Ազգային ժողովի` դեկտեմբերի 7-ի հերթական նիստում պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ի Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի անմեղ զոհերի հիշատակը:
Խորհրդարանը շարունակել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թեկնածու Հայկուհի Հարությունյանի ընտրության հարցի քննարկումը:
Ելույթներում պատգամավորներն անդրադարձել են կոռուպցիայի դեմ ուղղված համակարգային պայքարին, հայտարարագրերին առնչվող խնդիրներին, հայտարարագրման պատշաճ ինստիտուտի ներդրմանը, հանձնաժողովի գործունեության թերացումներին:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը խմբակցության անունից ելույթում նշել է, որ նախորդ չորս տարիների ընթացքում թեկնածուն, ցուցաբերելով կամք եւ վճռականություն, փորձ է արել կայացնել ինստիտուտը: Նրա խոսքով իշխանության շահագրգռվածության նպատակն է քողարկել բարձր պաշտոնատար անձանց կողմից հնարավոր բացահայտման ենթակա խախտումները՝ մերժելով Հայկուհի Հարությունյանի թեկնածությունը:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթում խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը նշել է, որ ցանկացած ընտրական գործընթացի տրամաբանությամբ ցանկանում են հասկանալ՝ ինչպե՞ս է աշխատել իրենց կողմից ընտրված թեկնածուն, քանի որ դրա համար քաղաքական պատասխանատվություն են կրում: «Եվ քաղաքական անգրագիտության դրսեւորում է ասել, որ սա քաղաքական ճնշում է: Կոռուպցիայի դեմ պայքարը մեր քաղաքական առաքելության հենասյուներից մեկն է: Չափազանց շատ ենք գնահատում այս մարմինը, եւ այս քննարկումն էլ մեր սրտացավության դրսեւորումն է, որովհետեւ այստեղ քննարկում ենք նաեւ մեր ընտրությունը, ինքներս մեզ: Եթե քննադատում ենք, ուրեմն քննադատում ենք նաեւ ինքներս մեզ. դա է ժողովրդավարության դրսեւորումը»,- ասել է Հայկ Կոնջորյանը: Նա հավելել է, որ իշխանությունը Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի քաղաքական պատասխանատվություն կրող գլխավոր սուբյեկտն է:  «Մեզանից բացի բոլոր այն ինստիտուտները, որոնք եւս ունեն հանրային պաշտոններ, եւս կրում են այդ պատասխանատվությունը, եւ պատասխանատվության վերաբերյալ հարցադրումներն օրինաչափ են»,- եզրափակել է խմբակցության ղեկավարը:
Եզրափակիչ ելույթում Հայկուհի Հարությունյանը պատասխանել է երկու օրվա քննարկումներում ներկայացված դիտարկումներին եւ հարցադրումներին: Նա նշել է, որ կոռուպցիայի կանխարգելման ինստիտուտը ներդրվել եւ կայացել է ՀՀ-ում:
Ութերորդ գումարման Ազգային ժողովի հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը տեղեկացրել է, որ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թափուր պաշտոնում առաջադրված Հայկուհի Հարությունյանի թեկնածության ընտրությանն ԱԺ պատգամավորներից քվեարկությանը ոչ ոք չի մասնակցել. հետեւաբար քվեատուփում քվեաթերթիկներ չեն եղել:

7 декабря на очередном заседании НС депутаты почтили минутой молчания память невинных жертв катастрофического землетрясения в Спитаке 7 декабря 1988 г.
В парламенте продолжилось обсуждение вопроса избрания А.Арутюнян кандидатом в члены Комиссии по предотвращению коррупции.
В своих выступлениях депутаты говорили о системной борьбе с коррупцией, проблемах, связанных с декларированием, введением надлежащего института декларирования, а также недостатках деятельности комиссии.
Секретарь фракции НС "Армения" А.Минасян в своем выступлении от фракции заявил, что в течение предыдущих четырех лет кандидат, проявив волю и решительность, предприняла попытку создания института. По его словам, цель правительства – скрыть   возможные нарушения со стороны высокопоставленных чиновников путем отклонения кандидатуры А.Арутюнян.
Руководитель фракции НС "Гражданский договор" А.Конджорян в выступлении от фракции отметил, что по логике любого избирательного процесса они хотят понять, как сработал выбранный ими кандидат, потому что они несут политическую ответственность за это. ”Говорить, что это политическое давление, - проявление политической безграмотности. Борьба с коррупцией является одним из столпов нашей политической миссии. Мы слишком ценим этот орган, и данные дебаты – проявление нашей обеспокоенности, потому что здесь мы также обсуждаем свой выбор, самих себя. Если мы критикуем, то критикуем и себя, это проявление демократии", - подчеркнул А.​​Конджорян. Он добавил, что власть является основным органом, ответственным за противодействие коррупции в Армении. "Кроме нас, эту ответственность несут и все те институты, которые также занимают публичные должности, и поднимаемые вопросы об ответственности закономерны", - заключил лидер фракции.
А.Арутюнян ответила на наблюдения и вопросы, представленные в ходе двудневных обсуждений. Она отметила, что в РА создан и состоялся институт противодействия коррупции.