«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 145-րդ հոդվածի համաձայն՝ Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Հաշվեքննիչ պալատի անդամի թափուր պաշտոնի համար Ազգային ժողովին առաջարկել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից առաջադրված Հակոբ Միհրանյանի թեկնածությունը: Այս մասին դեկտեմբերի 5-ի ԱԺ նիստում բարձրաձայնել է ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը ներկայացրել է թեկնածուի կենսագրական տվյալներն ու աշխատանքային փորձը: Հակոբ Միհրանյանը ներկայումս զբաղեցնում է Հաշվեքննիչ պալատի երկրորդ վարչության պետի պաշտոնը:
Անդրադառնալով վերջին տարիների ընթացքում Հաշվեքննիչ պալատի հետ  սերտ համագործակցությանը՝ Գեւորգ Պապոյանը նշել է, որ խորհրդարանում քննարկվել են պալատի ներկայացրած բազմաթիվ հաշվեքննություններ: «Մի շարք հաշվեքննությունների ղեկավարումն իրականացրել է պարոն Միհրանյանը: Դրանք եղել են բարձր որակով հաշվեքննություններ, որտեղ մի շարք խնդիրներ են վեր հանվել, մի շարք առաջարկություններ են արվել եւ դրանով արդեն իսկ արժանի են եղել այդ հաշվեքննություններն Ազգային ժողովում քննարկելու համար»,- ընդգծել է զեկուցողը:
Հակոբ Միհրանյանը շնորհակալություն է հայտնել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությանն իր թեկնածությունն առաջադրելու համար:
Նա ներկայացրել է Հաշվեքննիչ պալատի գործունեության եւ հաշվեքննության գործընթացի խնդիրների վերաբերյալ իր պատկերացումները: Նշվել է, որ «Հաշվեքննիչ պալատի մասին» օրենքն ունի որոշակի բացեր, որոնք ազդում են հաշվեքննության գործընթացի արդյունավետության վրա: «Ներկայիս օրենքում սահմանափակված են հաշվեքննվող օբյեկտների շրջանակը, այդ օբյեկտների տնօրինության տակ գտնվող որոշ տեղեկատվության հասանելիությունը, հստակ չեն հետհսկողությանը վերաբերող դրույթները եւ ընթացակարգերը»,- ընդգծել է զեկուցողը եւ հավելել, որ օրենքում առկա բացերը լուծում են ստացել պատգամավորների նախաձեռնած՝ «Հաշվեքննիչ պալատի մասին» նոր օրենքի նախագծում: Հակոբ Միհրանյանը կարեւորել է պալատի՝ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությունը:
«Եթե ինձ վստահվի Հաշվեքննիչ պալատում որպես պալատի անդամ աշխատելու պատիվը, պարտավորվում եմ ամրապնդել կապը պետական կառավարման եւ հանրային վերահսկողության միջեւ»,- եզրափակելով ելույթը՝ ասել է թեկնածուն:

Постоянная комиссия по финансово-кредитным и бюджетным вопросам в соответствии со ст.145 конституционного закона “Регламент НС” предложила НС на вакантную должность члена Аудиторской палаты (АП) кандидатуру А.Миграняна, выдвинутую фракцией “Гражданский договор”. 5 декабря об этом на заседании НС отметил вице-спикер НС А.Аршакян.
Председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян представил биографические данные и опыт работы кандидата. А.Мигранян в настоящее время занимает должность руководителя второго управления АП.
Коснувшись тесного сотрудничества с АП в последние годы, Г.Папоян отметил, что многие проверки, представленные палатой, обсуждались в парламенте. “Руководство рядом аудитов осуществлял А.Мигранян. Это были качественные аудиты, где был поднят ряд проблем, даны рекомендации, и поэтому эти проверки уже были достойны обсуждения в Национальном Собрании", - подчеркнул докладчик.
А.Мигранян поблагодарил фракцию “Гражданский договор” за выдвижение его кандидатуры.
Он представил свое видение деятельности АП и проблем аудиторского процесса. Отмечено, что закон “Об Аудиторской палате” имеет определенные лазейки, которые влияют на эффективность аудиторского процесса. "В действующем законе ограничен круг проверяемых объектов, доступ к определенной информации, находящейся в управлении этих объектов, не ясны положения и процедуры, связанные с постконтролем", - подчеркнул кандидат, добавив, что имеются пробелы, которые решаются новым законом об АП. А.Мигранян подчеркнул важность сотрудничества палаты с международными партнерами.
"Если мне будет доверена честь работать в качестве члена АП, обязуюсь укреплять связь между государственным управлением и общественным надзором", - в заключение отметил кандидат.