Մրցութային խորհրդի որոշմամբ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թափուր պաշտոնում առաջադրվել է Նարինե Ավետիսյանի թեկնածությունը: Այս մասին ասել է նիստը վարող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Մրցութային խորհրդի անդամ Արթուր Հովսեփյանը ներկայացրել է թեկնածուի կենսագրական տվյալները եւ աշխատանքային փորձը:
Նարինե Ավետիսյանը մասնագիտությամբ իրավաբան է: 2021 թվականի հունիսից թեկնածուն աշխատել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովում  որպես մեթոդական աջակցության վարչության գլխավոր մեթոդաբան, 2022 թվականի դեկտեմբերից հանրային ծառայողների վարքագծի վերահսկողության վարչության պետն է: Զեկուցողի տեղեկացմամբ Նարինե Ավետիսյանն անցել է աշխատանքային գործունեության հետ կապված ոլորտային մի շարք վերապատրաստումներ:
Նշվել է, որ այս տարվա հոկտեմբերի 25-ին Նարինե Ավետիսյանը հայտ է ներկայացրել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի թափուր դառնալիք պաշտոնը համալրելու նպատակով անցկացվող մրցույթին մասնակցելու համար, եւ նոյեմբերի 20-ին մրցութային խորհուրդը հաստատել է նրա թեկնածությունը:
«Ինձ համար մեծ պատիվ ու պատասխանատվություն է ելույթ ունենալ Ազգային ժողովի բարձր ամբիոնից եւ ներկայացնել իմ տեսլականը հանձնաժողովի` որպես ինստիտուտի կայացման, ինչպես նաեւ կանխարգելիչ մանդատի շրջանակում հակակոռուպցիոն քաղաքականության իրականացման վերաբերյալ»,- ելույթում ընդգծել է Նարինե Ավետիսյանը:
Ըստ թեկնածուի` կոռուպցիան քայքայում է հանրային վստահությունը ժողովրդավարական ինստիտուտների նկատմամբ, խոչընդոտում է արդար ընտրական գործընթացներին` վտանգելով ընտրությունների ազատությունն ու թափանցիկությունը, թուլացնում է օրենքի գերակայությունը` արտոնելով անհատներին կամ կազմակերպություններին` խուսափել պատասխանատվությունից եւ հաճախ հանգեցնում է քաղաքական որոշումների, որոնք գերադասում են անձնական շահը հանրային շահից: Զեկուցողի գնահատմամբ կոռուպցիայի դեմ պայքարը վճռորոշ է ժողովրդավարական կառավարման պահպանման եւ ամրապնդման համար: Նշվել է, որ հակակոռուպցիոն ուժեղ միջոցառումները, թափանցիկ ինստիտուտները, ներգրավված ու զգոն քաղաքացիական հասարակությունը ճկուն ժողովրդավարության կայուն բաղադրիչներ են: Նարինե Ավետիսյանի գնահատմամբ Հայաստանը թեւակոխել է ազատ եւ արդար ընտրությունների, մրցակցային տնտեսական միջավայրի, քաղաքացու իրավունքների պաշտպանության ու իրավունքի գերակայության ժամանակաշրջան:
Թեկնածուի կարծիքով կոռուպցիայի դեմ պայքարը հեշտ չէ, եւ անհրաժեշտ է ներդնել այնպիսի կառուցակարգեր, որոնք զգայուն կլինեն կոռուպցիոն ցանկացած դրսեւորումների նկատմամբ: Նշվել է, որ կոռուպցիան հաղթահարելու ամենաարդյունավետ եւ կայուն ճանապարհն իրազեկվածության բարձրացումն է, հակակոռուպցիոն կրթության խթանումն ու տարածումը հասարակության տարբեր շերտերում` մանկապարտեզից մինչեւ ծնողական համայնք:
Նարինե Ավետիսյանը հավաստիացրել է, որ ի բարօրություն պետության եւ պետականության` պատրաստ է առաջիկա տարիների ընթացքում իր փորձն ու գիտելիքը ծառայեցնել կոռուպցիայի կանխարգելմանը: «Վստահեցնում եմ, որ հանձնաժողովի անդամ ընտրվելու դեպքում իմ կողմից կայացված որոշումները լինելու են բացարձակապես անկախ ու անաչառ եւ միայն ի շահ Հայաստանի Հանրապետության»,- ավարտելով ելույթը` ասել է թեկնածուն:
Նարինե Ավետիսյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին` անդրադառնալով մասնավոր հատվածում կոռուպցիայի կանխարգելմանը, կուսակցությունների ֆինանսական հաշվետվողականությանն ու վերահսկողությանը, բարեվարքության ուսումնասիրության էլեկտրոնային գործիքի ներդրմանը, հայտարարագրման համակարգի բարելավմանը:
Ելույթներում պատգամավորները խոսել են կոռուպցիայի տարբեր դրսեւորումներից: Ամենամեծ մարտահրավերը համարելով կոռուպցիան` կարեւորվել է դրա դեմ արդյունավետ պայքարը:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը: Նա նշել է, որ խորհրդարանում ավանդույթ կա, ըստ որի` բազմաթիվ թեկնածուներ մինչեւ ԱԺ հերթական նիստերի մեկնարկը հանդիպում են թե' իշխանական եւ թե' ընդդիմադիր խմբակցությունների հետ: Զեկուցողի խոսքով ժողովուրդն ընտրել է պատգամավորների, որ վերջիններս էլ ընտրեն կարեւորագույն պաշտոնյանների: Նշվել է, որ եթե օրենսդիրը որեւէ պաշտոնյայի, օրինակ` Վճռաբեկ դատարանի դատավորի ընտրի ընդամենը մեկ ելույթի եւ մեկ հարցուպատասխանի արդյունքում, այդ ընտրությունը շատ դեպքերում չի կարող լինել բավականաչափ համապարփակ: Հայկ Կոնջորյանի խոսքով կարիք կա աշխատանքային հանդիպումների ու քննարկումների: «Խմբակցության հետ թեկնածուների հանդիպումներն աշխատանքային քննարկումներ են եւ դրանք գաղտնի հանդիպումներ չեն»,- ընդգծել է խմբակցության ղեկավարը` անդրադառնալով ԿԿՀ անդամի թեկնածուի հետ իրենց խմբակցության փակ, բայց ոչ գաղտնի հանդիպմանը:
«Խորհրդարանն իր լիազորությունների շրջանակում մեծագույն պատասխանատվությամբ է վերաբերվում եւ վերաբերվելու բոլոր թեկնածուներին»,- նշել է Հայկ Կոնջորյանը:
Ազգային ժողովը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի ընտրության հարցը քննարկել է դեկտեմբերի 7-ի ԱԺ նիստում:
ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը տեղեկացրել է, որ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թափուր պաշտոնում առաջադրված Նարինե Ավետիսյանի թեկնածության ընտրությանն ԱԺ պատգամավորներից քվեարկությանը ոչ ոք չի մասնակցել. հետեւաբար քվեատուփում քվեաթերթիկներ չեն եղել:

Narine Avetisyan was nominated as a candidate for the position of the member of the Corruption Prevention Commission (CPC) by the decision of the Competition Council. The RA NA President Alen Simonyan, who presided over the sitting, said this.
The member of the Competition Council Artur Hovsepyan presented the candidate’s biographical data and work experience.
Narine Avetisyan is a lawyer by her profession. From January 2021 the candidate worked in the Corruption Prevention Commission as a Chief Methodologist of the Methodological Support Department, from December 2022 – the Head of the Control Department of the Public Employee Behaviour. As the rapporteur informed, Narine Avetisyan passed a number of profile trainings related to the working activity.
It was noted that on October 25 of this year Narine Avetisyan presented a bid for taking part in the Competition being held for filling the position to become vacant of the Corruption Prevention Commission, and on November 20 the Competition Council approved her candidacy.
“It is a great honour and responsibility for me to give a speech from the high tribune of the National Assembly and present my vision of the Commission on an establishment of the institute, as well as within the framework of the prevention mandate on the implementation of the anti-corruption policy,” Narine Avetisyan underscored.
According to the candidate, the corruption destroys the public trust towards democratic institutes, impedes the fair electoral processes, endangering the freedom and transparency of the elections, weakens the rule of law, giving privilege to the individuals or organizations to avoid the responsibility and often result in the political decisions, which prefer the personal interest. As the rapporteur assessment, the fight against corruption is decisive for the democratic management maintenance and strengthening. It was mentioned that the anti-corruption strong measures, the transparent institutes, the involved and sober civil society are stable components of flexible democracy. As Narine Avetisyan assessed, Armenia turned into period of free and fair elections, the competitive economic environment, the protection of the citizen’s rights and the rule of law.
In the candidate’s opinion, the fight against corruption is not easy, and it is necessary to introduce such structures, which will be sensitive towards any corruption manifestations. It was mentioned that the rise in awareness of the most efficient and stable way of overcoming the corruption, the boosting and spreading of the anti-corruption education in different lawyers – from the kindergarten to parental care.
Narine Avetisyan assured that for the benefit of state and statehood, she is ready for serve her experience and knowledge to the corruption prevention during the upcoming years. “I assure that in case of being elected as a member the decisions made by me will be absolutely independent and unbiased and only for the benefit of the Republic of Armenia,” the candidate said ending her speech.
Narine Avetisyan answered the deputies’ questions, touching upon the corruption prevention in the private sector, the financial accountability and control of the parties, the introduction of the electronic tool of the building integrity study and the improvement of the declaration system
In their speeches the deputies spoke about different manifestations of the corruption. Considering the corruption, the greatest challenge the effective fight against it was emphasized.
On behalf of the RA NA Civil Contract Faction, the Head of the Faction Hayk Konjoryan delivered a speech. He noted that there is a tradition in the parliament, according to which, many candidates meet with the ruling and opposition factions until the start of the NA regular sittings. According to the rapporteur, the people elected the deputies so that they elect the most important officials. It was mentioned that if the legislator elects for example an official, the judge of the Court of Cassation as a result of one speech and one Q&A session, that election in many cases cannot be rather comprehensive. According to Hayk Konjoryan, there is need for work meetings and debates. “The meetings of the candidates with the Faction are working debates, and they are not secret meetings.” The Head of the Faction underscored, referring to the meeting behind closed doors but not secret of their faction with the candidate of the CPC member.
“The parliament refers to and will refer to all candidates with the greatest responsibility within the framework of its powers,” Hayk Konjoryan noted.
The National Assembly debated the issue of the election of the member of the Corruption Prevention Commission at December 7 NA sitting.
The Chairman of the NA Counting Commission Narek Babayna informed that no NA deputy took part in the voting of the election of the candidate Narine Avetisyan nominated for the vacant position of the member of the Corruption Prevention Commission: Therefor there were no ballot papers.