Մրցութային խորհրդի որոշմամբ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թափուր պաշտոնում առաջադրվել է Նարինե Ավետիսյանի թեկնածությունը: Այս մասին ասել է նիստը վարող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Մրցութային խորհրդի անդամ Արթուր Հովսեփյանը ներկայացրել է թեկնածուի կենսագրական տվյալները եւ աշխատանքային փորձը:
Նարինե Ավետիսյանը մասնագիտությամբ իրավաբան է: 2021 թվականի հունիսից թեկնածուն աշխատել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովում  որպես մեթոդական աջակցության վարչության գլխավոր մեթոդաբան, 2022 թվականի դեկտեմբերից հանրային ծառայողների վարքագծի վերահսկողության վարչության պետն է: Զեկուցողի տեղեկացմամբ Նարինե Ավետիսյանն անցել է աշխատանքային գործունեության հետ կապված ոլորտային մի շարք վերապատրաստումներ:
Նշվել է, որ այս տարվա հոկտեմբերի 25-ին Նարինե Ավետիսյանը հայտ է ներկայացրել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի թափուր դառնալիք պաշտոնը համալրելու նպատակով անցկացվող մրցույթին մասնակցելու համար, եւ նոյեմբերի 20-ին մրցութային խորհուրդը հաստատել է նրա թեկնածությունը:
«Ինձ համար մեծ պատիվ ու պատասխանատվություն է ելույթ ունենալ Ազգային ժողովի բարձր ամբիոնից եւ ներկայացնել իմ տեսլականը հանձնաժողովի` որպես ինստիտուտի կայացման, ինչպես նաեւ կանխարգելիչ մանդատի շրջանակում հակակոռուպցիոն քաղաքականության իրականացման վերաբերյալ»,- ելույթում ընդգծել է Նարինե Ավետիսյանը:
Ըստ թեկնածուի` կոռուպցիան քայքայում է հանրային վստահությունը ժողովրդավարական ինստիտուտների նկատմամբ, խոչընդոտում է արդար ընտրական գործընթացներին` վտանգելով ընտրությունների ազատությունն ու թափանցիկությունը, թուլացնում է օրենքի գերակայությունը` արտոնելով անհատներին կամ կազմակերպություններին` խուսափել պատասխանատվությունից եւ հաճախ հանգեցնում է քաղաքական որոշումների, որոնք գերադասում են անձնական շահը հանրային շահից: Զեկուցողի գնահատմամբ կոռուպցիայի դեմ պայքարը վճռորոշ է ժողովրդավարական կառավարման պահպանման եւ ամրապնդման համար: Նշվել է, որ հակակոռուպցիոն ուժեղ միջոցառումները, թափանցիկ ինստիտուտները, ներգրավված ու զգոն քաղաքացիական հասարակությունը ճկուն ժողովրդավարության կայուն բաղադրիչներ են: Նարինե Ավետիսյանի գնահատմամբ Հայաստանը թեւակոխել է ազատ եւ արդար ընտրությունների, մրցակցային տնտեսական միջավայրի, քաղաքացու իրավունքների պաշտպանության ու իրավունքի գերակայության ժամանակաշրջան:
Թեկնածուի կարծիքով կոռուպցիայի դեմ պայքարը հեշտ չէ, եւ անհրաժեշտ է ներդնել այնպիսի կառուցակարգեր, որոնք զգայուն կլինեն կոռուպցիոն ցանկացած դրսեւորումների նկատմամբ: Նշվել է, որ կոռուպցիան հաղթահարելու ամենաարդյունավետ եւ կայուն ճանապարհն իրազեկվածության բարձրացումն է, հակակոռուպցիոն կրթության խթանումն ու տարածումը հասարակության տարբեր շերտերում` մանկապարտեզից մինչեւ ծնողական համայնք:
Նարինե Ավետիսյանը հավաստիացրել է, որ ի բարօրություն պետության եւ պետականության` պատրաստ է առաջիկա տարիների ընթացքում իր փորձն ու գիտելիքը ծառայեցնել կոռուպցիայի կանխարգելմանը: «Վստահեցնում եմ, որ հանձնաժողովի անդամ ընտրվելու դեպքում իմ կողմից կայացված որոշումները լինելու են բացարձակապես անկախ ու անաչառ եւ միայն ի շահ Հայաստանի Հանրապետության»,- ավարտելով ելույթը` ասել է թեկնածուն:
Նարինե Ավետիսյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին` անդրադառնալով մասնավոր հատվածում կոռուպցիայի կանխարգելմանը, կուսակցությունների ֆինանսական հաշվետվողականությանն ու վերահսկողությանը, բարեվարքության ուսումնասիրության էլեկտրոնային գործիքի ներդրմանը, հայտարարագրման համակարգի բարելավմանը:
Ելույթներում պատգամավորները խոսել են կոռուպցիայի տարբեր դրսեւորումներից: Ամենամեծ մարտահրավերը համարելով կոռուպցիան` կարեւորվել է դրա դեմ արդյունավետ պայքարը:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը: Նա նշել է, որ խորհրդարանում ավանդույթ կա, ըստ որի` բազմաթիվ թեկնածուներ մինչեւ ԱԺ հերթական նիստերի մեկնարկը հանդիպում են թե' իշխանական եւ թե' ընդդիմադիր խմբակցությունների հետ: Զեկուցողի խոսքով ժողովուրդն ընտրել է պատգամավորների, որ վերջիններս էլ ընտրեն կարեւորագույն պաշտոնյանների: Նշվել է, որ եթե օրենսդիրը որեւէ պաշտոնյայի, օրինակ` Վճռաբեկ դատարանի դատավորի ընտրի ընդամենը մեկ ելույթի եւ մեկ հարցուպատասխանի արդյունքում, այդ ընտրությունը շատ դեպքերում չի կարող լինել բավականաչափ համապարփակ: Հայկ Կոնջորյանի խոսքով կարիք կա աշխատանքային հանդիպումների ու քննարկումների: «Խմբակցության հետ թեկնածուների հանդիպումներն աշխատանքային քննարկումներ են եւ դրանք գաղտնի հանդիպումներ չեն»,- ընդգծել է խմբակցության ղեկավարը` անդրադառնալով ԿԿՀ անդամի թեկնածուի հետ իրենց խմբակցության փակ, բայց ոչ գաղտնի հանդիպմանը:
«Խորհրդարանն իր լիազորությունների շրջանակում մեծագույն պատասխանատվությամբ է վերաբերվում եւ վերաբերվելու բոլոր թեկնածուներին»,- նշել է Հայկ Կոնջորյանը:
Ազգային ժողովը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի ընտրության հարցը քննարկել է դեկտեմբերի 7-ի ԱԺ նիստում:
ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը տեղեկացրել է, որ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թափուր պաշտոնում առաջադրված Նարինե Ավետիսյանի թեկնածության ընտրությանն ԱԺ պատգամավորներից քվեարկությանը ոչ ոք չի մասնակցել. հետեւաբար քվեատուփում քվեաթերթիկներ չեն եղել:

Парламент обсудил выдвинутую на вакантную должность члена Комиссии по предотвращению коррупции кандидатуру Н.Аветисян
“Решением Конкурсного совета на вакантную должность члена Комиссии по предотвращению коррупции (КПК) выдвинута кандидатура Н.Аветисян”, - сообщил ведущий заседание Председатель НС А.Симонян.
Член Конкурсного совета А.Овсепян представил биографические данные и опыт работы кандидата.
Н.Аветисян по профессии правовед. С июня 2021 г. работала в КПК главным методистом Управления методического обеспечения, с декабря 2022 г. – начальником   Управления по контролю за поведением общественных служащих. Прошла ряд отраслевых переподготовок, связанных с трудовой деятельностью.
25 октября текущего года Н.Аветисян подала заявку на участие в конкурсе, проводимом по заполнению вакансии КПК, 20 ноября Конкурсный совет утвердил ее кандидатуру.
“Для меня большая честь и ответственность выступать с высокой трибуны НС и представить свое видение становления комиссии как института, а также реализации антикоррупционной политики в рамках превентивного мандата”, - подчеркнула в своем выступлении Н.Аветисян.
По словам кандидата, коррупция подрывает доверие общества к демократическим институтам, препятствует справедливым избирательным процессам, ставя под угрозу свободу и прозрачность выборов, ослабляет верховенство закона, позволяя отдельным лицам или организациям избегать ответственности, и часто приводит к политическим решениям, в которых приоритет отдается личным интересам над общественными. По мнению выступающего, борьба с коррупцией имеет решающее значение для поддержания и укрепления демократического правления. Отмечено, что решительные меры по противодействию коррупции, прозрачные институты, заинтересованное и бдительное гражданское общество – стабильные компоненты устойчивой демократии. По Аветисян, Армения вступила в период свободных и справедливых выборов, конкурентной экономической среды, защиты прав граждан и верховенства закона.
Кандидат подчеркнула, что борьба с коррупцией – непростая задача, и необходимо вводить структуры, чувствительные к любым проявлениям коррупции. Отмечено, что наиболее эффективным и устойчивым способом преодоления коррупции является повышение осведомленности, пропаганда и распространение антикоррупционного образования в различных слоях общества, от детсада до родительского сообщества.
Н.Аветисян заверила, что во благо государства и государственности готова использовать свой опыт и знания для предотвращения коррупции в ближайшие годы. "Уверяю вас, что в случае моего избрания членом комиссии принятые мною решения будут абсолютно независимыми и беспристрастными, будут отвечать только интересам Республики Армения", - заявила кандидат в заключение выступления.
Кандидат ответила на вопросы депутатов, коснувшись вопросов предотвращения коррупции в частном секторе, финансовой отчетности и контроля партий, внедрения электронного инструмента изучения благотворительности, совершенствования системы декларирования.
Депутаты в своих выступлениях коснулись различных проявлений коррупции. Учитывая коррупцию как самую большую проблему, была подчеркнута важность эффективной борьбы с ней.
С речью выступил руководитель фракции НС "Гражданский договор" А.Конджорян. Он отметил, что, согласно существующей в парламенте традиции, перед стартом очередных заседаний НС многие кандидаты встречаются и с правящими, и с оппозиционными фракциями. По словам докладчика, народ избирает депутатов, чтобы последние выбирали важнейших должностных лиц. Отмечено, что если законодатель в итоге одного выступления и одной сессии вопросов-ответов выбирает должностное лицо, например, судью Кассационного суда, во многих случаях этот отбор не может быть достаточно цельным. По Конджоряну, есть необходимость в рабочих встречах и обсуждениях. "Встречи кандидатов с фракцией – это рабочие дискуссии, а не тайные встречи", - подчеркнул лидер фракции, имея в виду закрытую, но не тайную встречу своей фракции с кандидатом в члены КПК.
"Парламент относится и будет относиться ко всем кандидатам с максимальной ответственностью в рамках своих полномочий", - заметил А.​​Конджорян.
7 декабря НС обсудило вопрос избрания члена КПК.
Председатель Счетной комиссии НС Н.Бабаян сообщил, что ни один из депутатов НС не участвовал в выборах Н.Аветисян, выдвинутой на вакантную должность члена КПК, следовательно, в урне для голосования не было бюллетеней.