:
Մտքերի փոխանակությանն ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը կարեւոր է համարել կանանց ներգրավվածությունը Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովում: Նա անդրադարձել է նաեւ ոլորտի այլ խնդիրների:

On December 5, at the NA regular sitting the parliament debated the issue of the election for the member of the Commission on Television and Radio (CTR).
The NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Sport proposed to the National Assembly in the position of the member of the Commission on Television and Radio the candidacy of Hasmik Hakobyan nominated by the RA NA Civil Contract Faction.
The deputy of the NA Civil Contract Faction, the Deputy Chair of the Standing Committee on Science, Education, Culture and Sport Taguhi Ghazaryan, presenting the candidate’s biographical data, documented that she studied and graduated from the Faculty of Philology of Yerevan State University.
She defended PhD thesis. She is an author of books, numerous articles, essays. Hasmik Hakobyan is the Founding President of Granish Literary Community NGO.
According to the deputy, Hasmik Hakobyan will effectively work in the Commission on Television and Radio.
It was also noted that the NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Sport debated and voted for Hasmik Hakobyan’s candidacy.
In her speech the candidate for the member of the Commission on Television and Radio Hasmik Hakobyan noted: Besides her professional activity, I pursued an inclusive goal – to raise the level of reading in our country, as a final result to have a reading, knowledge-based, debating, analyzing, tolerant society with critical way of thinking.” According to her, in having educated and tolerant society the educational system has a key role, particularly the school, television and radio.
The candidate thanked the NA Civil Contract Faction for nominating her as a candidate.
She also answered the MPs’ questions, which referred to the problems of the sphere.
During the exchange of ideas, the deputy of the NA Armenia Faction Garnik Danielyan presented her observations on television and radio.
The NA Vice President Hakob Arshakyan touched upon the problem of broadcasting the Turkish radio companies voiced by the deputy on our territory of our country.
The Deputy Speaker of the Parliament documented that on the previous year the Government allocated 3 billion AMD for radio monitoring equipment. “Why is this done for, as the equipment necessary for
measuring the strength of radio frequencies, radio waves have already become obsolete, and were not corresponding with the international standards. We have made great investment and have obtained modern equipment,” the NA Vice President said.
The NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Sport proposed to the National Assembly in the position of the member of the Commission on Television and Radio the candidacy of Nune Hakhverdyan nominated by the RA NA Civil Contract Faction.
The deputy of the NA Civil Contract Faction, the member of the Standing Committee on Science, Education, Culture and Sport Hasmik Hakobyan presented the next candidate for the vacant position of the CTR member. The MP informed that Nune Hakhverdyan studied and graduated the Faculty of Art Studies at Yerevan State Arts and Theatre Institute. The candidate is a journalist, art critic and media-analyst.
In her speech Nune Hakhverdyan referred to speculation of a number of problems, considered unacceptable its fact of being opposition and pro-Government. She highlighted the feeling of being self-sufficient, which according to him, creates responsibility. Speaking about the authority of media, she noted: “In any strong state stable media field will be, if the media is self-sufficient structure, and is rather free from financial and political sympathies. Nune Hakhverdyan also mentioned that being a journalist, she understands the situation in the media field. The candidate answered the MPs’ questions.
During the exchange of ideas, the deputy of the NA Armenia Faction Lilit Galstyan considered important the women’s engagement in the Commission on Television and Radio. She also referred to other problems of the sphere.